Sağlık Coğrafyası Nedir

23.01.2023
Sağlık Coğrafyası Nedir

Coğrafya ve sağlık özünde bağlantılıdır. Doğduğumuz, yaşadığımız, okuduğumuz ve çalıştığımız yer sağlık deneyimlerimizi doğrudan etkiler: soluduğumuz hava, yediğimiz yiyecekler, maruz kaldığımız virüsler ve erişebildiğimiz sağlık hizmetleri. Mekânsal konum diğer birçok sağlık etkisinin yanı sıra çevresel risklerin şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Örneğin, sağlık tesislerinin yerini belirlemek, halk sağlığı stratejilerini hedeflemek veya hastalık salgınlarını izlemek, coğrafi bir bağlama sahiptir.

 

Sağlık Coğrafyası Nedir?

 

Sağlık coğrafyası, insanlar ve çevre arasındaki etkileşimi ele alan beşeri coğrafyanın bir alt disiplinidir. Sağlık​​​​​​ coğrafyası, sağlığı toplum ve mekanı kapsayan bütüncül bir bakış açısıyla ele alır ve yer, konum ve coğrafyanın rolünü kavramsallaştırır. Sağlık coğrafyası, epidemiyoloji ile yakından ilişkili olmasına rağmen, belirgin birincil vurgusu, mekansal ilişkiler ve örüntüler üzerindedir. Epidemiyoloji, hastalığın biyolojisine odaklanırken; sağlık coğrafyası, mekansal bir organizasyon çerçevesinde sosyal, kültürel ve politik bağlamları keşfetmeye çalışır.

 

Geleneksel olarak, sağlık coğrafyasında araştırma 2 farklı yolu kapsar: hastalığın kalıpları, nedenleri ve yayılması ve sağlık hizmetlerinin planlanması ve sağlanması. Birbirine bağlı bu alanlardaki araştırmalar, politika geliştirmeyi destekler. Örneğin, hastalık epidemiyolojisi kısmen sağlık hizmeti sunumunun coğrafyası ile ilgilidir.

 

Halk Sağlığı Politikası İçin Coğrafya Neden Önemlidir?

Halk Sagligi Politikasi Icin Cografya Neden Onemlidir

Bilgiye dayalı karar verme, kanıtlara dayalı etkili halk sağlığı politikasının geliştirilmesine yol açar. Hastalık risk faktörlerini ve genetik, yaşam tarzı, çevre ve meslek gibi risklerin sosyal, inşa edilmiş ve doğal çevrelerle nasıl etkileşime girdiğini anlamamız gerekir. Sağlık hizmetlerinin düzenlenmesi ve çevresel risklerin yeri ve doğası da dahil olmak üzere coğrafyayı anlamak, sağlıkla ilgili birçok riski değerlendirmede çok önemlidir. Sağlık eşitsizlikleri ve kutuplaşma, ölçek, küreselleşme ve kentleşme dahil olmak üzere pek çok temel coğrafi araştırma teması doğrudan halk sağlığı ile ilgilidir.

 

Çözüm

Sağlık coğrafyası, sağlık sonuçlarının belirlenmesinde bağlamın, ortamın ve mekansal ölçeğin – küreselden yerele – önemini kabul eder. Sağlık ve sağlık hizmetlerinin karşı karşıya olduğu sorunlar karmaşıktır ve bütünleştirici, çok disiplinli bir yaklaşım, araştırmanın sağlık politikasını bilgilendirmek için ilgili, yüksek kaliteli kanıtlar sunmasını sağlamak için çok önemlidir. Sağlık uzmanları, coğrafyacılar ve diğerleri arasındaki ortaklıklar, karmaşık sorunların çözümüne yönelik yenilikçi yaklaşımların devam etmesine ve neticesinde eşitsizliğin eksiltmesine yardımcı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.