Delphi Nedir? “Delphoi” Yazılır “

18.09.2022
Delphi Nedir? “Delphoi” Yazılır “

Şehir ( “Delphoi” Yazılır “ )  Parnassos’un güney yamacındaki Phokis taşrasında bulunur. Delphi, İ.Ö.IX ve XIII. yüzyıldan itibaren ünlü Apollon mabetlerinden birisine ev sahipliği yapmaktadır. Homeros buraya ” Pytho ” adını vermiştir. Bu ismin anlamı, ” Delphoi “nun anlamı gibi kesin olarak bilinmez, ancak her iki kelimenin de, Apollon Tapınağı’nın en kutsalı olan Pythia’nın sacayağının üzerinde durduğu yer yarığından esinlenerek, ” uçurum ” anlamına geldiği tahmin edilir.

 

Daha önceleri burası ve kutsal bölge, Yeryüzü Tanrıçası Ge’ye ve yeryüzünü sarsan Poseidon‘a aitti. Bazı kaynaklarda Tanrıça Themis buranın ilk sahibi gösterilir.

 

Delphoi

İsim, ” Gelenekler ile tayin edilmiş veya ” Yasa “  ,  ” Hukuk ” yada ” Tanrısal düzenleme “ anlamına gelir. Belki de isim, Yeryüzü Tanrıçası’nın unvanının “  Orakl ile gelenek ve hukuk yerleştiren ” anlamına gelen bir parçasıydı. Erken dönemde Delphoi/Pytho bir Kura oraklı’ydı. Apollon, eski dünya ejderhası Python’u öldürerek mabedi teslim alır.

 

Euripides Iphigenea he en Tauris ( Iphigenia  Tauris’te) adlı eserinde, onu henüz yeni doğmuşken annesi Leto‘nun kollarında vurduğunu anlatır; çünkü hyginus Fabllar’ında, Python’un, Apollon’un doğumunu engellemek amacıyla hamile Leto’yu takip ettiğini anlatır – bu Yuhanna’nın vahyi ilahisi yazarının da apokaliptik vizyonunda kullandığı bir resimdir. En eski kaynağa, bir homeres methiyesine göre öldürülen yaratık isimsiz ve dişidir.

 

Apollon Pythia’yı, yani Yeryüzü Tanrıçası’nın temsilcisini, hizmetçisi yaptıktan sonra, Delphi’deki mabet gelişerek bir esinmatiği mantik beldesine dönüşür ve uzun süre önemli orakl yeri ve Yunanistan’ın dini merkezi olarak kalır. Apollon Tapınağı’nda duran Omphalos ( Yunanca ” Göbek ” ), yarım yumurta şekline sahip bir taştır ve eskiden Tanrıça’nın orakl koltuğu ya da figürsüz bir kül resmi olduğu sanılır ve aynı zamanda dünyanın göbegi de sayılmaktadır.

 

Delphi 590 yılında yakında bulunan Phokis şehri Krisa’dan ayrılarak bağımsızlaşır ve bir kült-politik koruyucu topluluk olan pyleik-delphik Amphityone’nin merkezi olur ve aristokrat tabanlı bir rahip ülkesi olarak otonom kalır. 582′de Pythia Oyunları’nın düzenlenmesi ile birlikte Delphi’nin anlamı bir kez daha artar.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.