Bebeği Sallayarak Uyutmak Doğru mu? Bebeğe Zarar Verir mi?

Yeni anne babalar, bebek ağladığında telaşlanır ve uyumaları için hemen sallama gereği duyarlar. Peki bebeği sallayarak uyutmak doğru mu? Sallayarak uyutmak bebeğe zarar verir mi? Bunları hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda bebekleri sallayarak uyutmak, bebekler için zararlı mı? Yeni doğan bir bebeği sallamak zararlı mı? Bu gibi soruların cevaplarını arayacağız.

17.06.2023
Bebeği Sallayarak Uyutmak Doğru mu? Bebeğe Zarar Verir mi?

Yeni anne ve babalar bebekleri ağladıkları zaman hemen telaşlanır. Uyumaları için hemen sallama gereği duyar. Peki bebeği sallayarak uyutmak doğru mu? Sallayarak bebek uyutmak bebeğe zarar verir mi? Bu gibi soruları hiç merak etmiş miydiniz? İşte bu yazımızda bebekleri sallayarak uyutmak bebekler için zararlı mı? Yeni doğan bebek sallamak zararlı mı? Bunların cevaplarına bakacağız.

Bebeğiniz ilk başlarda sürekli telaşlı ve üzgündür. Bebekler her türlü ihtiyaçlarını ağlayarak ister. Acıktıklarında, gazı olduğunda, uykusu geldiğinde ve altları ıslandığında sıkıntılarını ağlayarak dile getirirler.

Peki ağlayan bebeğinizi her zaman sallayarak mı susturmaya çalışıyorsunuz? Öyle ya bu, onu bir süre sakinleştirir. Ancak kesin sonuç için bebeğin sıkıntısını bilmek ve onun çözümünü bulmak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Emziren Anne Ne Yemeli?

Bebeği Sallayarak Uyutmak Zararlı Mı?

bebek sallayarak uyutmak güvenli mi

bebek sallayarak uyutmak güvenli mi

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bebek sallamak için bile çeşitli aletler üretilmiştir. Bir bebeği sallayarak uyutmak için üretilen ürünlerinden biri olan bebek salıncakları, kısa süreler için kullanılabilir. Ancak yalnızca çocuğunuza göz kulak olduğunuzda kullanmanız önerilir.

Örneğin, akşam yemeği hazırlarken veya e-postanızı hızlıca kontrol etmeye çalışırken salıncak bir nimet olabilir. Sallanma hareketi bebeğinizi sakin ve mutlu tutabilir.

Aynı odadaysanız ve çocuğunuza nezaret ediyorsanız, salıncakta kısa bir şekerleme bile sorun değil. Ancak, bebeğinizin bütün gece salıncakta uyumasına izin vermek tehlikeli olabilir. Bebeklerin (özellikle dört aylıktan küçüklerin) boyun kasları zayıftır ve düşerek boğulmaya neden olabilir.

Bebekler Sallayarak Uyutulur Mu?

Bebeği sallayarak uyutmak bebeklerin uyumasını sağlamada en kolay ve en etkili yöntemdir. Fakat uykuya geçiş aşamasının sağlıklı olduğunu göstermez. Aksine, sonrasında çocuğunuzda huzursuzluk ve uykusuzluk sorununa neden olabilir. Çünkü bebekleri sallayarak uyutmak, onların derin ve sağlıklı bir uykuya geçişlerini engelleyebilir.

Bebeği Sallamak Zararlı Mı?

Bebekleri ağladığında annelerin onları içgüdüsel olarak kucağında hafifçe sallaması ve bebeğin kolaylıkla sakinleşmesi bebek için zararlı değil, aksine yararlıdır. Annenin kokusunu alır ve anne ile bağ kurmasında etkilidir. Bu nedenle bebeği sallamak zararlı değildir. Sadece uykuya geçiş için sakıncaları vardır.

