Kalsiyum Normal Değeri, Kaç Olursa Tehlikeli?

25.06.2023
Kalsiyum Normal Değeri, Kaç Olursa Tehlikeli?

Kalsiyum Normal Değeri Kaç Olmalı?

İnsan vücudunda kemik ve diş sağlığı açısından oldukça değerli olan kalsiyum normal değeri 8,5-10,3 mg/dL olmalıdır.

Kalsiyum insan vücudunda önemli fonksiyonları bulunan bir elementtir. Kalsiyum elementinin %99’u kemik ve diş yapısının işlevlerinde etkili olurken %1’lik kısmı ise; kan pıhtılaşması, sinir sistemi onarımı, kalp atış ritminin düzenlenmesi gibi fonksiyonlara sahiptir.

 

Kalsiyum Nedir, Ne İşe Yarar?

Kalsiyum elementi insan vücuduna karıştığı zaman çözünme sonucu çeşitli tepkimelere girerek kas, diş ve kemiklerde iyileşme ve gelişme sağlamaktadır. İnsan vücudu için yaşamsal bir faaliyeti olan kalsiyum elementinin dişler üzerindeki büyük etkisinin yanı sıra, yumuşak kas dokusu ve sinir sistemi onarımlarında da etkileyici işlevsel özellikleri bulunur.

CA simgesine sahip kalsiyum;

 • Büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimini sağlar.
 • Yaşlanma evresinde başlayan kemik erimesi sürecini yavaşlatır.
 • Kişilerin kolon kanseri olma riskini en aza indirir.
 • Metabolizmayı destekleyici işlevlere sahiptir.

Kalsiyum Değeri Kaç Olmalıdır?

İnsan vücudunda bulunması gereken kalsiyum aralığı normal değer olarak kabul edilir. İnsan vücudunda normal değerin üstünde veya altında kalsiyum değerinin mevcut olması çeşitli problemleri beraberinde getirir.

Peki, kalsiyum kaç olursa tehlikeli? İnsan vücudunda 12mg/dl üzerindeki kalsiyum değeri tehlikeli sınır olarak kabul edilir. 12 mg/dl üzerindeki kalsiyum değerine sahip kişilerde zaman içinde kalp ritim bozukluğu, hipertansiyon ve çarpıntı gibi problemler baş gösterebilir.

Kalsiyum Eksikliği Nedenleri

İnsan vücudunda olması gereken değerin altında kalsiyum değeri, birçok hastalığa sebebiyet verebilir. Peki kalsiyum eksikliği neden olur? Kalsiyum eksikliğinin oluşma nedenleri:

 • Magnezyum eksikliği
 • Sağlıksız ve dengesiz beslenme rutini
 • Alkol tüketmek
 • Paratiroid bezlerinin bozukluğu
 • D vitamini eksikliği
 • Pankreas iltihabı
 • Osteoporoz
 • Kemoterapi

Kalsiyum Fazlalığı Nelere Sebep Olabilir?

Hiperparatiroid olarak da adlandırılan kalsiyum fazlalığı çeşitli sebeplere bağlı olarak olması gereken değerden yüksek seyredebilir. Bunun temel sebebi paratiroid bezinin fazla çalışmasıdır.

Kalsiyum değeri fazla olan kişilerde; kabızlık, halsizlik, kemik romatizması, adele ağrıları ve hafıza problemleri meydana gelebilir. Aynı zamanda kalsiyum değerinin fazla olmasının insan vücuduna verdiği en büyük zararı ileri ki süreçlerde ağır kalp problemlerine yol açmasıdır. Kalsiyum normal değeri olarak belirlenen değerin üstünde kalsiyum miktarına sahip olan kişilerin mutlaka vücudundaki kalsiyum miktarını dengelemeleri gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.