Keto Diyeti Nedir? Ketojenik Diyet Zayıflatıyor mu? Zararlı mı?

Bu yazımızda keto diyeti diğer adıyla ketojenik diyet hakkında bilgiler vereceğiz. Keto diyeti nedir? Ketojenik diyet ne demek? Nasıl yapılır? Sağlığa ve kalbe zararlı mı? Bu gibi sorulara yanıt arayacağız. Ketojenik diyetle ilgili önemli bilgiler vereceğiz.

07.01.2023
Keto Diyeti Nedir? Ketojenik Diyet Zayıflatıyor mu?  Zararlı mı?

Diyet listelerinde sık rastladığımız diyet çeşidi, keto diyeti olarak bilinir? Bu yazımızda keto diyeti bir diğer adı ile ketojenik diyet hakkında bilgiler vereceğiz. Keto diyeti nedir? Nasıl yapılır? Keto diyeti zararlı mı? Kalbe zararlı mı? Ketojenik diyetle ilgili önemli bilgiler vereceğiz.

Kilo sorunu olan kişilerin kilo vermek için ilk tercih ettiği yöntemlerin başında diyet yapmak gelir. Değişen yaşam tarzı ve yoğun çalışma hayatının ortasında kilo alımı, en büyük sorunlardan biridir. Diyet ve fitness bilincine sahip kişilerin yanı sıra spor salonuna gidenler de keto diyetinin farkında olmalıdır.

Keto diyeti, şu anda egzersizle birlikte hızlı kilo verme tekniği için kullanılıyor. Biz her zaman söylüyoruz, hızlı kilo vermek yerine bu süreci zamana yaymak en iyisidir. Bundan dolayı hızlı kilo verme diyetlerinden olan ketolojik diyet (Keto diyeti) tamamen sağlıklı değildir. Bu diyetin bazı ciddi yan etkileri olabilir.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet, vücudun enerji için karbonhidrat yerine yağ yakmaya başladığı, ketoz durumuna girmesine yardımcı olmak için tasarlanmış, yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyettir. Keto diyeti, karbonhidrat alımını günde 50 gramın altına düşürmeyi ve sağlıklı yağ alımını arttırmayı içerir. Bu, yağlı etler, yumurta, kuruyemişler ve süt ürünleri açısından zengin yiyecekler tüketerek ve ekmek, makarna ve şekerli içecekler gibi karbonhidrat içeriği yüksek gıdalardan kaçınarak elde edilebilir.

Diyete dahil edilebilecek diğer yiyecekler arasında yapraklı yeşillikler, domates ve salatalık gibi düşük karbonhidratlı sebzeler ve ayrıca karbonhidrat bakımından nispeten düşük olan az miktarda çilek bulunur.

Genel olarak keto diyeti, ekmek, makarna ve şekerli içecekler gibi karbonhidrat oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmayı içerir. Diyete dahil edilen belirli yiyeceklerin, bireyin ihtiyaç ve tercihlerine bağlı olarak değişebileceğini not etmek önemlidir.

Keto Diyeti Zayıflatır mı? 

Keto diyetinin kilo vermede etkili olduğu ve bazı hastalıkların riskini azaltmak gibi başka sağlık yararları olabileceği gösterilmiştir. Ancak takip etmesi zor olabilir ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlamayabilir. Bu nedenle bu diyete başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Bu diyet listesinin kilo vermek için sadece geçici bir çözüm olduğu artık birçok çalışmada kanıtlanmıştır. Hiç kimse sonsuza dek yaşam tarzına dahil etmemelidir. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile karıştırılmamalıdır. Ketojenik diyet herkes için uygun olmayabilir.

Keto Diyeti Zararlı Mı? Eksileri:

Ketojenik diyet, kilo kaybı ve gelişmiş insülin duyarlılığı dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağladığı gösterilen düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir. Bununla birlikte, herhangi bir diyet planında olduğu gibi keto diyetinin de potansiyel riskleri ve dezavantajları vardır.

Keto diyetinin potansiyel risklerinden bazıları şunlardır:

  • Kalp Sorunları Riskini Artırır: Aslında popüler ketojenik diyet, kardiyovasküler sağlık için risk oluşturur. Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar da bu konuyu vurgulamıştır. Ketojenik diyette kalp riskini artıran besinlerin tüketilmesi teşvik edilir.

Araştırmacılar, çalışmada keto diyetinin yüksek yağ alımının kalbe zararlı olabileceğini iddia etti. Ek olarak, bazı çalışmalar diyetin atardamarları sertleştirdiğini iddia ediyor. Bazı sağlık uzmanları, ketolojik diyetin kalp hastalıklarını tetiklediğini belirtmişlerdir.

  • Uzun Süreli Uygulanması Kilo Aldırabilir: Sağlık uzmanlarına göre ketojenik diyetler uzun süre uygulanmamalıdır. Diyetin 30 ila 90 günlük süre boyunca uygulanması tavsiye edilir. Keto diyeti sonrası dengeli beslenmek gerekir.

