Dehidrasyon Nedir?

Uzmanlar 30 yaşından sonra asla tüketilmemesi…

03.05.2022
Dehidrasyon Nedir?

Dehidrasyon bilimsel olarak kimyanın alanına girse de, İnsan vücudu için anlamı su kaybının yaşanmasıdır. Dehidrasyonun konu olarak temel noktası; Vücudun aşırı su kaybı yaşaması ya da yeterli suyu almamasından dolayı kaynaklanan oluşumdur.

Su Kaybı, Dehidrasyon Nedir?

Su insan vücudunun en az üçte ikisini (3/2) oluşturur. Eklem bölgelerimizdeki, gözyaşı suyunu, içimizdeki pis dışkıyı dışarı atmaya, en önemlisi de böbreklerin aktif şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Kısacası cildi sağlıklı dik bir şekilde tutmak için su en önemli ana fonksiyondur. Vücudunuzda herhangi bir su eksikliğinde vücudunuzda bulunan tuz ve şekerler arasında bir dengesizlik oluşur bu da kuruma gibi hastalıklara yol açabilir.

Dehidrasyon ile suyun bağlantısı nedir? gibi soruların cevabı: Dehidrasyon bedeninizin çok fazla su veya sıvı kaybetmesi sonucu oluşur. Bir insan vücudu, Vücuduna aldığı sıvıdan daha fazlasını kaybediyorsa ortaya Dehidrasyon hastalığı çıkıyor. Hafif veya az diye söyleyebileceğimiz dehidrasyon kolayca tedavi edilebilir. Fakat aşırı veya yüksek seviyelere ulaşırsa acil tıbbi müdahale gerektirir, Hayati tehlike bile oluşturabilir.

Hafif Olan Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

Başta susuzluk da olsa, farkına varabileceğiniz birçok belirtisi oluyor dehidrasyonun.

 • Kuru ve Yapışkan ağız
 • Uykulu bakışlar ve halsizlik, yorgun hissetmek
 • Ciltte kurumaların meydana gelmesi
 • Baş ağrısı
 • Kabızlık ve az idrar
 • Gözlerinizden gözyaşı akmaması,

Gibi belirtiler henüz yeni olarak bu hastalığa yakalanan insanlarda gözlemlenir.

Yüksek Seviyede Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

Hafif dehidrasyona göre daha çok bitkinlik ve çölde yaşarcasına bir susuzluk ihtiyacı duyanların yüksek seviyede dehidrasyon hastası olma olasılığının yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

 • Aşırı susuzluk
 • Aşırı sinir
 • Göz kapaklarına kaldıracak gücün kalmaması,
 • Düşük tansiyon ( kan basıncı )
 • Kalbinin hızlı bir şekilde atması ve Hızlı nefes solumak
 • Az idrar
 • Ateşlenme, Havale geçirme

Gibi izlenimler yüksek dehidrasyon hastalığının belirtileridir.

Çocuklarda Dehidrasyon Belirtileri

Genellikle çocuk ve bebekler dehidrasyona daha çok yakalanılır. Sıcak havada dışarıda oyun oynayıp terleyen çocuktan, Dört bir yanı kapalı alanda oynayan çocukta dehidrasyona yakalanma olasılığı yüksektir.

 • Hızlı nefes
 • Uyuşukluk hissiyatı
 • Kuru ağız
 • Altı ıslak bebek bezleri

Çocuk ve bebeklerde yaşanan dehidrasyonun genel belirtileridir.

Dehidrasyona Neler Sebep Olur

Yoğuz olarak yaptığınız fiziksel aktivelerden, yapacağınız hızlı yağ ve kalori yakarak yaptığınız diyetlere kadar birçok sebep dehidrasyona yakalanmanıza sebep olursa bunların en başında gelen beş belirti.

İSHAL: Yediğiniz yemeklerin su emmesini engeller. Bu da doğal olarak vücuda giren suyun dışarı olduğu gibi çıkmasını sebebiyet verir.
KUSMA: Mide bulantılar veya zehirlenmelerde kaynaklanmasından dolayı oluşur.
TERLEME: Yoğun olarak sıcak havalarda yapacağınız fiziksel aktivelerden kaynaklanır. Aşırı terlemek dehidrasyon hastalığına sebep olma yolları içinde ilk sıralarda yerini alır.
DİYABET: Şeker hastalarının aldığı bazı ilaçlar, sürekli idrara çıkmalarını sağlar buda minimum sıvı kaybının yaşanmasına yol açabilir.

Vücudunuzda dehidrasyon adı verilen su kaybı gibi belirtileri görüyorsanız mutlaka doktora görünmenizde fayda vardır.

Dehidrasyon Nasıl Önlenir?

Mutlaka bol bol su için, susuzluk bu hastalığın ana nedenidir. Yaptığınız herhangi bir fiziksel davranışlarda yani yorulduğunuzda vücudunuzda kuruma oluşmaması için su için. Sıcak havalarda gölge alanlarını tercih edin ve terletmeyecek işlevlerde bulunun.
Genelde insanların düştüğü ters bir alan olarak söyleyebileceğimiz şekerli, asitli içecekleri sıcak havalarda oldukça fazla tüketirler fakat bu oldukça zararlıdır. Bu içecek türleri sık sık idrara çıkarır buda vücutta ki su oranının azalmasına sebebiyet verir. Bu yüzden su gibi katıksız içecek ve sebzeleri tercih edebilirsiniz.

Vücudunuzun Kontrolü Elinizde

Vücudunuzun sıvı kaybettiğini sizden başka kimse tespit edemez veya anlayamaz. Vücudunuzu sizin kontrol edebileceğinizin en basit örneği: Susuzluk yaşadığınızda ve terlediğiniz vakitlerde vücudunuzun su ile dolma isteğini hissedersiniz.
Fiziksel bir davranışta bulunmamanızda mutlaka susuzluk hissedeceksinizdir. Sağlıklı bir insan günde 7-10 arası idrar yapar. Eğer bu aralıklarda idrar yapmıyorsanız yeterince su içmediğiniz anlamına gelir. Bu yüzden mutlaka vücudunuzu bir insan gibi dinleyin ve isteklerine cevap verin.

Dehidrasyon Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

 • Dehidrasyon vücudunuzun katı bir halde aşırı su kaybettiğinizde oluşur.
 • Vücut bu kayıptan dolayı işlevlerini yerine getiremez.
 • Çocuklar ve Bebeklerin vücutlarının %70’ lik kısmı sudan oluştuğu için susuz kalmaya daha yatkınlardan ve dehidrasyon tehlikeleri daha yüksektir.
 • Spor veya fiziksel aktivitilerinizde enerji içecekleri yerine su tüketmeye çalışın.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.