Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklar İçin Duyusal Aktiviteler

Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklar İçin Duyusal Aktiviteler

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan en son istatistikler, 59 çocuktan 1’inde otizm spektrum bozukluğu olduğunu göstermektedir.

Otizm spektrum bozukluğu olan birçok çocuğun özelliklerinden biri, çevredeki çeşitli uyaranlara duyarlılıktır. Örneğin, bazı çocuklar yüksek ses, yanıp sönen ışık, hareket ve çeşitli kokularla ilgili zorluk yaşayabilir.

Otizm Spektrum Olmuş Çocuklara  Duyusal Aktivite Örnekleri

Birçok ortam, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar için sıkıntıya neden olabileceğinden, bu duyusal ihtiyaçlar ebeveynler, bakıcılar ve öğretmenler için zorlayıcı olabilir. Sinema salonları, eğlence parkları ve oyun alanları, otizmli çocuklar için bunaltıcı olabilir.

Otizm teşhisi konan bu kadar çok çocuk varken, otizm spektrum bozukluğu olan her çocuğu kutlayan ve onların özel duyusal ihtiyaçlarını karşılayan etkinlikler ve ilgi alanları bulmak önemlidir.

Otizm Dostu Topluluk Etkinlikleri

Otizm Dostu Topluluk Etkinlikleri

Dünya genelinde sunulan bazı topluluk etkinlikleri, duyusal ve otizm dostu olarak kabul edilir. Bu etkinlikler, ses seviyelerini düşürerek, aydınlatmayı kısarak ve her çocuğun ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için özel olarak eğitilmiş personel sağlayarak, otizmli çocukların bireysel duyusal ihtiyaçlarına saygı gösterir.

Tüm çocukların katılmasını sağlamak ve duyusal dostu etkinlikler için çok çeşitli topluluk kaynakları mevcuttur. Autism Speaks, ebeveynlerin ve bakıcıların kendi bölgelerindeki otizm dostu etkinlikleri bulmalarına yardımcı olmak için filtreler kullanan etkileşimli bir web sitesine sahiptir. Örnekler arasında duyusal dostu kaykay geceleri, duyusal dostu müzikaller ve tiyatro prodüksiyonları ve otizm dostu müze ziyaretleri sayılabilir.

Bazı sinema salonları, sesi kısarak, ışıkları açarak ve hareketi teşvik ederek, ayda iki kez otizm dostu filmlere sponsor olur.

Bunun yanında bazı restoranlar, Otizm konusunda oldukça duyarlı davranıyor. Amerika’da bulunan Chuck E. Cheese, bu konuda örneklerden biridir. Restoran, ayın ilk Pazar günü Duyusal Duyarlı Pazar günlerini başarıyla başlatan ulusal bir restoran zinciridir.

Restoran, otizmli veya diğer özel ihtiyaçları olan çocuklar ile kardeşleri ve ebeveynleri için iki saat erken açılıyor ve çocukların duyusal ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için ışıkları ve sesi kısıyor veya kapatıyor.

Pek çok toplulukta, engelli çocuklar için tasarlanmış, otizmli çocuklar, onların oyun arkadaşları ve kardeşleri için, eğlenceli ve bağımsız keşiflere yol açan duyu dostu oyun alanları vardır. Bunlar, topluluk temelli duyu dostu etkinliklere yalnızca birkaç örnektir. Planlama ile her topluluk, otizm spektrum bozukluğu olan çocukların eğlence ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Otizm Dostu Aktiviteleri Nasıl Planlayabilirim?

Otizm Dostu Aktiviteleri Nasil Planlayabilirim

Etkinlikler, her çocuğa bağlı olarak duyusal ihtiyaçları olan çocuklar için uyarlanabilir. Gürültü önleyici kulaklıklar, daha düşük ses seviyelerine ihtiyaç duyan çocuklara yardımcı olabilir. Otizm spektrum bozukluğu olan bazı çocuklar için, dikkat dağıtıcı şeylerden uzak sessiz bir alan sağlamak da faydalı olabilir ve onlara, bunaltıcı duygulardan bir mola verme şansı verebilir.

Sosyal beceriler ve tekrarlayıcı davranışlarda zorluk yaşayan otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar için, görsel desteklere yer vermek de önemlidir.

Autism Speaks, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar için görsel desteklerin bir aktiviteyi otizm dostu hale getirmeye nasıl yardımcı olabileceğine dair bilgiler içerir.

Dünya Otizm Ayı: Nisan

Dünya Otizm Ayı, otizm konusunda küresel farkındalığı artırmak ve otizmli tüm insanların ve ailelerinin kabulünü artırmak için harika bir fırsat. Dünya Otizm Farkındalık Günü’nü (2 Nisan 2020) dört gözle bekliyoruz.

Bu yazımıza da bakın:

Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Kişisel Gelişim Kursunda Hangi Dersleri Verilir

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.