Piramitler Hakkında İleri Antik Teknolojinin Kanıtı Olabilecek 10 İlginç Bilgi

Piramitler Hakkında İleri Antik Teknolojinin Kanıtı Olabilecek 10 İlginç Bilgi

Antik Giza Priamitleri yüzyıllardır insanoğlu şaşırtmaya devam ediyor.139 metre uzunluğundaki Keops Piramidi çöl zeminine yapılmış. Uzun yıllar boyunca Firavun Khufu’nun milattan önce 2550’de inşa ettirdiği Keops Piramidi’nin dünyanın en büyük yapısı olduğunu düşünüyordu. İkinci piramit söylenenlere göre Khufu’nun oğlu Khafre tarafından milattan önce 2520’de inşa edilmiş.İkinci piramit ayrıca bir sfenks bulunduruyor. Sfenks,kireçtaşından yapılan,bir aslanın vücuduyla firavunun kafasından oluşan bir heykel.

Üçüncü piramit ilk ikisinden çok daha küçük olup milattan önce 2490’da Firavün Menkaure tarafından yapılmış.Yapılan bazı bilimsel analizler ise bu yapıların düşünüldüğünden çok daha eski olduğunu ve Khufu’nun sadece var olan bu yapıları sahiplenmiş olabileceğini iddia ediyor.

Piramitler İleri Teknolojinin Ürünü mü?

Bir çok bilim insanının vardığı ortak sonuca göre Keops Piramidi 20.000 işçi tarafından 20 yılda yapılmış.O tarihte kullanılan tek teknolojinin halat ve tahta makaralar olduğunu düşünürsek bu oldukça etkileyici.Bütün detayları ve ince işçilikleri düşünürsek,sadece 20.000 kişinin 20 yıl gibi kısa bir zaman içerisinde bu kadar kısıtlı imkanlarla böylesine büyük bir inşayı tamamlamış olmasına inanmak çok zor.

Bütün araştırmalara rağmen bilim insanları hala piramitlerin tam olarak nasıl inşa ediliğini kanıtlayamıyor.Bu yapıların kopyasını, hatta daha küçük modelleri bile  atalarımızın yaptığı hassasiyetle yapmayı başaramadık.Tarih bilimine göre de o zamanlarda da böyle bir işi yapabilmek için gerekli teknoloji yoktu.Piramitlerin yapılmasının imkansız olması gerekiyordu.Üstüne,Keops Piramidi,Dünyanın 7 Harikası içerisinde günümüze kadar gelebilen tek şey.

Piramitlerin Mısırlılar’dan eski olduğuna işaret eden bazı kanıtlar yüzünden bazı insanlar piramitlerin 4500 yıldan çok daha eski ve gelişmiş bir uygarlığın bize bıraktığı bir miras olabileceğini düşünüyor.İşte Keops Piramidi’nin antik bir uygarlığın kanıtı olabileceğini gösteren 10 neden.

10.Materyallerin boyutu ve ağırlığı

Sadece piramitlerin devasa büyüklüğü bile inşalarında bilinmeyen bir teknoloji kullanıldığı konusunda insanı ikna etmeye yetebiliyor.Keops Piramidi,üç piramitten en büyüğü ve dünyadaki en büyük piramit,tanesi 2.5 ton ile 15 ton arasında değişebilen 2.3 milyon tane taş bloktan yapılmış.Arkeologlara göre bu taşlar yakındaki bir taş ocağından taşınmış.O zamanın işçileri böylesine ağır blokları nasıl taşıdı?

Büyük bir grup işçinin bu blokları tahta rampalarla ittiği teorisi ortaya atıldı.Ancak bırakın bir odun türünü,herhangi bir maddeden yapılmış bir rampanın bu kadar büyük ağırlıklara dayanabilmesi pek olası değil.Keops Piramidi’nin yapıldığı zaman aralığına baktığımızda matematiksel olarak her 2.5 dakikada bir bloğun işçiler tarafından yerleştirildiğini görüyoruz.Bu imkansız değilse bile oldukça inanılmaz.

