Hamilelikte Sabah Mide Bulantısı Nasıl Geçer? Gebelikte Sabah Bulantılarını Azaltma

Bu sayfamızda hamilelik belirtilerinin en bilinenlerinden sabah bulantıları hakkında bilgiler alacağız. Hamilelikte sabah mide bulantısı nedenleri ve azaltma yöntemleri ile ilgili tavsiyeler bulacağız. Hamilelik ve mide bulanması ile alakalı en çok merak edilen soruların cevaplarını arayacağız.

03.08.2023
Hamilelikte Sabah Mide Bulantısı Nasıl Geçer? Gebelikte Sabah Bulantılarını Azaltma

Bu sayfamızda hamilelikte sık görülen sabah mide bulantıları hakkında bilgiler alacağız. Hamilelikte sabah mide bulantısı neden olur? Ne zaman başlar? Bulantılar ne zaman sona erer? Gebelikte yaşanan mide bulantıları nasıl geçer? Bulantıları azaltmak için ne yapmalıyız? Ne zaman doktora görünmeliyim? Hamilelikte sabah bulantıları hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını arayacağız.

Hamilelik belirtilerinin en belirgin olanlarından biri de mide bulantısı olarak bilinir. Hamilelikte sabah mide bulantısı, hamile olabileceğinizi gösteren ilk belirtilerden biridir. Bazı kadınlar özellikle sabahları mide bulantısı durumunu bazılarına göre daha kötü geçirirler. Çoğu kişi mide bulantılarının gebeliğin pek de hoş olmayan belirtilerinden biri olduğu konusunda hemfikirdir. Yani, sabahları mide bulantılarınız oluyorsa hamile olmanız büyük ihtimaldir. Gebelik testi yapmanın zamanı gelmiştir demektir.

Sabahları veya günün çoğunu mide bulantıları yüzünden atlatmakta zorlanıyorsanız, muhtemelen sabah bulantısının nasıl geçeceğini merak ediyorsunuzdur. Ve sabah bulantısı ne kadar sürecek? diye merak edersiniz. Sabahları daha sık görülen mide bulantısı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bulantılarla başa çıkmak için bu yazıyı okumaya devam edin.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Hamileliğe bağlı sabah mide bulantısı, genellikle gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıkar. Mide bulantısı ve sonrasında kusma ile sonuçlanan bir döngüdür. Mide bulantıları, genellikle hamileliğin 6. haftasında başlar. Sabah bulantısı denilse de gün içinde her an olabilir.

Gebelikte sabah mide bulantısı

Gebelikte sabah mide bulantısı

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız?

Hamile kadınlar, gün içinde belirli aralıklarla mide bulantısı hissedebilir ve buna bağlı olarak birkaç kez kusabilirler. Hamilelikte sabah bulantısı ve kusma, susuz kalmaya neden olacak kadar şiddetli olmadığı sürece kişi ve bebek için tehlikeli değildir. Sadece kendinizi iyi hissetmediğinizden dolayı yaşam kalitenizi etkiler. Tek olumsuz yönü bu kadardır.

Hamilelikte sabah mide bulantıları genellikle hafif şiddetle görülür. Ancak, yapılan araştırmalarda, hamile kadınların yaklaşık %3’ünde Hiperemezis Gravidarum adı verilen şiddetli bir sabah bulantısına dönüştüğü ortaya çıkmıştır. Hiperemezis Gravidarum’a bağlı bu aşırı mide bulantıları ve kusma, yeme ve içme düzeninizi etkileyebilir. Bunun için bir doktora görünmeniz gerekir. Çeşitli ilaç tedavisi ile bunu aşabilirsiniz.

Hamilelikte Sabah Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? Ne Zaman Biter?

