Bebeklerde Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılır? Önemi Nedir?

05.02.2023
Bebeklerde Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılır? Önemi Nedir?

Bebeklerde göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır soruları uzmanlara sorular sık sorulardan birisidir. Bebeğinizde herhangi bir şüpheli durum görülmediği takdirle ilk muayenesini 2 ile 4 yaşları arasında yaptırabilirsiniz.

Ailede görme problemi yaşayan ve gözlük kullananların olduğu ailelerde ilk kontroller daha erken yapılmaktadır. Aileler bebeklerinde de böyle bir durumun olup olmadığını merak ettiklerinden dolayı erken muayene yaptırmaktadırlar.

Bebeklerde görülen rahatsızlıkların arasında ise daha çok miyop, hipermetrop ve astigmat gibi sorunlar görülmektedir.

Hangi Durumlarda Göz Muayenesi Yaptırılmalı?

Hangi Durumlarda Goz Muayenesi Yaptirilmali

Bebeklerde göz muayenesine gitmeden çocuğunuzu takibe alıp görmesiyle ilgili herhangi bir sıkıntı görüp görmediğinizin öncelikle farkına varın. Televizyonu yakından izlemek her zaman görme bozukluğu olduğunu göstermemektedir. Bebeğiniz sık sık düşüyor ise, ışık açtığınızda ışıktan rahatsızlık duyuyor ise, oyun oynar iken oyuncaklarını görmek için çok fazla gözlerine yaklaştırıyor ise, gözlerinde kırpmayı sık sık yapıyor ise bu tür durumlarda bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

 

Erken teşhis ile tedavisi mümkün olan görme rahatsızlıklarının da önüne geçebilirsiniz. Bebeğiniz 6. Ayında ve sizinle göz kontağı kurmuyor ise, gözlerinde kayma belirtisi görüyor iseniz, gözlerini sık sık ovuşturuyor ise göz muayenesini yaptırmanız gerekmektedir. göz bebeği büyütülerek gözlerin dibine muayene ile bakılarak bebeğinizde herhangi bir sıkıntı olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Bebeklerde göz muayenesi için erken yapılması gereken bir diğer durum ise 35. Haftadan önce doğan prematüre bebeklerdir. Bu bebeklerde prematüre retinopatisi açısından göz dibi muayenesi yapılması gerekmektedir. Bu rahatsızlığın görülme sıklığı ise doğum haftası ve tartı düştükçe artmaktadır.

Bebeklerin  Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı

Bebeğinizde herhangi bir sıkıntı fark etmediyseniz bile mutlaka 2 yaşından sonra ayrıntılı bir göz muayenesi yaptırmanızda fayda vardır. Sinsice ilerleyen glokom ve göz tümörü açısından bebeklerinizin göz uzmanı tarafından göz dibi muayenesini yaptırmanız erken teşhis açısından önem taşımaktadır. Bebeğinizin sizle göz kontağı kurduktan sonraki dönemlerde takipleriniz daha iyi sonuçlarda verecektir. Zaman zaman ışığa karşı duyarsızlıkları olan, göz kontağında sıkıntı yaşayan ve sürekli gözlerini kaşıyan bebeklerde bir göz rahatsızlığının olduğunun belirtisi olabilmektedir. Erken muayene ile bebeğinizdeki görme kusurları ilerlemende tedavi edilmektedir.

Bu yazımızı da okuyun:

Yeni Doğan Bebekler Neden Hıçkırır

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.