Hamilelikte Çok Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı, Nasıl Beslenmeli?

Hamileyseniz önümüzdeki dokuz ay boyunca vücudunuzda birçok değişiklik olacaktır. Hamilelikte kilo alımı da buna dahil. Ve gebelik boyunca kilo almak çok normaldir. Ancak hamilelikte kilo almamak için (gereğinden fazla) dikkat edilecek noktalar vardır. En önemlisi beslenmedir. Bu sayfamızda hamilelikte kilo almamak için ne yapmalıyız? Dikkat edilecek noktalar nelerdir? Normal gebelikte ne kadar kilo alınmalı? Kilo alım sınırı ne kadardır? Bu gibi soruların yanıtlarını arayacağız.

24.06.2023
Hamilelikte Çok Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı, Nasıl Beslenmeli?

Hamilelik ve kilo alımı konularından biri ile daha beraberiz. Bu yazımızda hamilelikte kilo almamak için ne yapmalıyız? Gebelikte kilo almamak için dikkat edilecek noktalar nelerdir? Normal hamilelik döneminde ne kadar kilo alınmalı? Kilo alım sınırı ne kadardır? Bu gibi soruların yanıtlarını arayacağız.

Yeni hamileyseniz, önümüzdeki dokuz ay boyunca vücudunuzda birçok değişiklik olmasını bekleyebilirsiniz. Hamilelikte kilo alımı, bütün hamile kadınların ortak noktasıdır ve hamilelikte kilo almak çok normaldir. Ancak bu kiloları yeterli miktarda almak ve doğumdan sonra alınan kiloları vermek daha önemlidir.

Pek çok yeni anne adayı, “Gebelikte kilo almamak mümkün mü?” diye sorabilir. Ancak bunun cevabı “Hayır’dır”. Gebelik ve kilo alımı normaldir. Bebeğin anne karnında beslenmesi ve kadın vücudu için yararlıdır. Peki, hamilelikte fazla kilo almamak mümkün mü? diye sorduğumuzda, cevap kadından kadına değişir.

Doğru şekilde kilo almak ve formda kalmanıza yardımcı olmak için izleyebileceğiniz bazı yönergeler vardır. Hamilelik sırasında sağlıklı kilo almayı hedeflemenin neden önemli olduğunu ve hamilelikte uygun kilo alma zaman çizelgesinin ne olduğunu öğrenmekte fayda vardır.

Hamilelikte Ne Kadar Kilo Alınmalı?

Gebelikte kilo almamak

Gebelikte kilo almamak

Hamilelik sırasında sağlıklı kilo alımı, bebeğinizin iyi beslenmesini ve normal şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlamaya yardımcı olur. Hamilelik sırasında önerilen kilo alımı miktarı, hamile kalmadan önceki kilonuza ve VKİ’ ye (Vücut Kitle İndeksi) bağlıdır. Bu bağlamda hamilelik döneminde kilo alımı ortalamaları şu şekildedir;

 • Zayıfsanız yani Vücut Kitle İndeksiniz 18,5’dan az ise  hamilelik döneminde 28 ila 40 kg arasında kilo almalısınız.
 • Vücut Kitle İndeksiniz normal aralıktaysa (18,5 ila 24,9 arası), 25 – 35 kilo arasında almalısınız.
 • Fazla kiloluysanız  (VKİ 25 ile -29,9 aralığında ise) hamilelikte 15 – 25 kilo almalısınız.
 • Obez sayılabilecek kadar fazla kiloluysanız ( VKİ 30’un üzerinde) 11 – 20 kilo arasında almalısınız.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Kilo Alımı Tablosu

Gebelikte kilo alımı tablosu

Yukarıdaki hamilelikte kilo alımı tablosundaki oranlarına göre kilo almanız normaldir. Ancak bu kiloları aşarsanız hamilelikte kilo almamak için yapılacaklar listesine göz atmanız gerekebilir. Not: Yukarıdaki veriler bir bebek içindir. İkiz, üçüz gibi birden fazla bebek taşıyorsanız, doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca, şunu unutmamak gerekir; Hamilelikte yeterince kilo alamazsanız, prematüre bebek doğumu veya yemek yemede sorun yaşayan bir bebeğe sahip olma riskini alırsınız. Düşük doğum ağırlıklı bebekler ayrıca sağlık sorunları ve uzun süreli fiziksel ve zihinsel engeller açısından daha yüksek risk altındadır. Bu yüzden hamilelikte kilo almaktan korkmayın!

Öte yandan, hamilelik sırasında çok fazla kilo alımı, iri bir bebek sahibi olma riskinizi artırır. Bebeğiniz 10 kilo veya daha fazlaysa doğum daha zorlu hale gelir ve sezaryene ihtiyacınız olabilir. Hamilelik sırasında aşırı kilo, aşağıdaki gibi sağlık sorunları geliştirme şansınızı da artırır:

Hamilelikte kilo kontrolü nasıl yapılmalı

Hamilelikte kilo kontrolü nasıl yapılmalı

 • Gebelik diyabeti . Bu, hamilelik sırasında kan şekerinizin çok yüksek olduğu anlamına gelir. Çok büyük bir bebeğe sahip olma riskinizi artırır. Gestasyonel diyabetli kadınların ileriki yaşamlarında diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir.
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon). Hamilelik sırasında yüksek tansiyon sizin ve bebeğiniz için tehlikelidir. Kalp krizine, felce veya plasentanızın rahminizden ayrıldığı ciddi bir duruma yol açabilir. Yüksek tansiyon da ölü doğuma neden olabilir.
 • Hamileliğinizden sonra tutulan fazla kilo . Fazla kilolu veya obez olmak, yaşla birlikte kronik hastalıklara yakalanma riskinizi artırır. Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve osteoartrit geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Gebelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde yalnızca iki ila dört kilo almanız normaldir. Şiddetli sabah bulantınız varsa, birkaç kilo bile verebilirsiniz. Ancak ikinci üç aylık dönemde, bebeğiniz büyüdükçe siz de sabit bir hızda kilo almaya başlamalısınız. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemler boyunca, haftada yaklaşık ortalama yarım kilo almalısınız. İkiz taşıyorsanız, bu miktarın 1,5 kilo olması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Emziren Anne Ne Yemeli? Ne Yememeli?