Sabah bulantısı olarak adlandırılan hamilelikte mide bulantısı aslında günün herhangi bir saatinde olabilir. Yalnızca sabahları daha şiddetli olabilir. Bunun nedeni, uzun süre yemek yemediğinizden dolayı kan şekerinizin en düşük seviyede olmasıdır. Düşük kan şekeri de sabah bulantılarına ve kusmalara neden olur.

Çoğu hamile kadın için sabah bulantısı, hamileliklerinin ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişme eğilimine girer. Sabah bulantıları, genellikle hamileliğin dokuzuncu haftası civarında en çok görüldüğü dönemdir. Ardından kademeli olarak azalır ve genellikle gebeliğin 14. haftasına kadar biter. Çok yaygın olmamakla birlikte bazı kadınlarda bulantılar bütün gebelik süresince devam edebilir.

Gebelikte bulantı ve kusma

Gebelikte bulantı ve kusma

Mide Bulantılarını Azaltma Yöntemleri

Hamilelik döneminde vücutta birçok değişiklik meydana gelir. Bunun sonucunda çeşitli etkiler ortaya çıkar. Bunlardan biri olan sabah bulantısını önlemenin veya durdurmanın bir yolu yoktur. Yani hamilelikte sabah mide bulantısı nasıl geçer sorusuna cevap bulunamaz. Hamilelikte sabah bulantıları tamamen normal bir durumdur. Ancak, yapacağınız bazı değişiklikler semptomları kontrol altına almada yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Lohusa Depresyonu Nedir? Neden Olur?

Sabah bulantılarını yönetmenize yardımcı olacak bazı ipuçları şunlardan oluşur;

 • Güne sakin başlayın. Stresli hissetmek ve aceleci davranışlar bulantıları daha da kötüleştirebilir.
 • Sabahları kalktığınızda ilk olarak kraker veya ekmek gibi karbonhidratlar yiyin. Bu sayede kan şekeriniz yükselecektir. Bazı kadınlar sabahları yataktan kalkmadan önce birkaç kraker yiyerek kendilerini daha iyi hissettiklerini bildirmişlerdir.
 • Öğünlerinizi küçük ama daha sık olarak düzenleyin. Mideniz bulandığı zaman yemek yeme isteği duymazsınız. Ancak, boş bir mide hamilelikte sabah bulantısını daha da kötüleştirir. Patlıcan karışımı püre, meyve veya çırpılmış yumurta gibi besleyici atıştırmalıklarla öğün sayısını çoğaltın ama küçük miktarlarda yiyin.
 • Yağlı, kızarmış ve keskin kokulu yiyeceklerden uzak durun. Bunun yerine yüksek karbonhidratlı yiyecekleri tercih edin. Önerebileceğimiz bazı gıdalar arasında; mısır gevreği, fıstık ezmesi, çilek reçelli tost, meyveli yoğurt, pirinç pilavı ve et suyu gibi besinleri tüketebilirsiniz.
 • Sıvı kaybını (Dehidrasyon) önlemek için bol sıvı tüketin. Su, nane çayı, limonata, zencefil çayı veya zencefilli gazoz gibi sıvılar, midenizi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Çorba, dondurma gibi yiyecekler de mide için nemlendirici görevi görür.
 • Bir B6 vitamini takviyesi deneyin. Bu tarz vitamin takviyelerini hamilelik sırasında alabilirsiniz ancak doktorunuza danışmadan herhangi bir ürün kullanmamaya dikkat edin.  Vitamin takviyeleri hamilelikte sabah mide bulantısı sorununu azaltmaya yardımcı olabilir. Bulantılarınızı azaltmaya yardımcı olabilecek eczanelerde reçetesiz satılan bir antihistaminik veya doksilamin tercih edebilirsiniz. Ancak yine söylemek isteriz, bu gibi takviyelerin kullanımı hakkında mutlaka doktorunuza danışın.
 • Bolca dinlenin. Yat saatinizi erkene çekin. Mümkün olduğunca çok uyuyun ve ihtiyacınız olduğunda gün içerisinde bolca şekerleme yapın.
 • Vitamin takviyesi aldıktan sonra mide bulantınız artıyorsa, yatmadan önce hafif atıştırmalıklar almayı deneyin. Hamilelik sırasında doğum öncesi bir vitamin almak, şiddetli sabah mide bulantısı geçirme riskinizi azaltmaya yardımcı olur.
Endişelenmeli Miyim?

