Panik Atak Nasıl Geçer? Panik Atak İlaçları Nelerdir?

Panik Atak Nasıl Geçer? Panik Atak İlaçları Nelerdir?

Panik atak ani bir şekilde  ortaya çıkar ve muhtemelen belli bir sebebi olmaksızın, zaman zaman tekrarlayan, yoğun sıkıntı ve korku nöbetleri demektir.

Panik atağın belirtileri bir uyarı olmaksızın aniden başlamakta ve 10 dakika içerisinde en yüksek düzeye çıkmaktadır. Yarım saat ve ya daha fazla bir süre içinde nefes darlığı, çarpıntı, aşırı terleme, sersemlik, boğazda düğümlenme, vücudun zarar görüyor hissi veya  ölmek üzere olduğu gibi ciddi hisler yaşanır.

Bu geçirilen ataklar ani olarak geldiği için hastaları en çok kaygılandıran vahim durum yaşayacakları bir başka ani atak korkusudur.

Bazen panik atak hastası olanlar evlerinden dışarı çıkamaz ya da sosyal alanlara giremez hale gelmektedir. Bu durum ise agorafobi olarak adlandırılır.

Kişisel yapı ve geçmiş deneyimlerin de dışında gelecek kaygısı olan kişiler, yalnız yaşayanlar hastalığa daha da yatkın olurlar. Çocukluk döneminde ise yaşanan üzücü ve dramatik olaylar ve terk edilmişlik duygusu panik atağın oluşumunda büyük bir rol oynar. Sevilen kişinin kaybedilmesi, ayrılık, anne babanın boşanması, aniden zenginleşme ve ya  fakirleşme gibi durumlar panik atağı tetikleyici faktörler arasındadır. Biyolojik, psikolojik, sosyal denge ve uyumu bozulan kişi panik yaşar.

 

Yazı Başlıkları

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

 

Genellikle ilaç tedavisi ve ya psikoterapi tedavisi uygulanır. En iyi tedavi yöntemi  bu iki terapinin beraber uygulandığı bir tedavi süreci olacaktır. Panik atakları esnasında ilaç kullanımının fazla yararı olmaz fakat doğru ilaç seçimi, uygun süre ve dozlarda kullanımı atakların tekrarlanmasını ve önleyici etken olacaktır.

Psikoterapi

Psikoterapide hasta panik atağı kendi kendine durdurmayı öğrenmiş olacaktır. Psikiyatrist panik atağı nasıl durduracağıyla ilgili tedavi yöntemlerini öğretir ve denemeler yapmasını ister ve bunların sonunda hastanın sonuca ulaşması sağlanır.
Panik atağın seviyesine göre 8 ila 10 seans arasında tedavisi yapılır. Psikoterapi esnasında hastaya panik atağın işleyişine dair bilgiler verilir. Panik atağı durdurma ile ilgili yöntemler öğretilerek hastanın bu teknikleri kullanması sağlanır.

 

Panik atak ilaçları

Antidepresan ve Benzodiyazepin ilaçları panik atak tedavisinde sıkça kullanılan ilaçlardır. Benzodiyazepin ilaçları 2-4 hafta kullanımdan sonra alışkanlığa sebep olduğu için kısa süreli olarak verilir. Antidepresan ilaçlar alışkanlık yapmamakla birlikte kesilme belirtisi yapabilmektedirler. Antidepresan ilaçları aniden kesildiğinde huzursuzluk ve endişeye yol açabilirler.
Beyinde iletiyi sağlayan ve  sağlıklı bir şekilde düşünmeyi ve duygu durumunu düzenleyen (seratonin gibi) bazı maddeler vardır. Bu maddelerin sinirler arasındaki geçiş yerlerindeki düzeyleri oldukça büyük önem taşır. Stres sebebi ile seratonin seviyesi gerektiğinden daha düşük bir düzeye iner. Kullanılan ilaçlar sayesinde serotonin düzeyi olması gereken seviyeye çıkacaktır.

 

Panik atak tedavisinde kullanılan bu ilaçlar etkisini birkaç hafta sonra göstermeye başlar. İlacın işe yarayıp yaramayacağını anlamak için ise en az 1 ay kullanmak gerekir. Hasta uzun süre aynı ilacı kullanmasına rağmen panik atağı geçmiyorsa kullandığı ilacı değiştirmek veya ilacın dozunu tekrar gözden geçirmek gerekir. İlaç yararlı olduğunda hemen değil doktor gözetiminde kademeli bir şekilde azaltılarak bırakılması gerekmektedir.12

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.