Çocuklarda Geçmeyen Öksürük Nedenleri. Çocuklarda Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda her çocukta sık görülen çocuklarda geçmeyen öksürük nedenleri hakkında bilgiler alacağız. Geçmeyen kuru öksürüğe karşı evde ne yapılmalı? Çocuğu ne zaman doktora götürmeli? Öksürük ve astım arasındaki farklar nelerdir? Balgamlı ve kuru öksürüğe karşı alınacak tedbirleri inceleyeceğiz.

06.08.2023
Çocuklarda Geçmeyen Öksürük Nedenleri. Çocuklarda Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda çocuklarda çok sık rastladığımız öksürük nedenleri ve tedavi yöntemlerini inceleyeceğiz. Çocuklarda geçmeyen öksürük nedenleri ve evde tedavi yöntemleri hakkında bilgiler alacağız. Geçmeyen kuru öksürüğe karşı evde ne yapabiliriz? Çocuklarda geçmeyen kuru veya balgamlı öksürüğe iyi gelen şeyler nelerdir? Çocuklarda geçmeyen öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğe karşı evde bitkisel çözümler nelerdir? Belli başlı cevap arayacağımız sorular bunlar olacak.

Çocuklarda soğuk algınlığı, kuru veya balgamlı geçmeyen öksürük ve kulak enfeksiyonları en sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında geliyor. Bir çocuğun yılda 3-4 defa soğuk algınlığı geçirmesi normal olarak karşılanıyor. Soğuk algınlığına bağlı çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedenleri arasında yüzlerce farklı soğuk algınlığı virüsü olması ve çocukların bunlara karşı bağışıklık sistemlerinin yeterli savunmayı yapamaması olarak gösterilir.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı ve Öksürük Neden Olur? Nasıl Geçer?

Gelişim aşamasında olan çocuklar bu tür virüslere karşı yavaş yavaş bağışıklık kazanırlar. Soğuk algınlığı çoğunlukla 5 ila 7 gün içinde iyileşir. Ancak, küçük çocuklarda iyileşme süresi 2 haftaya kadar çıkabilir. Evde uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemlerle bu süreyi düşürmek mümkündür. Aşağıdakileri uygulayarak çocuklarda geçmeyen öksürüğe karşı tedbirler alabilirsiniz.

Küçük çocuklarda geçmeyen öksürük

Küçük çocuklarda geçmeyen öksürük

 • Çocuğunuzun bol miktarda sıvı tükettiğinden emin olun. Günlük aldığı sıvı miktarını 2 katına çıkarmanız fayda sağlayacaktır.
 • Tuzlu burun damlaları, çocuğun kurumuş sümüğünü gevşetmeye ve burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilir. Eczanede reçetesiz satılan burun damlalarını kullanabilirsiniz.
 • Çocuklarda geçmeyen öksürük yanında yüksek ateş, ağrı veya başka rahatsızlıklar varsa çocuklara yönelik Parasetamol veya Ibuprofen gibi ilaçlar yardımcı olabilir. Astımı olan çocuklar için Ibuprofen önerilmez. Bu nedenle çocuğun önce bir uzman doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Doktorunuzun önermediği hiç bir ilaç kullanılmamalıdır.

Çocuklarda Geçmeyen Öksürük Nedenleri

Çocuklarda geçmeyen kuru öksürüğün nedenleri genellikle virüs kaynaklıdır. Geçmeyen öksürük, çocuğunuzun vücudundaki virüsten kurtulmaya çalıştığının bir işaretidir. Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedenleri başlıca şunlardan oluşur;

 

Enfeksiyon: Soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonları, çocuklarda geçmeyen öksürüğe neden olabilir. Soğuk algınlığına bağlı öksürük genellikle hafif ila orta şiddette görülür. Grip enfeksiyonlarına bağlı öksürük ise daha şiddetli olabilir. Genellikle kuru öksürük olarak bilinir. Geceleri hırıltılı nefes almayla birlikte görülür. Çocuklarda enfeksiyonlara bağlı görülen geçmeyen öksürük antibiyotiklerle tedavi edilmez. Ancak, diğer ilaçlarla tedavi edilebilir.

