Hamilelikte Düşük Neden Olur? Bebek Düşürme Sebepleri.

Gebelikte düşük riski toplumumuzun önemli bir bölümünü etkileyen önemli sorunlardan biridir. Çocuk sahibi olmaya çalışan aileler gebelikte düşüklere yol açabilecek durumlar ve bu durumları önlemenin yollarını ararlar . Bu yazıda hamilelikte düşük nedenleri , düşük belirtileri ve hamilelik sırasında düşükleri önlemenin yolları tartışılacaktır .

27.08.2023
Hamilelikte Düşük Neden Olur? Bebek Düşürme Sebepleri.

Hamilelikte düşük yapma nedenleri, bebeğin düşme sebepleri ve düşüğü engelleme yollarından bahsedelim.

Hepimizin bildiği gibi anne adayları hamilelik sürecinde bazı olumsuzluklarla karşılaşabilirler. Düşük, hamile kadınların en önemli sağlık sorunlarından biri olabilir.

Gebelikte  düşük yapma oranı %15’tir

Hamilelikte Düşük Neden Olur?

Düşüklerin birçok nedeni olmakla birlikte genetik faktörler düşüklerin en önemli sebepleridir. Diğer düşük nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebekte yapısal bozukluklar,
 • Endokrinolojik (hormonal – endokrin bilimsel) nedenler,
 • bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar,
 • pıhtılaşma sistemindeki problemler,
 • Rahim ile ilgili anormallikler,
 • enfeksiyonlar,
 • Bebek için zararlı maddelerin kazara yutulması,

Hamilelikte bir sorun varsa rahim bunu kabul etmez.

Hamilelikte bir sorun varsa rahim bunu kabul etmez

İlk 3 ayda düşükle sonuçlanan gebeliklerde bebekte genetik anormallik görülme oranı yüzde 50 ile 80 arasında değişiyor. Daha detaylı çalışmalarda son yıllarda düşüklerde genetik anormallik oranının yüzde 90’a kadar çıktığı gözlemlendi.

Anne adayları için kolay olmasa da gebeliğin düşüğe yol açması bile iyi bir neden olabilir. Elbette her hamile kadın sağlıklı bir bebek hayal eder ve engelli bir bebek doğurmak istemez.

Ayrıca annenin vücudu da aynı istekle çalışır ve rahimden gelen sağlıksız gebeliği ya kabul etmez ya da erken düşükle sonuçlanır. Bu doğal bir seçilim mekanizması olarak görülebilir.

 

Genel olarak, tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 15’i düşükle sonuçlanıyor. Birkaç gün sonra fark edilmeden gerçekleşen erken düşükler de hesaba katılırsa, tüm gebeliklerde düşük oranı yüzde 20-25’e çıkıyor.

Arka arkaya iki ya da üç kez düşük yapan kadınlarda tekrarlayan düşüklerden bahsedilir ve bu olasılığın tüm toplumda yüzde 1-2 civarında olduğu görülür. Anne adayları soruyor: “Hep böyle düşük mü yapacağım?” Kaygısını artırmaması ve olumlu düşünmesi çok önemli.

Tekrarlayan düşüklerin nedeni rahimdeki anormallikler 

Tekrarlayan dusuklerin nedeni rahimdeki anormallikler

Gebeliğin terme taşındığı uterusun konjenital anomalileri (çift uterus, uterusun bölünmesi, uterusun yarısı, uterus malpozisyonu veya servikal yetmezlik) tekrarlayan gebelik kayıplarına yol açabilir.

Bu sorunlar görüntüleme ile ortaya konulabilir ve endoskopik cerrahi ile rahim doğurgan hale getirilebilir. Geç düşükler servikal yetmezlik ile ortaya çıkar.

Bu durumda rahim ağzı 3-4’tedir. hamilelik günü İlk bir ayda basit bir operasyonla dikilerek gebelik kaybı önlenir.

Bu ilginizi çekebilir:  Doğum sonrası depresyon için uzman yardımı alın

Endokrinolojik Sorunlar Bebek Düşürme Sebebidir.

 

Anne adayındaki endokrinolojik sorunlar (gebeliğin erken döneminde salgılanan progesteron hormonunun eksikliği, süt hormonu fazlalığı (prolaktin), tiroid bezi ile ilgili sorunlar, şeker hastalığı, polikistik over hastalığı) düşük nedenlerinin yüzde 8-12’sini oluşturmaktadır.

Gebelerde pıhtılaşma bozuklukları tekrarlayan düşüklere yol açar.

Tanı konulduktan sonra tüm gebelik boyunca kanı sulandıran ilaçlar veya günlük enjeksiyonlar ile canlı ve sağlıklı doğumlar sağlanır.

Bebek Düşürmeyi, Hamilelikte Düşüğü Nasıl Engelleriz?

Bebek Dusurmeyi Hamilelikte Dusugu Nasil Engelleriz

Psikolojik destek düşükleri önleyebilir.

Daha sonraki gebeliklerinde tekrarlayan düşükler yaşayan kadınlara psikolojik desteğin de gebelik kayıplarını azalttığı gösterilmiştir.

Örneğin; Bilimsel araştırmalar, tekrarlayan düşükleri olan gebeler için “Tender Lovering Care” adı verilen bir teknikle haftada bir ultrasonla bebeklerini anne karnında göstererek anne ve bebek arasındaki sevgi ilişkisini güçlendirme yönteminin düşükleri önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Düşüğü Önlemek İçin Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Daha fazla araştırma ile seçilmiş bir hasta grubunda bağışıklık sistemini güçlendirecek ve embriyonun yabancı bir madde gibi algılanıp reddedilmesini önleyecek bazı tedaviler kullanılabilir.

Gebelik öncesi yaşam koşullarının düzenlenmesi önemlidir. Bunun için;

 • Mümkün olduğunca stressiz bir hayat yaşanmalıdır.
 • Sağlık teşvik edilmelidir.
 • Yüksek kafein ve sigara tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Fazla kilolu ise boy/kilo indeksinin uygun düzeye gelmesini sağlamak için diyet önerilmelidir.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.