Normalde hamilelikte sabah mide bulantısı son derece normal bir durumdur. Endişelenmeye gerek yoktur. Ancak, günde üç veya dört defadan fazla kusuyorsanız, doktorunuza durumu bildirmeniz gerekir. Yeteri kadar sıvı alamazsanız, susuz kalma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu, sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

Hamilelikte sabah bulantısı

Hamilelikte sabah bulantısı

Aşağıdaki belirtileri gösteriyorsanız, yeterince sıvı alamadığınız ve susuz kaldığınız anlamına gelir. Ve bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir.

 • Çok nadir idrara çıkıyor ya da hiç çıkmıyorsanız
 • İdrarınız koyu renkliyse
 • Baş dönmesi veya yorgunluk hissederseniz
 • Kalp atışlarınız normalden daha hızlıysa
Ne Zaman Doktoru Aramalıyım?

Yukarıda bir kaç kez belirttiğimiz gibi hamilelikte sabah mide bulantısı son derece normaldir ve endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Zaten mide bulantıları hamileliğin klasik belirtileri arasındadır. Ancak, mide bulantısı yanında aşağıdaki durumlarla da karşılaşırsanız acil doktorunuzu aramalısınız. Bunlar;

 • Kan kusuyorsanız
 • Mide bulantıları hamileliğinizin 14. haftasına kadar iyileşmezse
 • Normal kilonuzdan 2 kilodan fazla kilo kaybı yaşarsanız acil doktorunuzu aramanız gerekir.

Yukarıda saydığımız bulantıları azaltan önlemleri uyguladınız ancak bunlar bulantıları kontrol altına almada yardımcı olmazsa, doktorunuz size özel bazı ilaçlar önerebilir. Nadir de olsa kusmanız geçene kadar hastanede kalmanız gerekebilir. Bu süreçte size çeşitli sıvı takviyeleri uygulanacaktır.

İlginizi Çekebilir: Emziren Anne Ne Yemeli?

Hamilelikte sabah mide bulantısı, genellikle sadece birkaç hafta sürer. Sonrasında kendiliğinden geçer. Hafif mide bulantısı ve kusma ile mücadele ediyorsanız, herhangi bir şey yapmanız gerekmez. Bulantılar ve kusmalar zamanla kendiliğinden geçecektir. Ancak, mide bulantınız aşırıysa ve hayat akışınızı etkiliyorsa, yardım için doktorunuza başvurun.

Sıkça Sorulan Sorular
Hamilelikte mide bulantısı ve kusma ne zaman geçer

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma ne zaman geçer

Hamilelikte Her Sabah Mide Bulantısı Neden Olur?

Hamilelik belirtilerinden biri olan mide bulantısı, hamileliğin başlamasıyla birlikte kadın vücudunda değişim gösteren hormonsal etkenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Özellikle sabah saatlerinde yaşanan mide bulantıları, halk arasında sabah bulantıları olarak da adlandırılır.

Hamilelikte Sabah Bulantıları Ne Zaman Biter?

Mide bulantısı ve kusma, gebeliğin ilk belirtilerinden biridir. Genel olarak gebeliğin 6. haftasında başlar. Bulantılar günün herhangi bir saatinde olabilir ve çoğu kadın için gebeliğin 12. haftasından sonra sona erer.

Hamilelikte Her Sabah Mide Bulanır Mı?

Mide bulanması ve kusma belirtileri, gebelikte çok sık görülen belirtilerdendir. Genel olarak ”Sabah bulantısı” olarak adlandırılsa da aslında günün herhangi bir saatinde görülebilir.

