75 Kiloya Göre Diyet Listesi, Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı ve Besinler

Daha önce çeşitli kilolarda olanlar için uygun diyet listeleri yayınlamıştık. Bu sayfamızda ise 75 kiloya göre diyet listesi yayınlayalım dedik. 75 kiloda biri için günlük alınması gereken kalori miktarları ve besinleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. 75 kilo için diyet listesi, günlük alınması gereken kalori ve besin miktarlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

07.03.2023
75 Kiloya Göre Diyet Listesi, Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı ve Besinler

Daha önce çeşitli kilolarda olan bayanlar için uygulanabilecek diyet listeleri yayınlamıştık. Bu kez 75 kiloya göre diyet listesi, 75 kiloluk biri için günlük alınması gereken kalori miktarları ve besinleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. 75 kiloda olup diyet listesi arayan bayanların işine yarayacağınız ümit ediyoruz.

75 kiloya göre diyet listesi, kişinin yaşına, cinsiyetine, yaşam tarzına ve metabolizma hızına göre farklılık gösterir. Ancak genel olarak sağlıklı bir diyet için öneriler şunlardır:

Yazı Başlıkları

75 Kilo İçin Diyet Listesi

75 kilo için diyet listesi

75 kilo için diyet listesi

  • Kalori Miktarı: 75 kilo olan bir kişi günlük ortalama 2.000-2.500 kalori tüketmelidir. Ancak kalori ihtiyacı kişinin yaşına, cinsiyetine ve fiziksel aktivitesine göre değişebilir. Bu değişim genellikle +- %10 civarında kabul edilir.
  • Protein: 75 kilo bir kişi için günlük protein ihtiyacı  1 ila 1.5 gram/kg arasındadır. Yani 75 kiloda olan birinin günlük olarak 75 ila 112 gram arasında protein tüketmesi önerilir. İyi protein kaynakları arasında tavuk, balık, mercimek, bezelye, fındık ve kabuklu yemişler bulunur. 75 kiloya göre diyet listesi programında bu besinler mutlaka alınmalıdır.
  • Karbonhidrat: Günlük karbonhidrat tüketimi 50 – 150 gram arasında değişebilir. İyi karbonhidrat kaynakları arasında tam tahıllı ekmek, yulaf, esmer pirinç, kinoa ve yeşil sebzeler bulunur.
  • Yağ: Normal bir insan için günlük yağ alım miktarı 83 gram olarak kabul edilir. 83 gram üstü yağ alımı kilo ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Dolayısı ile 75 kiloya göre diyet listesi programında günlük maksimum alınabilecek yağ miktarı 83 gram olmalıdır. İyi yağ kaynakları arasında avokado, zeytin yağı, tohumlar, badem ve ceviz bulunur.
  • Sebzeler ve meyveler: Günlük olarak en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmek sağlıklı bir diyet için önemlidir. Bu diyet programı, vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve lifleri almasına yardımcı olur.
  • Şekerli gıdalar: Şeker, tatlı, çikolata ve şeker içeren içecekler gibi işlenmiş gıdalardan ve rafine şekerlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
  • Kafein ve alkol: Sadece 75 kiloya göre diyet listesi için değil, bütün diyet yapanların kafein ve alkol tüketimini sınırlandırmaları, mümkünse hiç almamaları sağlıklı bir diyet için önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Kinoa Faydaları Nelerdir?

75 Kiloya Göre Diyet Listesi Kişiden Kişiye Değişebilir

Bütün bu beslenme düzeninin ve diyet programının yanı sıra, düzenli egzersiz yapmak, vücut ağırlığının dengelenmesine ve sağlıklı bir vücut şeklinin korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle haftada 3 – 4 kez spor yapmak önerilir. Şunu hatırlatmadan geçmeyelim; 75 kiloya göre diyet listesi de tıpkı diğer diyet listeleri gibi kişiye özeldir.

Bu diyeti uygulamadan önce bir diyetisyen ile görüşülerek bir diyet ve egzersiz planı oluşturmak kişinin sağlığı için daha faydalı olacaktır.

75 kiloya göre diyet listesi

75 kiloya göre diyet listesi

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.