9.Karmaşık tünel sistemi

Giza Piramitleri’nin altından sürekli yeni keşifler çıkıyor.Piramitlerin altında,çağdaş bir uygarlığın kanıtı olabilecek tünel sistemleri bulundu.Kireçtaşından oyulmuş labirentler çölün en derin katmanlarına kadar iniyor ve henüz büyük bir bölümü keşfedilmemiş durumda.Geçiş yolları binlerce yıldır bilmediğimiz yeni gerçekleri ve gizli odaları bize gösteriyor.Arkeolog Brien Foerster’ın son zamanlarda yaptığı bir keşif de günümüzden çok önce yaşamış antik bir uygarlık teorisini destekliyor.

Foerster ,piramitlerin altındaki labirentlerde gezinirken Asvan Graniti’nden hassasiyetle yapılmış 20 kutu buldu.Her kutunun ağırlığı 100 ton.Uzmanlar bu kutuların değerli boğaların mezarları olduğunu düşünüyor.Tek sorun şu ki hiç boğa bulunamadı.Bu kutuların amacı hala bir gizem.Bazıları bu kutuların antik bir enerji türünü depolamak için kullanıldığını düşünüyor.En azından bu teori boğa mezarından daha mantıklı

8.Kuzey kutbuyla aynı hizada olması

Piramitlerin,özellikle de Keops Piramidi’nin dizilişiyle ilgili birçok teori ortaya atıldı.Herkesin ortak noktası ise antik Mısırlıların Keops Piramidi’ni o zamanın teknolojisiyle bu kadar hassas bir şekilde coğrafik yönlere nasıl bu kadar uyumlu yapıldığı hakkında bir fikirlerinin olmaması.

Piramidin kuzey-güney hizası 0.15 derece hata payıyla gerçek kuzey-güney hizasına uyuyor.Antik Mısırlı’ların günümüzdeki gibi kuzeyi gösteren bir kutup yıldızları yoktu.Böyle bir tutarlılıkla piramitleri yapabilmelerinin tek yolu karmaşık algoritmalar kullanmaktı.Bu algoritmalar da yalnızca güneşin hizasının net bir şekilde belli olduğu gündönümü zamanlarında kullanılabilirdi.Daha da karmaşığı atmosferik koşulları ve gözlemleri engelleyen koşulları da hesaba katmaları gerekliydi.

Tarihsel olarak Mısırlıların hangi işlemleri kullandığını bilmiyoruz.Binlerce yıl önce yapılan Keops Piramidi,modern teknolojiyle yapılan Greenwich Gözlemevi’ndeki Meridyen Binasından daha doğru şekilde hizalanmış.

7.Kökeni bilinmeyen harç

Piramitlerden alınan harç örnekleri defalarca incelendi.Hangi maddelerden yapıldığını bilsek de modern teknolojiyle aynı harcı tekrar yapmayı başarabilmiş değiliz.Piramitlerde kullanılan harçlarda bol miktarda işlenmiş alçı taşı bulunuyor ve bu alçı taşı modern tuğlaları yaptığımız çimento gibi işlenmemiş.

Antik Mısır harcı devasa taş blokları desteklemek için kullanılmış.Keops Piramidi’nin yapımında yaklaşık 500.000 ton harç kullanılmış.Şaşırtıcı şekilde alçıtaşı harcı taşların kendisinden daha güçlü ve binlerce yıldır yerlerinde kaldılar.

6.Gizemli şaftlar

Keops Piramidi’nin içindeki şaftlar hakkında birçok spekülasyon var.3 Giza Piramiti’nin arasında şaftlarla yapılan tek piramit Keops Piramidi.Şaftların eğimleri gökcisimleriyle uyumlu gözüküyor.Bu da başka sorular doğuruyor:Hangi bilinmeyen teknolojiyle bu gökcisimlerinin ölçümleri bu kadar kesin bir şekilde yapıldı ve neden bunu yapmakla uğraştılar?

Piramitlerin kutuplarla aynı hizada olması gibi,Mısır kültüründe bu gibi hizalamaların nasıl yapılabildiği hakkında hiçbir kayıt bulunmuyor.Bu şaftların sadece havalandırma için kullanıldığı gibi teoriler de var.Fakat şaftların çoğu dışarıdaki havaya ulaşmak için piramidin dışına kadar uzanmıyor.

