Okullarda Öğretilmesi Gereken 9 Ders

08.01.2023
Okullarda Öğretilmesi Gereken 9 Ders

Okullarda Mutlaka Öğretilmesi Gereken Dersler, Şu anda Türkiye’deki devlet okullarında biyoloji, fizik, kimya, matematik, geometri, din kültürü, felsefe, yabancı diller, tarih, edebiyat, sosyoloji, psikoloji ve beden eğitimi dersleri veriliyor. Fakat aslında 7-18 yaş arası öğrencilerin alması gereken başka önemli dersler de mevcut.

Hikâye Yazarlığı

Herhangi bir ilkokul öğrencisine sorarsanız, hikâyeler yaratmanın eğlenceli olduğunu söyleyecektir. Stephen King gibi yazarların bunu yaparak ciddi servetler elde ettiğini de düşününce, kurgusal yazıların topluma da yabancı olduğunu söyleyemeyiz. Aslında bu bir yetenek olmaktan çıkıp, okullarda ders olarak da anlatılmalı.

Uygulamalı Mekanik (İcat Etme)

Neden olmasın? Öğrenciler genellikle sözel ya da sayısal alanlarında yeteneğe sahip olduklarını düşünse de, bu genelde doğru değil. Kaldı ki bir öğrenci matematikte başarılı olsa dahi bunu günlük hayatında pek kullanamıyor. Bir istasyondan diğerine giden A ve B problemleri testler hariç pek bir şey ifade etmezken, hesaplamadan konuşalım. Neden böyle bir şeyi bilmek gerekiyor?

İronik gelebilir fakat Newton ile Leibniz hesap işlemlerini, geometrik ve cebirsel çalışmaları daha kolay hâle getirmek için icade etti. Johannes Kepler’in Güneş ve gezegenlerin hareketlerini çözmesi 20 yılını alırken, geceler boyunca teleskopla gökyüzünü inceledi. Newton ise tüm bunları hesaplama sayesinde tek bir günde gerçekleştirdi.

Tüm bu bilgiyi işlevsel hâle getirmek için de teorik açıdan çıkarıp öğrencileri bir şeyler icat etmeye itmek gerekiyor. Üstelik bu gençlerin matematiğe olan ilgisini de doğrudan arttıracaktır.

Film Yapımı

Birçok okulda sahne dersleri olsa da, genellikle tiyatroya odaklanılıyor ve bunlar da kulüpler aracılığıyla gerçekleşiyor. Sinema ve televizyonun bu kadar yaygın olduğu bir çağda, pek çok lise öğrencisi de yönetmenleri idol alırken bu iyi bir fikir olabilirdi. Türkiye’de bunun için kurulan pek çok fakülte var fakat daha genç öğrencileri erkenden sinemaya teşvik etmek doğru olabilirdi.

Çok Dinli Dersler

Lise veya üniversite fark etmeksizin, birçoğumuz dünya üzerindeki diğer büyük dinler hakkında bilgi sahibi değiliz. Türkiye’de İslam dini okullarda öğretilse de, diğer öğretilerden de haberdar olmak mutlaka öğrencilere derinlik katacaktır. Örneğin Şintoizm’e inananlar neye, neden tapıyor? Satanizmin bilinen ilkeleri nelerdir? Din hayatımızın bu kadar önemli bir kısmını oluştururken, doğru veya yanlış olması fark etmeksizin hepsi hakkında haberdar olmamız bakış açımızı da değiştirecektir.

Spor

Okullarda beden eğitimi dersleri verilse de, bunlar sadece birkaç basit fiziki aktiviteden oluşuyor ve daha sonra öğrenciler kendi hâllerine bırakılıyor. Fakat bunun yerine futbol, basketbol veya diğer yaygın sporlar ciddi şekilde öğretilseydi gençlerin bu alanda başarısı da artardı. Üstelik hiçbir şey olmasa dahi, fiziksel olarak da daha sağlıklı hâle gelebilirler.

Satranç

Birçoğumuzun sadece temel kurallarını bildiği satranç için dünya çapında sadece 1000 kadar ‘büyük usta’ kabul edilen kişi var. Hem eğlenceli, hem de zihni geliştiren bir oyun olan satranç, bir zamanlar kralların oyunu olarak bilinirdi. Üstelik düzenli satranç oynayan kişilerin herhangi bir konudaki testlerde daha iyi sonuçlar verdiği ortadayken, bu oyun doğru cevabı arama ve kritik düşünme yeteneklerini arttırıyor. Dolayısıyla okullarda da satranca ağırlık vermek, öğrencilerin zihinsel gelişimleri açısından muhakkak faydalı olurdu.

Müzik

Okullarda müzik eğitimi veriliyor fakat bunun da ötesinde müzik tarihi öğretmek daha faydalı olurdu. Birçok lise öğrencisi savaşlar hakkında çok şey öğrenerek mezun oluyor fakat Beethoven ya da Mozart gibi ünlü müzisyenler hakkında tek satır dahi zor yazabiliyorlar.

Dövüş Sanatları

Bunu futbol, basketbol veya atletizm gibi genel sporlardan ayrı tutmak gerekiyor. Dövüş sanatları daha çok nefsi müdafaa amaçlı öğretilmeli. Okullarda da daima zorba, baskıcı öğrenciler olduğunu biliyoruz ve bu diğer öğrencilerin kendilerini güvende hissedip koruyabilmeleri için harika olurdu.

Üstelik dövüş sanatı öğrenmek için cüsseli ya da çok güçlü olmaya da gerek yok. Tek ihtiyacınız olan teknikleri öğrenmek ve bunu da herkes zaman içinde başarabiliyor.

Bu İçeriklerimizde İlginizi Çekebilir!

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.