Doktorunuz kilonuzun aydan aya doğru olduğundan emin olmak için her doğum öncesi ziyaretinizde kilonuzu kontrol edecektir. Doktor ziyaretleri arasında kilo takibini evde de yapabilirsiniz. Çok hızlı bir şekilde çok fazla kilo alırsanız veya birkaç hafta ortalama miktarlarda kilo almazsanız (veya kilo vermezseniz), doktorunuza durumu bildirmeyi unutmayın.

Hamilelikte ani kilo alımı (haftada 2 kilodan fazla) preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) işareti olabilir. Bu, hamilelik sırasında gelişebilen çok tehlikeli bir yüksek tansiyon türüdür. Kilo alımının olmaması veya ani kilo kaybı, bebeğinizin büyümesinde bir sorun olduğunu gösterebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda acil olarak doktorunuza başvurmanız gerekir.

Hamilelikte Kilo Almamak İçin Ne Yenmeli?

Hamilelikte kilo almamak için ne yemeli

Hamilelikte kilo almamak için ne yemeli

Anne adayının iki kişiyi beslediği unutulmamalıdır. Ancak bu, normal almanız gereken kalori miktarının iki katına ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez. Aslında hamileliğinizin ilk üç aylık döneminiz boyunca aslında fazladan kaloriye ihtiyacınız yoktur. Ancak sağlıklı, dengeli beslenmek, hamilelikte kilo almamak (alınması gerekenden fazla) ve her lokmayı saymak çok önemlidir.

Gebelikte Kilo Kontrolü İçin Nasıl Beslenmeli?
 • Her öğünde ve atıştırmalıkta yumurta, yoğurt, süt, balık, tavuk, sığır eti veya fasulyeden elde edilen protein alımına dikkat edilmelidir.
 • Gün boyunca en az beş ila yedi porsiyon taze veya dondurulmuş meyve ve sebze tüketilmelidir.
 • Her öğünde ve atıştırmalıkta yulaf, tam buğday ekmeği, esmer pirinç, arpa veya kinoa gibi tam tahıllı karbonhidratlardan oluşan bir porsiyon tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Gün boyunca avokado, kabuklu kuru yemişler, tohumlar, zeytinyağı ve yağlı balık gibi yiyeceklerden elde edilen birkaç porsiyon sağlıklı yağ tüketimi hamilelikte kilo almamak için alınması gereken gıdalardandır.

İkinci üç aylık döneme başladığınızda, normal gebelik öncesi diyetinize göre günde yaklaşık 340 ekstra kaloriye ihtiyacınız olacak. Ve üçüncü üç aylık dönemde, kilo hedeflerinize ulaşmak için günde ek 450 kalori hedeflemelisiniz. Aşağıdaki gibi bir veya iki günlük atıştırmalık ekleyerek bu ekstra kalorileri kolayca alabilirsiniz.

Hamileliğin 6. ayından itibaren beslenme düzeninize aşağıdakileri ekleyebilirsiniz;

 • Tam buğday ekmeği ve bir bardak süt üzerine fıstık ezmeli sandviç.
 • Üzeri çilek, kıyılmış fındık ve granola ile doldurulmuş bir kase organik yoğurt.
 • Humus ve çiğ sebzeli bir büyük tam tahıllı pide.
 • Bir avuç kepekli kraker, bir dilim peynir ve bir salkım üzüm ile iki adet yumurta.

Uzmanlar, hamile kalmadan önce fazla kilolu olsanız bile hamilelik sırasında diyet yapmanızı veya kilo vermenizi önermezler. Hamilelikte kilo almanız gerekiyorsa, az besinle fazla kalori sağlayan aşağıdaki gıdaları tüketebilirsiniz;

Hamilelikte kilo aldırmayan yiyecekler

Hamilelikte kilo aldırmayan yiyecekler

Ancak, bunu doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayın!

 • Tatlılar veya tatlı içeren atıştırmalıklar
 • Tatlandırılmış alkolsüz içecekler
 • Kızarmış fastfood
 • Cips gibi tuzlu atıştırmalıklar
 • Çok fazla tereyağı, peynir veya krema ile hazırlanan yiyecekler veya yemekler

İlgili Yazı: Hamileyken Adet Olunur Mu?

Umarız bu yazımızda cevaplarını aradığımız sorulara yanıtlar bulabildiniz. Hamilelikte kilo almamak için dikkat etmemiz gereken beslenme çeşidini uygulamanız son derece önemlidir. Ayrıca, gebelikte kilo alamamak için çok da zorlamamanız gerektiğini bir kez daha belirtmek isteriz. Hamilelik döneminde alınan kilolar, bebeğiniz için yararlı sayılır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.