Bebeğin İlk Konuşma Aşamaları

Bebeğin İlk Konuşma Aşamaları

Bu yazıda sizlere “çocuğun ilk kelimeleri, çocuğum konuşmuyor ne yapmalıyım, bebeğim ne zaman konuşabilir, çocuğun ilk kelimeleri nelerdir?” hakkında bilgileri vereceğiz.

 

Bebeğin konuşması, Bebeğin konuşmasının gecikmesi

 

7. 10. Ayında tekrarlanan iki heceli sesleri söyleyebiliyordur.”mama, dede, baba, cici, anne…”gibi. Tekrarlamasını istediğiniz sesleri taklit edebilir. Küçük çocukları fark eder iletişim kurmaya çalışır, onlardan duyduklarını tekrarlayabilir.

 

  Bebegin konusmasinin gecikmesi

Bebeğiniz 10. Ayından sonra yetişkinlerin kelimelerine benzer kelimeler kullanabilir. “Bu ne? Hani? Nerde?”gibi sorular bile sormaya başlamıştır. Gördüklerini kısa cümle şeklinde olmasa da kelimelerle işaretlerle anlatabilir. 12.ayını doldurmuş bebek, bu nedir? Bu kimdir? Sorusuna düzgün ve anlaşılır cevaplar verebilir. Bebeğiniz 15. Ayından sonra karşılıklı sohbetler yapmaya başlamıştır. Taklit yeteneği daha çok gelişmiştir. Etrafındaki tüm sesleri taklit edebilir. 17.-18. Ayından bebek artık şarkı bile söylemeye başlamıştır.

Hareketlerine seler eklemeye başlamıştır. 18-24 aylık bebekler 25 30 kelime söyleyebilir.

 

Kendi ebeveynleri onların sohbetlerinin en az yüzde seksenini anlar. Kendini ailesine çok iyi tanıtmıştır. 24-36 aylık;yani 2-3 yaşındaki çocuk çok kelime kazanmıştır.50 ile 100 kelime arasında kelimeleri kullanır. 36. ayını bitirmiş bir çocuk en azından üç yüz ile dört yüz kelime kullanır. Konuşmaları dışarıdan insanlar tarafından anlaşılır.

 

Düzgün cümleler kurabilir. Bu aşamaya kadar ki gelişimlerini doğal olarak tamamladıysa çocuğunuzun bundan sonraki gelişimleri de normal devam edecektir. Her çocuğun gelişim düzeyi aynı olacak diye bir beklenti içine girmemek en doğrusu. Bazen kardeş olan çocuklar bile gelişim farklılıkları sergileyebilir. 9-10 aylıkken kelimeleri düzgün çıkarabilen çocuğun kardeşi ilk düzgün kelimesini 18 aylıkken söyleyebilir. Çocuğunuzun konuşmada normal gelişimini izlemesini,yeterli olmasını istiyorsanız onunla konuşmayı sohbet etmeyi ihmal etmeyin.

 

Bebek ve Çocukların Ağlama Nedenleri

Çocukların ağlamak için birçok nedenleri vardır. Çocuk konuşmayı öğrenmeden önce istek ve ihtiyaçlarını ağlayarak anlatırlar. Konuşma becerilerini edindikten sonrada en çok istekleri için ağlarlar. Canı acıyan bir çocuğun ağlaması ise doğal bir davranıştır. Birde kolik ağlama biçimi vardır ki anne ve babaların sabrını zorlayan bi sorundur. Kolik ağlama, ortada hiç bir sebep yokken çocuğun saatler süren ağlama biçimidir. Aslında sebepsiz değildir ağlamalar.

 

Çocuğun istek ve ihtiyaçları karşılandığı halde ağlamasının altında birçok psikolojik neden bulunmaktadır.Bu nedenler;Çocuk ihtiyaçlarının giderilmesinde tatmin olmamıştır. Anne baba arasındaki huzursuzluk çocuğa yansır ama çocuk bunu ifade edemez,ağlar.

 

Anne babanın farklı tutumları ,birinin aşırı yasakçı diğerinin her istediğini kopardığı bir tutum sergiliyorsa çocuk bunu anlamıştır. Çocuk, bazen bu ağlama biçimini bir davranış haline dönüştürebilir bu yüzden ağlar. Anne, baba, kardeşin ölümü, geçirdiği kazalar, gördüğü kötü muameleler duygusal travmalara neden olur bu da ağlama sebeplerinden biridir. Çocuğun size tamamen hükmedebilmenin yolunun bu olduğunu düşünür ve ağlar.

Çocuğun bazende hastalıkları hemen belirti vermeyebilir ama çocuk huzursuzdur, bu huzursuzluğunu ağlayarak anlatmaya çalışır. Çocuğunuzun ağlama nedenlerini en iyi anne babalar bilir. Buna göre geliştirdikleri bir stratejileri vardır

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.