Psikopat Olabileceğinize Dair 10 İşaret

05.01.2023
Psikopat Olabileceğinize Dair 10 İşaret

Psikopat Olabileceğinize Dair İşaretler Nelerdir? Hepimiz psikopatları tanımlayan filmler izledik veya kitaplar okuduk. Bu kişiler de genellikle soğukkanlı katiller ya da tamamen kötülükle dolu insanlar olarak tasvir edilirler. Bu bazı psikopatlar için doğru olabilir fakat hepsi için geçerli değil. Hatta kimisi gayet normal hayatlar yaşayabiliyor.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Antisosyal-Kisilik-Bozuklugu

Psikiyatristler tarafından yapılan testlere göre ‘psikopat’ tanımı doğrudan kişilere konulabilen bir teşhis değil. Bu teşhise en yakını ise antisosyal kişilik bozukluğu olarak geçiyor ve bu duruma sahip insanlar genellikle psikopat olarak tanımlanıyor.

‘Antisosyal kişilik’ sözünü psikiyatrik bir terim olarak kabul edebilirsiniz ve bunun altında da psikopatlık yatıyor. Buna rağmen, teşhis en erken 18 yaşında konulabiliyor. Bunun sebebi de ruh sağlığı uzmanlarının çocuklar hakkında daha olumlu fikirlere sahip olmaları.

Dolayısıyla özetlemek gerekirse, 18 yaşından büyük antisosyal kişilik bozukluğu durumu yaşayan insanların ‘psikopat’ olma eğilimi var.

Düşük Fiziksel Uyarı

Dusuk-Fiziksel-Uyari

Psikopatlarla ilgili bir diğer garip bilgi de, durumlarının sadece davranışlarını ve düşünme şekillerini etkilemiyor oluşu. Aynı zamanda fiziksel olarak da bundan etkileniyorlar. Psikopat kişilerde düşük fizyolojik uyarı ve reaktivite görülürken, yani diğer insanlara göre uyarılma eşikleri farklı çalışıyor.

Sinirlendiğiniz veya gergin olduğunuz bir anı düşünün. Belki gecenin bir yarısı ses duydunuz, belki de hoşlandığınız biriyle ilk buluşmanıza çıkıyorsunuz. Muhtemelen terlemeye, titremeye veya derin nefes almaya başlarsınız. Kalbiniz daha farklı çalışacaktır.

Tüm bunlar normal psikolojik stres tepkimeleri fakat psikopatlarda bunlar genelde olmuyor. Kalpleri daha yavaş atarken, kan basınçları ve vücut sıcaklıkları için de aynı şeyi söyleyebiliriz.

Empati ve Vicdan Azabı Duymama

Empati-ve-Vicdan-Azabi-Duymama

DSM-5’a göre aynı zamanda antisosyal kişilik bozukluğu olan kişilerde empati veya vicdan azabı gibi duygular da dahaz görülüyor. Empati, başka bir insanın duygularını onun perspektifinden bakarak anlama yoluyken psikopatlar ise daha çok kendilerine odaklı oluyorlar.

Bu kişiler genellikle diğerlerinin ihtiyaçlarına, inanışlarına ya da güvenliklerine fazla önem vermezken, onların haklarını da kendi kazançları için ihlal edebiliyorlar. Aynı zamanda yaptıklarından ötürü vicdan azabı da genellikle duymazlar ve kötü davranışlarını rasyonalize ederler.

Hayvanlara İşkence

Hayvanlara-Iskence

Her ne kadar hayvan istismarı antisosyal kişilik bozukluğu belirtisi olmasa da, çocukluk bozukluklarıyla ilgili olduğu düşünülür.

Buna rağmen hayvanları öldürmek her zaman patolojik bir durum işareti de değildir. Dışarıda çok fazla vakit geçiren çocuklar karıncaları, böcekleri, kurbağaları ya da benzer küçük hayvanları öldürmeye meyilli olur. Av veya balık tutma amaçlı öldürülen hayvanlar toplumda normal karşılanır fakat psikopat davranışları örneklerinde bu kişiler hayvanlara eziyet eder, yakar, işkence eder.

Sorumsuzluk

Sorumsuzluk

Diğer bir antisosyal kişilik bozukluğu kriteri ise sorumluluk eksikliğidir. Bu kişiler finansal sorumluluklarını ve yükümlülüklerini de yerine getirmekte zorluk yaşar.

İşte dolandırıcılık yapmaya ve özgeçmişleri hakkında yalan söylemeye eğilimlidirler. Aynı zamanda şiddet ve agresif davranışlar sergiledikleri için bir işte tutunmaları daha zordur. Genellikle işsiz kaldıkları için finansal gereksinimlerini de karşılamaları zorlaşır.

