Hamilelikte Tiroid Yüksekliği ve Tedavisi

02.03.2023
Hamilelikte Tiroid Yüksekliği ve Tedavisi

Hamilelikte tiroid hormonları normal seviyesine dönmüşse fakat TSH hormonu düşük ise anne adayında subklinik hiper tiroid durumundan söz edilecektir.

Gebelik sürecinde oluşan hiper tiroid anne adayına ve dünyaya gelecek bebeğe sağlık sorunları çıkarabilir. Kimi zaman erken doğum ihtimalini arttıran bu durum kimi zaman anne adayında kalp yetmezliği gibi sorunlar oluşturacaktır.

Hamilelik sürecinde tiroidin artmasına neden olan durum salgılanan östrojen hormonundaki artıştır. Bu sebepten dolayı T4 seviyesi de artmaktadır. Normal olarak karşılanan bu durum sürekli hale geldiğinde olumsuz sonuçlar doğuracaktır. T4 seviyesinde oluşan artışla birlikte sT4, fT4 değerlerinin de artış gözlenirse tedavi sürecinin başlaması gerekir.

Hamilelikte Tiroid Yüksekliği Tehlikeli mi? Hamilelikte Tiroid Yüksekliği Sorunu.

Hamilelikte Tiroid Yuksekligi Tehlikeli mi

Hamilelik dönemi boyunca TSH değerinin normal sınırlarda olması önemli bir konu olarak bilinmektedir. İlk üç ayda yüksek B-HCG hormonu TSH ile benzer bir şekilde etki gösterdiği için, TSH hormonunun azalması neden olacaktır.

Hamilelikte tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi için en önemli parametreler sT4 ve TSH’ dır. Ebeveynler bebek sahibi olmak istiyorlarsa, anne adayının belirli testleri yaptırması gerekmektedir. Böylelikle sürecinizde daha sağlıklı bir hamilelik yaşayacaksınız.

Gebelik süreci başladığı andan itibaren tiroid değerlerini düzenli bir şekilde takip ettireceksiniz. Eğer anne adayında yüksek seviyede serbest T4 ve serbest T3 hormonları ölçülmüşse anne adayında hiper tiroid ile karşılaşma oranı oldukça yüksektir.

Bu durumda yapılması gereken bazı kontroller olacaktır. Doktorunuzun uyguladığı tedavi sürecine bağlı kalacak, bilinçsiz bir şekilde hareket etmeyerek bebeğinizin sağlığını da düşüneceksiniz.

Hamilelik Döneminde Tiroidler Neden Önemlidir?

Hamilelik Doneminde Tiroidler Neden Onemlidir

Hamile olan anne adayının tiroid bezleri yavaş çalışıyorsa bu durum hamilelikte ya da normal durumda tedavi edilmiyorsa hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceksiniz. Özellikle bebeğinizde zeka sorunları ile karşı karşıya gelme olasılığınız yüksek olurken, gelişim açısından da sorunların oluşmasına fırsat vereceksiniz. Hamilelikte tiroid bezleri aşırı çalışıyorsa hiper tiroid oluşur ve bu durumda birey hamile kalabilir. Fakat tedavi edilmediği takdirde erken doğum riskiyle ve düşük ihtimali ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bebek sahibi olma gibi bir düşünceniz varsa ve planlama yapıyorsanız mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz gerekecektir. Böylece herhangi bir sorunla karşılaştığınız da erken tedavi yoluyla sorunun giderilmesini sağlayacaksınız.

Gebelikte Tiroid Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler konulu paylaşımımızı okuyarak, daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazılara da bakın:

Kimyasal Gebelik Nedir?

Hyaluronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.