Doğru Arkadaş Seçimi, En İyi Arkadaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

01.06.2022
Doğru Arkadaş Seçimi, En İyi Arkadaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Arkadaş sizin aynanızdır. İyi bir arkadaş seçimi, hayatınızdaki huzuru ve mutluluk seviyesini olumlu etkiler. Arkadaşlar sahip olamadığınız kardeşler gibidir. Özellikle en iyi arkadaşınızla ailenizden çok vakit geçirmeniz onu hayatınızın önemli bir noktasına koyar.

O yüzden arkadaş seçimi yaparken dikkatli olmalısınız. En iyi arkadaş seçimi nasıl olmalıdır? Seçim yaparak, düşünerek ve karakterinize uygun olmalıdır.

 

en iyi arkadas secimi nasil olmalidir

Güvenilir ve Dürüst Olmalı

En yakın arkadaşınızla her türlü sırrınızı ve fikrinizi paylaşabilirsiniz. Ona güvenirsiniz ve ne olursa olsun sırlarını veya sözlerinizi başkalarına taşımayacağını düşünürsünüz. Gerçek dost ve arkadaş sırları mezara kadar götüren kişidir. Fakat hiç kimseye kendi zihninizden fazla güvenmeyin eğer bir sırrın hiç duyulmamasını istiyorsanız bu sırrı paylaşmamaya dikkat edin. En yakın arkadaşınızla paylaştığınız sırrın ise uzun yıllar boyunca ortaya çıkmaması en yakın arkadaşınızın iyi bir sırdaş olduğunun göstergesidir.

 

En yakın arkadaşınız size hiç bir zaman ve hiçbir sebeple yalan söylememelidir. Her ne konuda olursa olsun eğer en yakınınız ise yalan söylemesi sizin güveninizi sarsar ve arkadaşlığınızı bozar. Sizde karşınızdaki en yakın arkadaşınız olduğunda yalan söylememelisiniz çünkü yalan bütün ilişkileri bozar.

 

Kıskanç Olmamalı

En yakın arkadaşınız sizi çok seviyor olabilir kimseyle paylaşmak istemiyor olabilir. Fakat sizinde hayatta bir sevgiliniz veya eşiniz olacak, ailenizle görüşmeye devam edeceksiniz. En yakın arkadaşınız ailenizi ve sevgilinizi kıskanmamalı, herkesin yerinin ayrı olduğunu bilmeli ve bu duruma saygı göstermelidir.

 

Size Her Durumda Destek Olmalıdır

İyi bir dost ve en yakın arkadaş, iyi günde ve kötü günde her durumda yanınızda olan kişidir sizi hiçbir zaman yalnız bırakmaz. Mutluyken ve gülerken nasıl yanınızda ise ağlarken ve mutsuzken de öyle yanınızda olmalıdır. Çünkü dostluk kardeşlik gibidir. Kardeşinizin üzülmesini istemez ve her düştüğünde ayağa kaldırırsınız.

 

Sürekli Küsen Biri Olmamalıdır

Sürekli kapris yapan, her türlü davranışı yanlış anlayıp, her sözün altında ima arayan insanlarla uzun ve güçlü bir arkadaşlık kurmak mümkün değildir. En yakın arkadaşınızın bu tarz özellikleri olmamasına dikkat edin. Hiç şaka veya espri kaldıramayan, bir konu ile ilgili gerçek fikirlerinizi bile duyduğunda size kırılan veya küsen bir arkadaşa bir gün sabrınız mutlaka tükenecektir. Sürekli açıklama yapmak veya özür dilemek sizi yoracağından arkadaşlık ilişkinize devam etmek istemeyebilirsiniz.

 

Sizi İhmal Etmemelidir

Arkadaşlık kurduğunuz kişilere karşı belli başlı sorumluluklarınız vardır. Örneğin arkadaşınıza verdiğiniz sözleri tutar ve onun ihtiyacı olduğu durumlarda yanında olursunuz. Hiç iletişim sağlanmayan iki tarafında birbirini aramadığı veya hep bir tarafın aradığı bir arkadaşlık biçimi düşünülemez bu yüzden arkadaşınızı aranızdaki ilişki seviyesine göre aramalı veya mesaj atmalısınız. Hiçbir ilişki tek taraflı yürümez bu yüzden sizi ihmal etmeyen bir arkadaş seçin.