Bebek Sandalyesine Dikkat

Amerikan Pediatri Akademisi‘nin (AAP) yaptığı bir araştırmaya göre ABD’de her yıl yaklaşık 3.500 bebek uykuyla ilgili nedenlerden hayatını kaybediyor. Bazıları Ani Bebek Ölümü Sendromundan (SIDS) ölürken, diğerleri boğulma veya boğulma nedeniyle hayatını kaybediyor.

Sallayarak bebek uyutmak zararlı mı

Sallayarak bebek uyutmak zararlı mı

Pediatride yakın zamanda yapılan bir araştırma, 10 yıl boyunca yaklaşık 12.000 uykuyla ilişkili bebek ölümünü incelemiş. Bu çocukların yaklaşık 350’si (yaklaşık %3) bebek oturaklarında hayatlarını kaybetmişler. (Bebek oturakları arasında araba koltukları, salıncaklar, bebek sandalyeleri ve pusetler bulunur.) Bebek oturaklarında ölümlerinin çoğu boğulma nedeniyle gerçekleşmiş.

Dikkat Edilecekler

Yenidoğan bir bebeği sallayarak uyutmak için en güvenli yöntem, bebek salıncağı olabilir. Ancak yalnızca doğru kullanıldığında. Bebek salıncağını güvenli bir şekilde kullanmak için bazı ipuçları:

 • Talimatları iyice okuyun.
 • Salıncağı talimatlara göre monte ettiğinizden ve kayışları düzgün bir şekilde bağladığınızdan emin olun.
 • Büyükanne ve büyükbabaların, arkadaşların ve bebek bakıcılarının bebeğinizin salıncakta uzun süre uyumaması gerektiğini bildiğinden emin olun.
 • Çocuğunuz salıncakta uyuya kalırsa, gece için bir beşiğe alın.
 • Aldığınız ürünün geri çağırmalarını kontrol edin. Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu web sitesinde aldığınız salıncak ile ilgili aktif bir geri çağırma olup olmadığını görebilirsiniz.
 • Uyuyan bebeğinizin salıncakta kalmasına izin vermek özellikle yorgun günlerinizde cazip gelebilir. Bu sadece tehlikeli değil, aynı zamanda kötü uyku alışkanlıklarını da pekiştirir. Bebeğiniz salıncağın sallanmasına alışacak ve beşiğinde uyumayı öğrenemeyecek.
Bebekleri sallayarak uyutmak zararlı mı

Bebekleri sallayarak uyutmak zararlı mı

Bebeğin Güvenli Uyuması İçin Bunlara Dikkat Edin

Bebekler için güvenli uykuyu teşvik etmek için atabileceğiniz birçok adım vardır. Aynı şekilde kaçınılması gereken davranışlar da vardır. Bunlar;

 • Bebeğiniz için güvenli bir uyku ortamı sağlayın. Bu, sıkı oturan bir çarşafa sahip sağlam bir beşik şiltesi olabilir.
 • Bebeğinizi (bir yaşına kadar) her zaman sırtüstü yatırın.
 • Mümkünse emzirin.
 • Bebeğin beşiğini gece sizinle aynı odada tutun. Beşiği bebeğiniz görüş alanınıza gelecek şekilde yakınınıza yerleştirin.

Yapılmaması Gerekenler

 • Beşik yerine salıncak, araba koltuğu vb. kullanın. Ancak, bebeğinizi asla bir oturma aparatında yalnız bırakmayın.
 • Beşiği battaniye, çeşitli tamponlar, yastıklar, gibi diğer yumuşak nevresimlerle doldurmayın.
 • Bebeğinizi aşırı giyindirmeyin. Gece ara ara terini kontrol etmeyi unutmayın.
 • Bebeğinizin etrafında kesinlikle sigara içmeyin.
 • Bebeğinizle aynı yatakta yatmayın. Bunun yerine, beşiği odada yanınızda bulundurun.

Unutmayın, bebekler için güvenli uyku hakkında sorularınız varsa daima çocuk doktorunuza danışın

Bebeği sallayarak uyutmak

Bebeği sallayarak uyutmak

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.