Asit Reflü: Çocuklarda asit reflü nedeni ile görülen öksürme, sık sık kusma veya tükürme, ağızda kötü bir tat ve mide ekşimesi olarak bilinen göğüste yanma hissi belirtilerini de içerir. Reflü tedavisi, çocuğun yaşına ve diğer sorunlarına bağlı olarak değişebilir.

Çocuklarda geçmeyen öksürük nedenleri arasında reflüye bağlı olduğunu düşünüyorsanız şunları deneyebilirsiniz; Reflüye neden olan yiyecekleri çocuğunuzun menüsünden çıkarın. Reflüye neden olan yiyecekler çoğunlukla; çikolata, kızarmış, baharatlı ve yağlı yiyecekler, kafein içeren ve gazlı içeceklerden oluşur.

Çocuğunuz bu tür gıdaları sık tüketiyorsa, en azından öksürüğü geçene kadar almamasını sağlayın. Yemeğini yatmadan en az 2 saat önce yemesine ve daha küçük öğünlerle beslenmesine dikkat edin.

Alerjiler veya Sinüzit: Çocuklarda uzun süren geçmeyen bir öksürüğün yanı sıra, burun akıntısı, gözlerde sulanma, boğazda kaşıntı, boğaz ağrısı veya kızarıklık varsa bu durum alerjiye bağlı olabilir. Öksürüğe hangi alerjenlerin neden olduğunu öğrenmek için çocuk hastalıkları doktoruna başvurmanız faydalı olacaktır. Doktorunuz çeşitli alerji testleri yaparak sorunun kaynağını tespit edecektir.

Geçmeyen öksürüğe alerjenlerin neden olduğu sonucu çıkarsa, doktorunuzun bu alerjenden nasıl kaçınılacağı konusunda vereceği tavsiyeleri uygulayın. Bunun nedeni alerjen yiyecekler, polen, evcil hayvan tüyü ve toz olabilir. Doktorunuz ayrıca alerji ilacı veya aşı önerebilir.

Çocuklarda öksürük nedenleri

Çocuklarda öksürük nedenleri

Öksürük ve Astım Nasıl Ayırt Edilir?

Çocuklarda geçmeyen öksürük nedenleri çocuktan çocuğa değiştiği için astımı teşhis etmek zor olabilir. Ancak, geceleri kötüleşen hırıltılı öksürük, astımın en yaygın belirtilerinden biridir. Diğer belirti, fiziksel aktivite veya oyun sırasında ortaya çıkan kuru öksürük olabilir. Astım tedavisi, astıma neyin sebep olduğuna bağlı olarak değişir. Astıma bağlı kuru öksürüğe neden olan tetikleyicilerden kaçınmak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Çocuk Ruh Sağlığı Bozuklukları Nasıl Anlaşılır?

Boğmaca: Arka arkaya öksürük nöbetleri ve hırıltılı nefes alma gibi belirtileri vardır. Çocuklarda geçmeyen öksürük nedenleri arasında yer alan boğmacaya bağlı öksürüklerin diğer belirtileri arasında burun akıntısı, sık sık hapşırma ve düşük ateş sayılabilir. Boğmaca bulaşıcıdır. Antibiyotiklerle tedavi edilebilir ve aşı ile kolayca önlenebilir.

Çocukların öksürmesinin diğer nedenleri. Bir çocuk, öksürükten hasta olduktan sonra, yiyecek veya küçük bir oyuncak gibi yabancı bir nesneyi teneffüs ettikten sonra veya sigara veya şömine dumanından kaynaklanan kirlilik gibi tahriş edici maddelerin yakınında bulunduktan sonra alışkanlıktan da öksürebilir.

