Tarihte Devlet Başkanı Olan İlk 6 Kadın

Tarihte Devlet Başkanı Olan İlk 6 Kadın

Dünya üzerinde bulunan 196 ülkeden yalnızca 44 tanesinde kadınlar devlet başkanı olarak görev almaktadır.

Tarih boyunca kadınlar siyaset ve iktidardan genel olarak uzak tutulmuştur. Demokrasi ile gelen oy kullanma hakkından sonra seçme ve seçilme hakkına sahip olan kadınlar, daha çok erkeklerin hakim olduğu siyaset alanında öne çıkmak için büyük mücadeleler vermişlerdir. Bunun sebebi ise devlet başkanı denildiği zaman akla genellikle erkeklerin gelmesidir. Fakat geçmişe bakıldığında farklı mevkilerde birçok kadın görev almıştır.

Devlet Başkanı Olmuş  İlk Güçlü Kadınlar

Kadınlar, bu görevlere gelebilmek için erkek adaylar karşısında oldukça zorlanmış, tüm insanların kafasında bulunan ön yargıyı yıkmıştır. Kadınların yalnızca siyaset alanında değil, diğer tüm alanlarda başarılı olabileceğini tüm dünyaya ispatlamışlardır. İşte Tarihte Devlet Başkanı Olan İlk 6 Kadın Listemiz .

Khertek Anchimaa-Toka

Siyaset alanında yer alan kadınlar listemizde ilk sırada Tuvan Halk Cumhuriyeti’nde 1940 ile 1944 yılları arasında parlamento başkanı olarak görev alan Khertek Anchimaa-Toka yer almaktadır. Henüz 18 yaşındayken Moskova’da bulunan Doğu Komünist Üniversitesi’nde okumaya hak kazanan 75 Tuvan genci arasında yer almıştır. Bu başarısının ardından üniversiteyi başarıyla tamamlayan 76 kişiden 11 tanesi arasında olmuştur. Ülkesine döndüğünde Tuvan Halk Devrimci Partisi’nin genel başkanı olmuş ve politika alanında kendini geliştirmiştir. Bu süre içerisinde ülkede bulunan kadınların eğitim ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalarda bulunmuştur. Görevine başladıktan sonra Anchimaa, 1941 yılında Tuva’yı müttefik güçler tarafında İkinci Dünya Savaşı’na katılmasını sağlayarak Sovyet birliklerine yardım etmiştir. 1944 yılında Tuva’da yapılan oylama ile ülke Sovyetler Birliği’ne katılmıştır. Bu tarihe kadar devlet başkanlığı yapan Khertek Anchimaa- Toka, 1961 yılına kadar İcra Kurulu Başkan Vekilliği görevini üstlenmiştir.

Vigdis Finnbogadottir

Vigdis Finnbogadottir, 1980 yılında bir ilki gerçekleştirerek İzlanda Cumhurbaşkanlığı’na seçilmiştir. Bu seçim ile birlikte İzlanda’nın ilk kadın başkanı ve dünyada seçilen ilk kadın Cumhurbaşkanı olmuştur. Tam 16 yıl boyunca görevini sürdürerek tarihte en uzun görev yapan kadın devlet başkanı olmuştur. İzlanda Üniversitesi’nden Fransızca eğitimi ile mezun olan Finnbogadottir, devlet televizyonu için yapmış olduğu eğitim programları ile de ülkede büyük bir ün kazanmıştır. 1980 yılında karşısında bulunan üç erkek adaya karşı seçimi kazanmıştır. Bu tarihten sonra üç dönem daha cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Finnbogadottir, 1988’de yapılan seçimlerde %92’lik oy oranına sahip olarak rekor kırmıştır. Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Finnbogadottir, İzlanda’nın kültürel kimliğini ve mirasını, dil ve gelenek ile korumanın önemini sıklıkla vurgulamıştır. Başkanlık görevinin sona ermesiyle birlikte 1996 yılında Kadın Liderler Konseyi’ni kurmuş, hümanist çalışmalar ve kültürel değerlerin tanıtımı alanında birçok ödül almıştır.

Isabel Peron

Isabel Peron, 1973 ile 1974 yılları arasında Arjantin başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Daha sonra kocası Juan Peron’un ölümünden sonra başkanlık görevine getirilmiştir. Başkanlık görevini 1974 ile 1976 yılları arasında sürdüren Peron, Güney Amerika ve Arjantin’in ilk kadın devlet başkanı olma unvanına sahiptir. Peron’un dans etmek ve şov dünyasında çalışma arzusu, yapacağı son mesleğin siyaset olacağını düşündürse de bunu başarmıştır. 1955 yılında Arjantinli bir politikacı olan Juan Peron ile tanıştığında, sekreter olmak için kariyerinden vazgeçmiştir. Bu karar sonunda devlet başkanı olma yolunda adım adım ilerlemiştir. 1961 yılında çiftin evlenmesinin ardından 1973 yılında Juan Peron Cumhurbaşkanlığı görevine, eşi Isabel Peron ise başkan yardımcılığına seçilmiştir. Juan Peron’un ölümünün ardından, Cumhurbaşkanlığı görevine getirilen Isabel Peron, ekonomik istikrarsızlık ve siyasi huzursuzluk ile karşı karşıya kalmıştır. Yakın danışmanı ile öncülüğünü yaptığı yasa dışı bir örgüt olan Arjantin Anti Komünist İttifak’ı ile ilgili yolsuzluk suçlamalarına karışmış ve görevinden istifaya zorlanmıştır. İstifa etmeyi reddeden Peron’a askeri bir darbe yapılmış ve İspanya’ya sürgün edilene kadar 5 yıl boyunca gözaltında tutulmuştur. İspanya’ya sürgün edildikten sonra insan hakları vahşetine izin vermekle suçlanmış ancak İspanya Peron’u iade etmeyi reddetmiştir.