Ek olarak kumar oynamaya veya başka düşüncesiz finansal hareketler etmeye yatkındırlar. Bu sorumluluk eksikliği psikopatların hayatının diğer alanlarını da etkiler.

İlginizi Çekebilir!

Düşüncesizlik

Dusuncesizlik

Düşüncesiz davranma da antisosyal kişilik bozukluğunun bir diğer belirtisidir. Bu farklı yollarla kendini gösterebilir. Psikopatlar bir şeyler söylerken veya satın alırken davranışlarının neler getireceğini düşünmezler.

Örnek vermek gerekirse, bir psikopat para harcarken fazla düşünmez. Aynı zamanda öfkesini kontrol etmekte zorlanır, düşüncesizce saldırgan davranabilir. Bu durumu açıklayan bazı nörolojik bulgular da yer alırken, durumun kişinin beyninin ön loblarıyla ilgili olduğu düşünülür.

Beynin bu kısmı ne diyeceğinizi, ne yapacağınızı planlamanızı ve eylem sonuçlarını hesaplamanızı sağlar. Bu kısımdaki anormallikler psikopatlarda pervasız davranışlara sebep olur.

Umursamazlık

Umursamazlik

Umursamazlık da bir diğer antisosyal kişilik bozukluğudur. Psikopatlar zaten bencil kişilerdir fakat bu düşüncesizlikleri bazen umursamaz davranmalarına yol açar, hatta kendi sağlıklarını ve güvenliklerini de riske atarlar.

Araba sürerken, para harcarken, bir madde kullanırken veya cinsellik yaşarken umursamaz olabilirler. Genellikle korkusuz insanlardır fakat her psikopatta bu tip davranışlar da görülmez. Zeka ve kişilik gibi bireysel faktörler de bu konuyu etkileyebilir.

Suça Yatkınlık

Suca-Yatkinlik

Suça yatkınlık, suç işleme hem davranış bozukluğunu, hem de antisosyal kişilik bozukluğunu içine almaktadır. Psikopatlar daha çok suç işler çünkü yaptıklarından ötürü suçluluk duymazlar ve başkalarını etkiledikleri için vicdan azabı da çekmezler.

Başkalarının perspektiflerini anlamakta güçlük çektikleri için, empati eksikliğiyle hareket ederler. Ayrıca düşüncesiz ve umursamaz olduklarını zaten dile getirmiştik. Bu yüzden de eylemlerinin negatif etkilerini hesaplamadan suç işlerler.

Buna rağmen her psikopat suç işlerken yakalanmaz ve bu konuda oran yüzde 25’dir. Ayrıca yüksek IQ’ya sahip psikopatlar davranışlarını kontrol etmekte daha başarılıdır ve suç işlemekten daha rahat kaçarlar.

Nazik ve Büyüleyici Gözükürler

Nazik-ve-Buyuleyici-Gozukurler

Büyüleyici, etkileyici bir kişilik genellikle antisosyal kişilik bozukluğunun resmi belirtisi değildir fakat karakteristik olarak görülür.

Her ne kadar empati yoksunluğu çekseler de, sosyal beklentileri ve diğer insanların davranışlarını anlarlar. Bu yüzden ‘sahte’ davranabilirler, insanları kolayca kontrol edip avantajı ele alabilirler. Bir psikopatla sosyopatı ayırt edebileceğimiz nokta da budur. Psikopatlar nazik, büyüleyici ve sizle ilgileniyor gibi davranabilirler. Sosyopoatlar ise normal bir insan gibi davranmakta zorluk çeker ve niyetlerini açıkça belli ederler.

 

Manipülatif Olmaları

Manipulatif-Olmalari

Antisosyal kişilik bozukluğunun son belirtisi ise manipülatif olmaları, insanları aldatabilmeleridir. Bu kişiler sık sık yalan söyler ve kendi kazançları, zevkleri için diğer insanları manipüle eder. Soğukkanlı oldukları için istediklerini elde etmek için uğraşırlar.

Bu karakteristikler genellikle psikopatları negatif yönde etkilese de, bazen tersi de olabilir. Birçok yüksek fonksiyonlu ve zeki psikopatın manipülasyon yetenekleri sayesinde başarılı bir kariyeri vardır. Örneğin sık sık satış temsilcisi, CEO ya da avukat olarak çalıştıkları görülmüştür.

Bu İçeriklerimizde İlginizi Çekebilir!

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.