Bitter Çikolatanın Sizi Mutlu Edecek 10 Faydası

Bitter Çikolatanın Sizi Mutlu Edecek 10 Faydası

Bitter çikolata diğer çikolatalara göre daha sağlıklı ve faydalıdır. Bitter çikolata daha fazla kakao içeriğine sahiptir. Kakaonun vücut için birçok faydası vardır. Biz de bu lezzetli yiyeceğin faydalarını öğrenesiniz diye araştırdık ve bitter çikolatanın mucizelerini sıraladık.

 

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bitter Cikolatanin Faydalari Nelerdir

Bitter çikolatanın mutlu etmenin yanında daha birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz?  Araştırmalara göre bitter çikolata bağışıklığı ve kemikleri güçlendiriyor. Bu içeriğimizde sizler için bu çikolatayı sıkça tüketmenin sağlığa faydalarını derledik.

 

1. Kanser Riskini Düşürür

Bitter çikolata antioksidan bakımından yüksektir. Antioksidanlar, kanser gibi önemli hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kandaki serbest radikallerle savaşan bitter çikolata, bu kirleticilerin vücut üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır.

 

2. Antioksidan İçerir

Bitter çikolatadaki antioksidanlar, hücrelere ve dokulara zarar veren zararlı bileşenleri yok eder. Sonuç olarak diyabet, kalp hastalığı ve beyin hastalığı gibi birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Fosfor, potasyum, demir, çinko ve magnezyum ile birçok organa fayda sağlar.

 

3. Tansiyonu Düşürür

Bitter çikolatada bulunan yüksek potasyum içeriği kan basıncını düşürmede son derece etkilidir. Kan akışını rahatlatan bu bileşen ile yüksek tansiyon gibi sorunlar giderilebilir. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığı korunur.

 

4. Bağışıklığı Artırır

Bitter çikolatada bulunan vitamin ve mineraller vücut için bir besin kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren faydalı bileşenler sayesinde vücut birçok hastalıkla daha etkin bir şekilde savaşır. Bitter çikolatanın ayrıca bir anti-inflamatuar etkisi vardır.

 

5. Şans Getirir

Çikolata her zaman psikolojik olarak olumlu etkileri ile bilinir. Çikolata, kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayan endorfin salgılar. Bu ruh sağlığını korur ve stresi azaltır.

 

6. Çocukların Gelişimine Yardımcı Olur

Bitter çikolata zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Bu, güçlü kemiklerin oluşumuna ve çocuk gelişimine yardımcı olur. 100 gram bitter çikolata 56 mg kalsiyum içerir.

 

7. Cilt Yenilenmesini Sağlar

Bitter çikolatadaki flavonoidler ve antioksidanlar cildi güzelleştirmek için çalışır. Cilt kuruluğu sorunu azalır ve nemlenen cilt daha parlak görünmeye başlar. Ayrıca bitter çikolata da abartılmadan tüketilmelidir.

 

8. Enerji Verir

Bitter çikolata iyi bir enerji kaynağıdır. Aslında güne kahve yerine bitter çikolata ile başlamak kendinizi daha zinde ve güçlü hissetmenizi sağlar. Ayrıca kişiye mutluluk da verir. Daha az kafein içerdiğinden kahve kadar zararlı değildir.

 

9. Diş Minesini Güçlendirir

Çikolata diş sağlığı için diğer tatlılara göre daha güvenlidir. Bunun sebebi çikolatanın protein ve kalsiyum bakımından yüksek içeriğe sahip olmasıdır. Bu maddeler ayrıca diş minesini de korur. Tabii abartmamakta fayda var.

 

10. Kötü Kolesterolü Düşürür

Haftada bir paket bitter çikolata tüketmek, çikolatanın doymuş yağ içeriği sayesinde kandaki kötü kolesterolün düşmesine ve iyi kolesterolün yükselmesine neden olur. Ancak bitter çikolatanın faydalarından yararlanmak için aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde, faydalar zarara dönüşebilir.

 

Bitter Çikolata Hangi Vitaminleri İçerir?

Bitter Cikolata Hangi Vitaminleri Icerir

Bitter çikolata B1, B2, B3, B5 ve B8 vitaminlerinin yanı sıra E vitamini de içerir. Bitter çikolatada bulunan kalsiyum, magnezyum, bakır, kükürt, demir, çinko ve potasyum da değerli minerallerdir. Tüm bu vitamin ve mineraller vücuda birçok faydalı katkı sağlar.

Sık Sorulan Sorular

Çikolata hakkında merak edilen sık sorulan soruları sizin için derledik.

En Masum Çikolata Hangisi?

En saf ve sağlıklı çikolata bitter çikolatadır. Yüzde 60 ile 70 arasında kakao içeren bitter çikolata, diğer çikolata türlerine göre daha fazla vitamin ve mineral içerir. Daha fazla çikolata tüketmek istiyorsanız klasik çikolata yerine bitter çikolatayı tercih etmelisiniz. Böylece çikolatanın zararları azaltılabilir.

 

Bitter Çikolata Cinsel Gücü Artırır mı?

Bitter çikolatanın cinselliği artırıcı etkisi vardır. Çünkü bitter çikolatada bulunan feniletilaminlerin endorfin hormonu salgıladığı ve bu yolla cinsel isteği artırdığı tespit edilmiştir. Cinsel ilişkiden önce bitter çikolata tüketmek faydalıdır.

 

Her Gün Bitter Çikolata Yenilir Mi

 

Her gün bitter çikolata yenecekse bir parça yenebilir ancak fazla tüketilmemelidir. Her gün çok fazla çikolata yemek faydadan çok zarar verebilir. Özellikle kilo sorunu yaşayanlar çok fazla çikolata tüketmemelidir. Şeker hastalarının çikolatayı dengeli tüketmesi önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.