Ketojenik diyetle ilgili en büyük sorun, çoğu insanın karbonhidrat tüketmeye başladıkları için diyeti bıraktıktan sonra kilo alma eğiliminde olmalarıdır. Bu yüzden birçok kişi keto diyeti yerine dengeli bir diyetle kilo vermeye çalışmalıdır.

  • Daha Az Kas Kütlesi Meydana Getirir: Keto diyetinden hızlı kilo vermenin nedenlerinden biri de kaslara çok fazla zarar vermesidir. Yağ yakımına bağlı olarak kas kütlesi de yakılır. Bu sizi hızlı bir şekilde zayıflatır. Protein yerine çok fazla yağ yiyorsanız, bu diyet kilo vermenizi sağlayacaktır.

Ancak kas, yağdan daha fazla kalori yaktığı için toplam kilo kaybının önemli bir kısmı da kastan gelecektir. Bir kişi ketojenik diyetten çıktığında, muhtemelen orijinal ağırlığının çoğunu geri alacaktır. Ancak, yağsız kaslardan daha fazla yağ kazanımı olacaktır.

Keto diyeti, istenmeyen bazı yan etkilere neden olabilir. Bazı insanlar keto diyetine ilk başladıklarında ağız kokusu, kabızlık ve düşük fiziksel performans gibi yan etkiler yaşayabilir. Bu yan etkiler tipik olarak geçicidir ve diyette ayarlamalar yapılarak yönetilebilir.

  • Yetersiz Beslenmeye neden olabilir: Ketojenik diyet listelerinde karbonhidrat bakımından çok düşük olduğu için lif, bazı vitaminler ve mineraller gibi vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlamayabilir. Zayıflığa ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Önemli Uyarılar

Keto diyeti nedir

Keto diyeti nedir

Yan Etkileri Nelerdir? Kimler Uzak Durmalıdır?

Keto diyetinden kaçınmak veya en azından başlamadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşmak isteyebilecek belirli insan grupları vardır. Bu gruplar şunları içerir:

Böbrek Hastalığı Olan Kişiler İçin Ketojenik Diyet Zararlı mı?

Keto diyeti, böbreklere fazladan baskı uygulayabilen yağ oranı yüksektir. Bu nedenle böbrek hastalığı olan kişiler keto diyetinden kaçınmak isteyebilir veya en azından başlamadan önce doktorlarıyla konuşabilir.

Pankreatitli insanlar İçin Zararlı mı?

Keto diyeti, pankreasın iltihaplandığı bir durum olan pankreatiti kötüleştirebilir. Bu nedenle, pankreatitli kişiler keto diyetinden kaçınmalıdır.

Hamile veya Emziren Kadınlar İçin Keto Diyeti:

Keto diyeti, büyüyen bir bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlamayabilir ve ayrıca anne sütü üretimini engelleyebilir. Bu nedenle hamile veya emziren kadınlar ketojenik diyetten kaçınmalıdır.

Çocuklar ve Ergenler: Keto diyeti, büyümekte olan çocukların ve gençlerin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlamayabilir ve ayrıca büyümelerini ve gelişmelerini engelleyebilir. Bu nedenle, çocuklar ve ergenler keto diyetinden kaçınmalıdır.

Karaciğer Hastalığı Olan Kişiler: Karaciğer yağları parçalamaktan sorumlu olduğu için keto diyeti karaciğer hastalığını kötüleştirebilir. Bu nedenle karaciğer hastalığı olan kişiler keto diyetinden kaçınmalıdır.

Kimler İçin Önerilmez?

Keto diyetinin düzenli kullanımı, hayati besinlerin eksikliğine ve kabızlığa neden olabilir. Buna ek olarak yorgunluk, baş ağrısı, beyin bulanıklığı ve mide rahatsızlığı gibi başka kısa vadeli yan etkiler de vardır.

Keto diyeti, böbrek hastalığı, pankreatit veya karaciğer hastalığı gibi belirli sağlık sorunları olan kişiler için uygun olmayabilir. Hamile veya emziren kadınlar veya çocuklar ve ergenler için de uygun olmayabilir.

Bir Kişi Keto Diyetinde Ne Kadar Kalmalıdır?

Bir kişi 6 aydan fazla keto diyetine devam etmemelidir.

Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet

Kan Pıhtılarına Neden Olabilir mi?

Bir keto diyeti bazen kan damarlarında birikebilen ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-C) olarak bilinen pıhtılara yol açabilen “kötü” kolesteroldeki artışla ilişkilendirilir.

Ketojenik Diyet Kalbe Zararlı mı?

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre keto diyeti, kardiyovasküler hastalık riskini artırabilir. Dolayısı ile kronik kalp rahatsızlığı olan kişilerin ketolojik diyetten uzak durmaları tavsiye edilir.

Gördüğünüz gibi keto diyeti (ketolojik diyet) birçok yan etkisi olan, hatta yaradan çok zararlı görünen bir diyet çeşidi sayılır. Bu yüzden keto diyetinin uzman kontrolü dışında uygulanmasını kesinlikle tasvip etmiyoruz. Farklı diyet önerileri için “Diyet” ya da “Zayıflama” kategorilerini inceleyebilirsiniz. Eminiz ki size uygun bir zayıflama yöntemi bulunacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.