Corazon Aquino

Corazon Aquino, 1986 ile 1992 yılları arasında hem Asya hem de Filipinler’in ilk kadın devlet başkanı olmuştur. Ülkeyi Marcos’un otoriter rejiminden uzağa götüren ve demokratik yönetim biçimini Filipinler’e tekrardan yerleştiren devrimci rolüyle tanınmaktadır. 1954 yılında New York Vincent Koleji’nden mezun olarak siyasetçi Simeon Aquino ile evlenmiştir. Evlilik yıllarında kocasının siyasete olan arzusunu gözlemlemiştir. 1983 yılında bir suikast ile eşini kaybettikten sonra,1986 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminde Ferdinand Marcos’a rakip olarak yer almıştır. İlk olarak seçimleri Marcos’un kazandığı açıklanmış ancak Aquino ve partisi seçim sonuçlarına itiraz etmiştir. Yeniden sayılan oylar sonucunda kazananın Aquino olduğu açığa çıkmıştır. Başkanlık görevinin ilk günlerinde ülke için yeni bir anayasa oluşturmak ve meclisi yenilemek için çalışmalara başlamıştır. Ayrıca Aquino, başkan olarak ekonomiyi dengeleme, insan haklarını yeniden düzenleme ve sivil özgürlükleri arttırma gibi çalışmalarda da bulunmuştur. 1992 yılında aldığı bir karar ile seçimlere katılmamış ve gelecekteki başkanların uygulayacağı değişiklikler için bir model olmaya karar vermiştir.

Pratibha Patil

Pratibha Patil 2007 ile 2012 yılları arasında Hindistan devlet başkanı olarak görev yapmıştır. Bunun yanı sıra Rajasthan eyaletindeki aldığı görev ile Hint devletinin ilk kadın valisidir. Patil, 1962 yılında 27 yaşında iken mecliste seçildiği ilk pozisyon ile siyasete adım atmıştır. Uzun zamandır kamu görevlisi olan Patil, siyasi olarak oldukça düşük bir profile sahipti. Bu yüzden cumhurbaşkanlığı seçimlerine çok istekli olarak katılmamıştır. Düşük siyasi profiline rağmen cumhurbaşkanı olarak seçilen Patil’in yönetim dönemi oldukça tartışmalı olarak geçmiştir. Patil’in daha önceki siyaset başkanlarından daha fazla harcama yaptığı ve ailesi ile devamlı yurt dışı seyahatleri gerçekleştirdiği fark edilmiştir. Dönemi boyunca yaptığı harcamalar 30 milyon doları geçtiği tespit edilmiştir. Hükümet fonlarını kendi lehine kullanması ve Hindistan askeri toprakları üzerine kendi için bir emeklilik evi inşa etme girişimi birçok muhalefet ile karşı karşıya gelmesine sebep olmuştur. Tüm bu olaylar, Patil’in siyaset açısından oldukça başarısız bir dönem yürüttüğünü göstermiştir.

Ellen Johnson Sirleaf

Ellen Johnson Sirleaf 2006 ile 2018 yılları arasında hem Afrika’nın hem de Liberya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı olmuştur. Sirleaf, yıllarca süren iç savaş sonrası Liberya’nın politik, ekonomik ve sosyal alanlarında düzenlemeler yapılması ve desteklenmesinde rol oynamıştır. Ayrıca 2011 yılında kadın hakları çalışmaları ile alakalı çalışmalar yaparak Nobel Barış Ödülü’nü kazanmıştır. Colorado Boulder Üniversitesi ekonomik bölümü, Madison Business College’da muhasebe ve Harvard’da kamu yönetimi okuyan Sirleaf, 1980 yılına kadar Liberya maliye bakan yardımcılığı yapmıştır. 1980 yılında iç savaş çıkmasından sonra Kenya ve Amerika’ya sürgün edilen Sirleaf, kendini ekonomi alanında geliştirerek Dünya Bankası ve Citibank gibi kurumlarda çalışmıştır. İkinci Liberya İç Savaşı’nın yatışmasından sonra Liberya’ya geri dönerek Cumhurbaşkanlığına aday olmuştur. 2006 yılında seçilen Sirleaf, ülkenin yeniden yapılanması için çalışmalar sürdürmüştür. İç savaşın tekrar çıkmasını önlemek adına Hakikat ve Uzlaşma Komitesi kurmuştur. Bu komite sayesinde iç barış sağlanmıştır. Sirleaf sayesinde ülke tüm borçlarından kurtulmuş ve yeniden inşa edilmesi konusunda çalışmalar yapılmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.