Mide Bulantısından Su Bile İçemiyorum Ne Yapmalıyım?

Gebelikte mide bulantısı sebebiyle “Su dahi içemiyorum” diyenlerin sayısı de azımsanmayacak kadar çoktur. Böyle durumlarda doktorunuza danışarak suyun içerisine salatalık, çubuk tarçın, limon gibi ürünler ekleyerek suyun tadını değiştirebilirsiniz. Bu bulantılarınızı azaltmada faydalı olabilir.

Kustuktan Sonra Ne Yenmeliyim?

 • Su
 • Nane limon çayı
 • Muz
 • Zencefil çayı
 • Karanfilli su
 • Kraker türü ürünler
Hamilikte Oruç Tutulur Mu?

Açlık çeken anne adayının kanındaki keton miktarının artması sonucu, bebeğin ileride psikolojik ve nörolojik gelişiminde gerileme ve sakatlık riskine sebep olabilir. Gebe kadının tansiyonunun inip ya da çıkmasına, hatta bayılmalara neden olur. Kan şekerinin düşmesi sonucunda baş dönmesi, sinirlilik ve baş ağrısı gibi sorunlara yol açar. Bu gibi durumlardan ötürü hamilelik süresince oruç tutulması önerilmez.

Hamilelikte sabah mide bulantısı ne zaman geçer

Hamilelikte sabah mide bulantısı ne zaman geçer

Hamileler Az Su İçerse Ne Olur?

Gebelikte bol sıvı alımı oldukça önemlidir. Hamilelikte yeterli miktarda su alınmaması durumunda bağırsak hareketlerinin gebelik öneminde azalması sonucu kabızlık ve buna bağlı olarak hemoroit (basur) eğiliminin ortaya çıkmasına neden olur. Hamilelikte yetersiz sıvı alımı ayrıca, idrar yolu enfeksiyonlarına da neden olabilir.

Kustuktan Sonra Neden Su İçilmez?

İnanışa göre kustuktan sonra su içmek, vebaya neden olur diye bir söylenti vardır. Ancak, bu doğru değildir. Veba, bulaşıcı ve hastalık yapan mikroplar nedeniyle olur. Eğer içtiğiniz suda vebaya neden olan mikrop yoksa ister kusmadan önce için, isterseniz kustuktan sonra su için, vebaya yakalanma gibi bir durum gerçek değildir.

Gebelikte Portakal Suyu Mide Bulantısına İyi Gelir Mi?

Limon, portakal ve nane suyu, mide bulantısını azaltmaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur?

Hamileyken Ne İçilmez?

Hamilelikte sabah mide bulantısı şikayetiyle karşılaşan anne adayları, bulantıların daha kötüleşmemesi için aşağıdaki ürünlerden uzak durmasında fayda var. Gebelikte yenilmemesi ve içilmemesi gereken ürünler başlıca şu şekildedir;

 • Kola ve benzeri asitli içecekler
 • Alkollü içecekler
 • Midye
 • Çiğ veya az pişmiş yumurta
 • Kafein içeren yiyecek ve içecekler
 • Sucuk, salam ve pastırma gibi şarküteri ürünleri
 • Şerbetli tatlılar
 • Ambalajlı hazır yiyecekler
Gebelikte Sabah Mide Bulantısı Sorununa 10 Çözüm Önerisi!
Gebelikte mide bulantısı ne zaman geçer

Gebelikte mide bulantısı ne zaman geçer

Buraya kadar gebelik sürecinde yaşanan mide bulantısı ve kusma ile ilgili bilgiler aldık. Yapılacaklar listesi hazırladık. Şimdi de uzman görüşlerine başvuralım. Youtube’da alanında uzman Op. Dr. Ayşe Duman kanalında yayımlanan bir video ile hamilelikte görülen mide bulantısı ve çözüm yolları ile ilgili bilgiler alalım.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.