 

İnsanları Daha İyi Anlamanın Yolları

Insanlari Daha Iyi Anlamanin Yollari 2

İkili insan ilişkilerin de iyi bir iletişim kurabilmek toplum içerisin de kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmeniz için oldukça önemlidir. İyi bir iletişim kurabilmek için öncelikle karşınızdaki kişiyi net bir şekilde anlamanız gerekmektedir. Karşınız da ki kişiyi net bir şekilde anlaya bilmenin en iyi yollardan bir tanesi karşınızdaki kişi ile empati kurmaya çalışmaktır.

 

Empati kurmak karşınızdaki kişinin hissettiklerini, olaylara bakış açısını ve yapmış olduğu durum değerlendirmelerini kendinizi o kişinin yerine koyarak siz de olaylara onun bakış açısından bakmanızı ve o kişiyi daha iyi anlamanıza olanak sağlamaktadır. Empati kurma yeteneği bebeklik çağından itibaren insanlar da sürekli olarak gelişim göstermektedir. Ancak bazı durumlarda insanların empati yeteneği tam anlamıyla gelişim göstermemektedir. Bu tür durumlarda ise insanları daha iyi anlamanın yolları ise bazı yöntemlerle empati kurma yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

 

Konuşma Esnasın da Açık Uçlu Sorular Sormak

İkili konuşmalar da karşınızdaki kişiyi daha iyi bir şekilde anlamak ve aynı zaman da sizin de anlayamadığınız konuları anlaya bilmek için karşınızdaki kişiye söz konusu konuyu açıklamaya yönelik sorular yöneltebilirsiniz. Örneğin konuşma esnasın da karşınızda ki kişiye ”nasıl” cümlesinin geçtiği bir soru yöneltmeniz durumun da kişiye karşılaştırma ve zıtlıkları oluşturan sorunun ney olduğunu açıklamasına yardımcı olmaktadır. Bir diğeri ise ”niçin” cümlesinin geçmiş olduğu bir soru yöneltmeniz durumunda karşınızda ki kişi olayın ve olgunun neden olduğunu ve nasıl geliştiğini açıklayan cevaplar vermeye yönlendirmektedir. Bu sayede karşınızdaki kişiyi daha iyi bir şekilde anlamanızı sağlamaktadır.

 

Sakin Kalmak ve Yorum Yapmak

Karşınızda ki kişiyi en iyi anlamanın yollarından bir diğeri ise karşınızdaki kişiyi sakin bir şekilde dinlemeniz ve olayı tamamen anlamadan her hangi bir önyargıda bulunmamanız gerekmektedir. Ayrıca konuşma esnasın da konuştuğunuz kişiye konu hakkında yorum yapmanız da o kişiyi dinlediğiniz göstermektedir. Konuşma esnasın da karşımızdaki kişiye ön yargı ile yaklaşıp ve herhangi bir yorum da bulunulmadığı takdirde empati kurma yeteneğinizi de gelişim göstermeyecektir.

 

Kendi Davranışımızı ve Karakterimizi de Anlamamız Gerekiyor

Konuşma esnasın da karşı tarafı anlayabilmeniz için ilk olarak kendi yapımızı öğrenmemiz gerekiyor. Kendi karakterimizi ve düşüncelerimiz den emin olmadığımız takdirde ikili insan ilişkilerin de etkili bir iletişim kurmamızda mümkün olmayacaktır. Kendi karakterimiz ve düşüncelerimiz hakkında tam anlamı ile emin olmamız durumun da konuşma esnasın da nasıl tepkiler vermemiz gerektiğini bilir ve konuşmayı kendi kontrolümüz altın da tutabiliriz.

 

Konuya O Kişinin Bakış Açısı İle Bakma

Yaşamımız boyunca yaşadığımız olaylardan dolayı herkesin dünya ya ve olaylara karşı bakış açısı farklılık göstermektedir. Bu sebepten dolayı karşımızdaki kişiyi tam anlamıyla anlaya bilmek için kendinizi o kişinin yerine koyarak ne hissettiğini ve olaylara nasıl bir baktığını değerlendirmemiz durumun da insanları daha iyi anlaya bilir ve daha iyi bir iletişim kurmuş oluruz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.