Çocuklarda Geçmeyen Öksürüğe Ne İyi Gelir

Çocuklar nezle olduklarında boğazlarının arkasından aşağı akan mukus nedeniyle sıklıkla öksürürler. Çocuğunuz normal şekilde besleniyor ve nefes alırken hırıltısı yoksa öksürmesinde endişelenecek bir şey yoktur. Anneler için çocuklarının öksürüğe boğuldukları anlara şahit olmak dayanılmaz gelebilir. Ancak öksürmek, göğüsteki balgamı atmada ve boğaz arkasındaki mukusu temizlemeye yardımcı olur. Çocuğunuz 1 yaşından büyükse limon ve baldan oluşan bir karışım faydalı olabilir.

Öksürüğe İyi Gelen Ballı Limon Karışımı Nasıl Yapılır?

 • Yarım limonu bir bardak kaynamış suya sıkın
 • 2 çay kaşığı bal ekleyin
 • Karışımı sıcakken içirin. (1 yaşından küçük çocuklara sıcak içecekler vermeyin)
Önemli Uyarılar
Çocuklarda geçmeyen öksürüğe ne iyi gelir

Çocuklarda geçmeyen öksürüğe ne iyi gelir

 • Çocuğunuzun 3 haftadan uzun süren geçmeyen kuru öksürüğü varsa, çocuğu bir çocuk hastalıkları uzmanına muayene ettirmenizde fayda var.
 • Çocuğunuzun ateşi çok yüksekse ve titriyorsa, göğüs enfeksiyonu geçirmiş olabilir. Buna virüs yerine bakteri neden oluyorsa, çocuk doktoru enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotikler öksürüğü hemen yatıştırmaz veya durdurmaz. Enfeksiyonu gidermede etkilidir.
 • Çocuklarda geçmeyen öksürük uzun süre devam ediyorsa, özellikle geceleri artıyorsa veya koşuştururken çıkıyorsa, bu astım belirtisi olabilir. Çocuğunuzun astımı olup olmadığını kontrol etmek için bir çocuk doktoruna muayene ettirmenizi tavsiye ederiz.
 • Çocuğunuz öksürük nedeni ile nefes almakta zorlanıyorsa, acilen doktora görünmesi gerekir.
Çoçuklarda Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuğunuzda uzun süredir geçmeyen kuru öksürük varsa kesinlikle çoçuklarda kuru öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabını araştırmışsınızdır. Çocuklarda kuru öksürüğün nedenlerini anlamak biraz zaman alabilir. Tedavisi için öksürüğe neden olan etkenleri tespit etmek gerekir. Aşağıdaki uygulamaları yaparak çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Sıcak, nemli hava solutun: Banyonuzdaki duşu açın ve kapıyı kapatarak odanın buharlaşmasına izin verin. Çocuğunuz sıcak buharı solurken yaklaşık 20 dakika onunla oturun.
 • Buharlı nemlendirici kullanın. Evinizdeki hava kuruysa, çocuğunuzun solunum yollarını da kurutabilir. Havaya nem katmak için serin bir buğulu nemlendirici kullanmayı deneyin. Isıtılmış nemlendiricilerden kaçının çünkü bunlar yanıklara neden olabilir.
 • Sıcak sıvılar içirin. Çocuğunuzun boğazı öksürmekten ağrıyorsa, ılık sıvılar yatıştırıcı olabilir. Çocuğunuz en az bir yaşındaysa daha fazla rahatlama için biraz bal ekleyebilirsiniz.
Çoçuklarda Balgamli Öksürük Ne İyi Gelir?

Aşırı mukus ve balgamı ortadan kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Havayı nemli tutun
 • Bol miktarda sıvı tüketin
 • Yüze ılık, ıslak bir bez uygulayın
 • Başı yüksekte tutun
 • Öksürüğü bastırmayın
 • Dikkatlice balgamdan kurtulun
 • Tuzlu burun spreyi kullanın
 • Tuzlu su ile gargara yapın

İlginizi Çekebilir: Sıtma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bu sayfamızda her annenin her yıl en az bir defa yaşadığı çocuklarda geçmeyen öksürük nedenleri ve tedavi yolları hakkında bilgiler almaya çalıştık. Doktora görünmeden önce geçmeyen öksürüğe karşı evde yapılabilecekleri ele aldık. Umarız aradığınız tüm soruların cevaplarını bulabildiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.