5.20 tonluk kapı

Bir zamanlar piramitlerin devasa döner kapıları vardı.Bu kapılar piramitlerin büyük girişlerine o kadar mükemmel denk geliyordu ki ilk başta farkedilemiyorladı.Elinizle ittirebileceğiniz 20 tonluk kapılardan bahsediyoruz.Mısırlıların böyle devasa kapıları bu mükemmelikte nasıl yapabildiği hala gizemini koruyor.Ayrıca böyle devasa ağırlıkları nasıl dengede tuttukları da bilinmiyor

4.Kaplama taşları

Keops Piramidi bir zamanlar kaplama taşı denilen  beyaz,cilalanmış kireçtaşlarıyla kaplıydı.Bu,piramidin çölüm ortasında elmas gibi parlamasını sağlıyordu.Cilalı taşlar güneş ışınlarını ayna gibi yansıtıyordu.Bu yansıtıcı taşlar öyle mükemmel bir açıda kesilmişti ki Keops Piramidi bunlarla kaplıyken düzgün ve pürüzsüz görünüyordu.Bu taşların büyük bir bir bölümü Nil Nehri’nin ötesindeki bir taşocağında yapılıp suyun üstünden taşınmıştı.Nehiri geçirdikten sonra  taşlar daha önce görülmemiş bir ustalıkla yerleştirilmişti.

Milattan sonra 1303’te büyük bir deprem sonrasında kaplama taşlarının çoğu yerinden oynadı.Daha sonra bu taşlar cami ve kale yapımında kullanıldı.Günümüzde piramitlerin sadece iç katmanı kaldı.Keops Piramidi’nin tam olduğu zamanda ne kadar güzel göründüğünü bir düşünün

3.8 kenarlı hassasiyet

İlk başta Keops Piramidi 4 kenarlıymış gibi gözüküyor.Fakat üstten baktığımızda fark ediyoruz ki bu 4 kenar içe doğru bükülmüş,yani toplamda 8 kenar var.Kimileri bu şeklin kaplama taşlarını yerinde tutmak için özel olarak yapıldığını düşünüyor.Diğer bir düşünce ise bu içe büküklüklerin erozyon sonucunda oluşmuş olması.

Hangi nedenle olursa olsun kenarların hassasiyeti mükemmel.Kenarlar yarım derecenin bir derecesi kadar içe bükey.Günümüz teknolojisiyle bile bu keskinlikle aynı yapıyı oluşturmak çok zor.Bu bükeyliklerin arkasında bir neden olmadığını söylemek ve sadece rüzgar sonucu oluştuğunu savunmak,bu kenarları yapmak için gereken yeteneği hafife almak anlamına geliyor.

2.Khufu’nun mezarı

Khufu’nun Keops Piramidi’ni yaptırdığı düşünülüyor.Khufu’nun lahiti bulunup incelendiğinde kafalarda bir çok yeni soru oluştu.Lahit devasaydı,ağırlığı yaklaşık 3.75 tondu ve boyutları odaya dışarıdan sokulamayacak kadar büyüktü.Bu yüzden piramit daha yapılırken odaya konmuş olmalıydı.

Lahit tek parça granitten,içten dışarı oyularak yapılmıştı.Bir tür matkap ile açılan delikleri vardı.O zamanın ilkel teknolojisiyle bu deliklerin nasıl açıldığı merak uyandırıyor.Graniti delip içini boşaltmak için gereken aşırı yoğun emek,lahitin nasıl yapıldığı konusunda birçok soru doğuruyor.Elinizdeki tek aletin tahtadan bir kazma olduğunu düşünsenize.

1.Garip sıcaklık noktaları

2015’te,termal bir kamera Keops Piramidi’nin üç bölümünde bir çeşit sıcaklık üretildiğini fark etti.Bu garipliğin neyden kaynaklandığı hakkındaki spekülasyonlar da hızla türedi.Kimileri bu sıcaklık noktalarının altında küçük bir geçit olduğunu,bu geçitlerin de başka gizli bölmelere açılıyor olabileceğini iddia etti.Kimileri ise bu sıcaklığın nedenini eski bir uygarlığın günümüze kalan teknolojisine bağladı.Keops Piramidi’nin üstlerinde de başka sıcaklık noktalarının bulunmasının ardından konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılacağı kesin.

Belki de Keops Piramidi aslında binlerce yıl güneşin enerjisini depolayıp uçuşa hazırlanan eski bir uzaylı gemisi.Sıcaklık noktaları da çalışmaya başlayan motorlar.Bu da bir olasılık,değil mi?

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.