Bebeklerde Sünnet Zamanı, Bebekler Ne Zaman Sünnet Ettirilmeli?

22.02.2023
Bebeklerde Sünnet Zamanı, Bebekler Ne Zaman Sünnet Ettirilmeli?

Erkek bebeklerde sünnet zamanı ne zaman yapılmalı sorusu anne babalarının akıllarını karıştıran sorulardan birisidir. Dini anlamda olsun tıbbi anlamda olsun sünnet önemli bir yere sahiptir.

Anne ve babalar için öncelikle sünnet işlemini basite almamalarını ve uzman doktorlar tarafından yapılması uygun olduğunu belirtmek isteriz.

Sünnet Kaç Yaşına Kadar Yapılmalı?

Sunnet Kac Yasina Kadar Yapilmali

Enfeksiyon riskleri göz önüne alındığında çocuğun ameliyat ortamında sünnetinin yapılması gerekmektedir ve en sağlıklısıdır. Peki erkek bebeklerde sünnet zamanı nedir ve en uygun yaş olarak hangi yaşlar önerilmektedir? Öncelikle çocuk gelişim uzmanlarının tavsiye ettikleri ve bebeklerin psikolojik durumları da göz önünde bulundurulduğunda sünnetlerin 2 yaşından önce yapılması önerilmekte olup diğer bir yaş dönemi ise çocuğunuz 6 yaşına geldikten sonrasıdır.

 

Fakat çocuğunuzda acil müdahale gerektiren bir durum var ise bu durum istisna bir durum olacağından yaş aralığı beklenmeyebilir. Son zamanlarda lokal anestezi dışında genel anestezinin verilerek ameliyatların yapılması çocukların psikolojileri çıkabilecek sorunların da önüne geçilmiştir. Çocuğunuzda işeme sorunu var ise sık sık enfeksiyonlar oluşuyor ise çocuğunuzda yaşa bakılmadan doktorunuzun uygun gördüğü bir vakitte sünneti yapılabilmektedir. Bebeklerde 6 ay sonrasındaki bebekler ve çocuklar için yapılacak sünnetlerde uyutularak yapılmasında fayda vardır.

Fakat bu durum ailelerde bir ön yargı oluşturduğundan bebeklerini genel anestezi ile sünnet ettirmek istememektedirler. Sünnet yapılırken uygulanan sedo-analjezi diğer ameliyatlarda kullanılan anestezilerden çok daha hafif bir işlemdir.

 

Çocuklarınızın psikolojileri açısından ellerinin ve bacaklarının tutuluyor olmaları onlarda bir travmaya sebep olabilmektedir. Sünnet sonrasında ise cildin kapanması durumu 3-4 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Dikişlerin erimesi, dokulardaki şişliklerin geçmesi ve kızarıklıkların iyileşmesi durumları ise yaklaşık olarak 1 haftayı bulabilmektedir. Doktorunuz uygun görürse ilk 2 gün içerisinde kullanılması için ağrı kesici verebilmektedirler.

 

Çocuk idrarı steril, mikropsuz bir sıvı olduğundan dolayı pansuman yaptıktan sonra idrar yapılması pansumanı etkilemeyecektir. Sünnet sırasında kullanılan dikişlerde eriyen dikişler olduğundan dikiş aldırma gibi bir durum yaşanmamaktadır. Sünnetten sonra cildin herhangi bir problemi oluşmadığı görüldüğünde 4 gün sonra çocuğunuzun banyosunu yaptırabilirsiniz.

Erkek bebeklerde sünnet zamanı uzman doktorların da belirttiği gibi 2 yaştan önce ve 6 yaş sonrası yapılması ve genel anestezi ile yapılması bebeğiniz için en doğru karardır.

Bu yazımıza da bakın:

Yeni Doğan Bebekler Neden Hıçkırır

Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.