Dudak Çatlaması Neden Olur? Dudak Yarılması Nasıl Tedavi Edilir?

Bu yazımızda dudak çatlaklarını inceliyoruz. Kuru soğuklar sonucu meydana gelen dudak çatlaması neden olur? Dudaklar neden çatlar? Dudak yarılmalarını önlemek için alınacak tedbirler nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Bu gibi soruların cevaplarını arıyoruz.

23.05.2023
Dudak Çatlaması Neden Olur? Dudak Yarılması Nasıl Tedavi Edilir?

Her yıl hava sıcaklıklarının ve nem oranının düşmesi ile birçok kişide dudak çatlaması görülür. Birçoğumuz dudak çatlaması tedavisi için hastaneye gitmeden dudak nemlendiricileri ile geçiştirmeye çalışırız. İlk başlarda bunu önemsemeyiz. Ta ki acıların dayanılmaz hale gelene kadar!

Peki dudak çatlaması neden olur? Hiç düşünüyor muyuz? Eğer siz de sürekli olarak çatlayan dudaklarınızı yoluyorsanız, zamanla buradaki deri hiç bir zaman iyileşemeyecektir. Dudak yarılması sorunu devamlı hale gelecektir. Oluşan bu çatlaklar hem kötü bir görüntü oluşturuyor, hem de en ufak bir esnemede dudağınızın kanamasına yol açıyor.

Dudak Çatlamasının Nedenleri

Bu yazımızda hayatımızda hemen hemen her yıl başımıza gelen dudak çatlaklarının nedenlerini araştırdık. Dudak çatlakları neden olur? Dudak yarılması nasıl tedavi edilir? Dudak çatlaması nasıl önlenir? Ne gibi önlemler alınmalı? Bu gibi sorulara cevap arayacağız.

Aşağıda sıralayacağımız uzman dermatolog tavsiyeleriyle siz de sağlıklı dudaklara kavuşabilir, hatta çatlamasını önleyebilirsiniz. Dudaklarda meydana gelen çatlakların tıp dilinde keilit olarak geçer. Dudaklardaki cildin yapısı vücuttaki en hassas ciltlerden biridir. Ve en açık bölgeler arasındadır. Dolayısı ile dış etkenlere karşı düşük direnç gösterir.

Dikkat etmişsinizdir, dudağımıza aldığımız ufak bir darbe sonucu çabucak kanayabilir. Kış aylarında düşen hava sıcaklıkları ve nem oranlarına bağlı olarak düşen hava şartlarına uyum sağlayamaz ve dudak cildinde çatlamalar olur. Dudak yalama, kozmetik ürün kullanımı ve soğuk hava gibi çevresel faktörler birleştiğinde cilt bariyerini kurutarak tahriş, dökülme, hatta iltihaplanmaya neden olabilir.

Dudaklar neden çatlar

Dudaklar neden çatlar

Hava sıcaklığı düştükçe ve ortam kurudukça dudaklardaki ince cilt cildimizin geri kalanından daha hızlı kuruma eğilimindedir. Bu, bazı bölgelerde dudakların çatlamış, pul pul ve çiğ görünmesine neden olur -ki bu durum gerçekten rahatsız edici olabilir.

Ancak dudak çatlamasının nedeni sadece soğuk hava ve düşük nem miktarı olmayabilir. Dudak için kullanılan bir üründen (genellikle kozmetik ürünler) veya kontakt keilit adı verilen bir alerjiden tahriş olduğunda, dudaklar da iltihaplanabilir.

Dudak Çatlaması Neden Olur? Dudaklar Neden Çatlar?

Dudak çatlamasına neden olan alerjik etkiler, genellikle rujlardaki pigmentlerden, kokulardan ve gıdalardaki aroma ajanlarından kaynaklanır. Dudak çatlaklarının nedenlerini doğru analiz etmek için bir dermatolog kontrolünden geçmek gerekir.

Dudak çatlaması neden olur sorusunun bir numaralı etkeni, soğuk ve kuru havalardır. Dudaklar genelde soğuk havalarda meydana gelir. Kuruyan dudak hücreleri soğuk hava ile birleştiğinde fazla dayanamaz. Soğuk havanın etkisi ile çatlaklar meydana gelir.

Konuyla İlgili Yazılar: Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Bazen soğuktan bazen vücudumuzdaki yüksek ateşten, bazen de aşırı sıcaktan dudaklarımız kurur. Dudaklarda meydana gelen bu kuruluğa hemen çözüm bulmazsak susuz kalan dudaklarımızın derileri kalkacaktır. Sonrasında dudak çatlaması ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olacaktır.

Çatlamış dudaklar nasıl geçer

Çatlamış dudaklar nasıl geçer

Nedendir bilinmez, kuruyan dudaklar yolunmaya başlanır. Kuruyan dudak derisini yolmanın eğlenceli olmasından kaynaklı olabilir. Çatlaklardan kurtulmak için dudaklarımızı sürekli olarak ıslak tutmalıyız. Dudakların nemli kalmalarını sağlamak önemlidir.

Bunun için bol bol su içebilir ve meyve yiyebilirsiniz. Daha sonra her gün yatmadan önce cilt nemlendirici özelliği olan kremlerden sürebilirsiniz. Nemlendirici kremler, dudaklarınızın sabaha kadar nemli ve yumuşak kalmasını sağlar. Böylece diğer güne kuru dudaklarla kalkmazsınız.

Dudak Çatlakları Nasıl Geçer? Alınacak Önlemler

Dudak çatlamasına iyi gelen, başka bir çözüm olarak dudak koruyucu kremler kullanabilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda dışarı çıkarken cildinize nemlendirici sürdüğünüz gibi dudaklarınıza da koruyucu balm kullanmalısınız. Böylece dudaklarınız soğuğa maruz kalmayacak ve dudak çatlamasının önlemini almış olursunuz.

Dudak çatlaması neden olur bunun cevabını aldık. Şimdi de dudak çatlakları nasıl geçer bu soruya cevap bulalım…

İpucu: Sabahları kalktığınızda geceden kuruyan dudaklarınızı gerdirmeden, koruyucu dudak kremlerinden sürmelisiniz. Böylece güzel kokusu sayesinde nefesiniz de kötü kokmayacaktır.

Gün içinde de bol su tüketirseniz vücudunuzdaki deri kuruluklarını bertaraf edebilirsiniz. Kış aylarında su içmeyi ihmal ederiz. Gün içinde yediklerimiz bizi susatmaz ise kolay kolay su içme isteği duymayız. Bu nedenle dudak çatlaması, daha çok özellikle kış aylarında meydana gelir. Bol su içmek ve sıvı gıdalar tüketmek, dudak çatlaklarının önüne geçecektir.

Çatlak dudaklar nasıl tedavi edilir

Çatlak dudaklar nasıl tedavi edilir

Dudak çatlaması, dudaklarda çatlak çıkar çıkmaz doktora gidilecek bir durum değildir. Evde alacağınız çeşitli yöntemlerle kolayca tedavi edilebilir. Ancak dudak çatlaklarını küçümsememek de gereklidir. Yukarıda saydığımız önerileri uygulayarak kısa sürede dudak çatlaklarından kurtulmanız mümkündür.

Umarız dudak çatlaması neden olur? Çatlayan dudaklar nasıl tedavi edilir? Bu gibi sorulara cevaplar bulabildiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.