Kas Esnetme Hareketlerinin Faydaları

24.03.2022
Kas Esnetme Hareketlerinin Faydaları

Stretch adı da verilen esneme hareketleri, belirli kasların ve eklemlerin hareket kabiliyetini arttırmak için yapılan fiziksel egzersizlerin tamamına denir.

Esnetme Hareketleri Yapilisi Kas Esnetme Yapimi

Söz konusu spor esnasında kas esnetmenin faydaları oldukça fazladır. Esneme (stretch) hareketleri kasların ve eklemlerin esnekliğini arttırır. Buna bağlı olarakta yaralanma ve sakatlanmaların önüne geçilir.

 

Esnetme Hareketleri Yapılışı, Kas Esnetme Yapımı

Ayrıca egzersiz performansında da artış olmasını sağlar. Günlük hayatta çok daha hareketli olabilirsiniz. Bununla beraber esneme hareketleri kramp tedavileri için de kullanılır.

Sık sık oluşan krampların önüne geçebilmek için vücudu sağlıklı bir şekilde esnetmek gerekir.

Esnetme Hareketlerinin Yaralanmalara Olan Faydaları

Esneme hareketleri kan dolaşımını hızlandırır. Hızlanan kan dolaşımı sayesinde kan dokulara çok daha hızlı nüfus eder. Böylece yaralar çok daha hızlı iyileşir ve kaslar daha hızlı gelişmeye başlar.

Bunlara ek olarak artan kan dolaşım hızı sizin kendinizi çok daha canlı hissetmenizi sağlayacaktır. Eklem ve kaslarınızın çok daha esnek bir hal almasını sağlar.

Düzenli aralıklarla esneme hareketi yapan kişilerin sakatlıkları çok daha hızlı iyileşir ve aynı zaman da sakatlanma riskleri oldukça azalır.

Aynı zaman da beyne gönderilen sinyaller sayesinde kişi stresten uzaklaşır ve rahatlamaya başlar. Duruşunuzun düzelmesine de yardımcı olacaktır.

Esneme Hareketleri Ne Zaman Yapılır?

Esneme hareketlerine geçmeden önce vücut ısıtılmalıdır. Isınma esnasında vücut egzersiz yapmak için kendisini hazırlar. Böylece muhtemel bir sakatlığın önü alınmış olur.

Esneme hareketleri merkezi sinir sistemini uyarır. Bu uyarılar doğrultusun da uyku isteği artış gösterir.

Egzersiz yapmadan önce yapılan ısınma hareketleri sayesinde uyku isteği artar ve bunun sonucu olarak kaslar gevşemeye başlar.

Bununla beraber ısınma hareketlerinden sonra esneme hareketlerine geçmenizde fayda vardır. Doğru bir şekilde esnedikten sonra egzersiz için hazır hale geleceksiziniz.

 

Boyun Esnetme Hareketleri

Boyun Esnetme Hareketleri

 

Başınızı önce öne sonra arkaya doğru eğin. Bundan sonra sağa ve sola eğerek esnetmeye devam edin. Başınızı eğme işlemi sırasında sakın döndürmeye çalışmayın.

Bu hareket boynunuza zarar verebilir. Başınızı bir yöne doğru eğdikten sonra merkeze geri dönüş yapın ve ardından karşı tarafa doğru eğin. Başınızı eğme sırasında omuzlarınızın ve gövdenizin dik olmasına özen gösterin.

Başınızı arkaya doğru esnetirken de çenenizi gevşek bırakın ve ağzınızım bir miktar açılmasına olanak verin.

Omuz Esnetme Hareketleri

Omuz Esnetme Hareketleri

 

Esnetilecek olan kol, boşta olan kol yardımıyla göğsünüze doğru çekin. Omuzda gerilme oluşana kadar çekme işlemini sürdürün.

Omuz esnetmek için ikinci bir yol vardır. Bu yöntemde ise esnetilecek kol boştaki kola zıt olarak itilir.

Omuz kasları kasılırken esnemenize de yardımcı olacaktır. Arka kolu esnetirken de, bir kolunuzu alın ve başınızın arkasına doğru eğin.

Karşı taraftaki kolunuzu da kürek kemiklerinizin arasına gelecek şekilde ayarlayın. Vücut şekline bağlı olarak bazı kişilerin kolları kavuşmayabilir ancak bu sorun teşkil etmez.

Önemli olan ne kadar yakın durduklarıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.