İleri Dönüşüm Nedir? İleri Dönüşüm Fikirleri

24.01.2023
İleri Dönüşüm Nedir? İleri Dönüşüm Fikirleri

Atıkları tekrar ham maddeye dönüştürme işlemine geri dönüşüm denir. İleri dönüşüm ürünlerin ham maddeye dönüştürülmeden farklı bir işlev verilerek kullanılmasıdır. İleri dönüşüm, modası geçmiş ve artık amacına hizmet etmeyen ürünler için uygundur. Böylece ürün boşa gitmez veya geri dönüşüm ve ek efor gibi enerji kayıpları olmaz.

 

Geri Dönüşüm ve İleri Dönüşüm Arasındaki Farklar

Geri dönüşüm için atıklar ayrıştırılır, toplanır ve türe uygun kumbaralara yerleştirilir. Ve ayrıştırma, işleme gibi çeşitli yöntemler uygulanarak baştan ham maddeye dönüştürülür. Bu ham maddelere ihtiyacı olan üretim yerlerine gönderilerek tekrar üretime geçilir. Yeni ürünler bu şekilde yaratılır. İleri dönüşüm ile ürün israf edilmez, üzerinde yapılması gereken çalışma ile mevcut üründen yeni bir ürün oluşturulur. Bu, yeniden şekillendirerek, boyayarak, belirli bölümleri küçülterek veya belirli bölümleri ekleyerek yapılabilir.

 

İleri Dönüşümün Avantajları Nelerdir?

İleri dönüşümün en önemli faydalarından biri atık miktarının azaltılmasıdır. Atıkların çevreye verdiği zararı önler. Geri dönüşüm veya çöp dağları için herhangi bir maliyet yoktur. Bu sayede kaynaklar azalmaz, çevre ve su kirlenmez, toprağın verimliliği azalmaz ve ülke ekonomisine katkı sağlanır.

İleri dönüşümün faydası kişisel bütçenize katkısıdır. Atmak istediğiniz atılan ürününüzü, ihtiyacınız olan başka bir ürüne dönüştürerek bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem yeni bir ürün için paradan kurtulursunuz hem de israf yaratmazsınız.

 

İleri dönüşüm yaratıcılığa teşvik eder. Elinizdeki malzemelere doğru bir gözle bakıp ona göre düzenleyerek çok farklı ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece yaratıcılığınız gelişecek ve başka kimsede olmayan farklı eşyalara ve dekorasyonlara sahip olacaksınız. Ürünleriniz zamanla daha iyi olacaktır. Gelen beğeniler cesaretinizi artıracaktır. Bu şekilde elde ettiği ürünleri satarak para kazananlar var.

İleri dönüşüm, tüm avantajlarıyla bir tür hobidir. Her hobi gibi, iyi vakit geçirmenizi, rahatlamanızı ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Ek maliyet ve çevreye zarar vermeden sunduğunuz ürünleri düşündüğünüzde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Diğer tüm hobilerin aksine, bedava malzemeleriniz var. Dal, kabuk, yaprak gibi doğadan toplayabileceğiniz ek malzemeler her zaman elinizin altında.

 

İleri dönüşüm dediğimizde, insanlar modası geçmiş malzemeleri kullanmaktan çekinebilirler. Eski bir ürünü kullanmayı tercih etmeyebilirsiniz. Ancak ileri dönüşüm, bir ürünü var olan durumundan daha iyi bir duruma getirerek onu yenileme ve tamamlama yöntemidir. Eski veya kullanışsız değil, kişisel kullanım için kullanışlı, tasarlanmış ve yenilenmiş ürünlerdir. Kendi projelerinizle kendi tasarımlarınızı oluşturabilir ve diğer insanlarda iz bırakabilirsiniz. Küçük adımlarla büyük bir hareketin parçası olabilirsiniz.

 

İleri dönüşüm çok zor bir yol ya da büyük bir adım değildir. Özü boşa gitmemektir. İleri dönüşüm, toprağa meyve tohumları ekmek, aldığınız ürünlerin kavanozlarını ve kaplarını değerlendirmek, eski kıyafetleri temizlemek gibi basit eylemlerin tabiridir. Bunlar büyüklerimizin çok daha iyi ve sık kullandıkları yöntemlerdir. Bir kenara ayırdığınız şeyleri savurup farklı bir bakış açısıyla bakma rahatlığından vazgeçerek, zaten hayatınızda olan ileri dönüşüm alışkanlığını biraz daha ileriye taşıyabilirsiniz.

Alüminyum, cam ve kumaş gibi parçalar ileri dönüşüm için çok uygun malzemelerdir. Plastik ve kağıt gibi ürünler yukarı yönlü geri dönüşüme uygun olmadığından mümkün olduğunca az kullanmak iyi bir seçim olacaktır.

 

Nüfusun artmasıyla birlikte tüketim de her geçen gün artmaktadır. İnsanlar elbiseye ihtiyaçları olduğu için değil, elbise de o renk olduğu için elbise alıyorlar. Çocuklara ihtiyaçlarından fazla oyuncak alınıyor. Minik yırtıkların olduğu çantalar çöpe dönüşüyor. Kaynaklarımız sınırsız değildir. Bir ürün yaratmak için bir kaynaktan tüketilmesi gerekir. Tüketim ve kaynaklar arasındaki denge bozulduğunda zararını hepimiz görüyoruz. Dünyaya verdiğimiz zararın ve bize geri dönüşünün artık farkındayız. Kaldı ki, bizim ömrümüz sınırlı da olsa, dünya hayatı gelecek nesillere yetecek kadar olmalıdır. Neyse ki, dünya milyarlarca yıldır var olmuştur ve var olacaktır. Kendini yenileme yeteneğine sahiptir. Tek yapmamız gereken bu sisteme yardımcı olmak. İnovasyona değil, dönüşüme odaklanılmalıdır. İhtiyacımızı almadan ve dönüştürebileceğimiz hiçbir ürünü çöpe atmadan bunu başarabiliriz. Bu yüzden ürün satın almadan ve çöpe atmadan önce durup düşünülmesi gerekir.

 

İleri Dönüşüm Fikirleri

Ileri Donusum Fikirleri

Ev dekorunuzu değiştirmek için ya da mobilyalar yaşını gösterdiği için çöpe atmayı düşünüyorsanız, onu yeniden şekillendirmeyi deneyebilirsiniz. Ya da yeni mobilya alıp kaynakları tüketmek yerine daha ucuza, daha şık ikinci el vintage mobilya ya da ikinci el mobilya alabilirsiniz. Sahip olduğunuz veya satın aldığınız mobilyalardaki küçük kusurları doldurmak için macun kullanabilirsiniz. Sonrasında yapacağınız zımpara, boya, desen çalışması gibi uygulamalarla istediğiniz görüntüyü yakalayabilirsiniz.  Son adımda verniği çıkardıktan sonra hem eskisinden daha iyi ve sağlam mobilyalara hem de şık bir dekorasyona sahip olacaksınız.

Cam şişeler veya kavanozlar ileri dönüşüm için uygun ürünler arasındadır. Dışını istediğiniz gibi süsleyerek mumluk, vazo, kalemlik gibi ürünler tasarlayabilirsiniz. Doğadan topladığınız malzemeler dekorasyon için oldukça kullanışlıdır ve farklı görüntüler oluşturur.

Bez çantanız eskiyse veya tabanı ağırlığı taşımaya uygun değilse atmak yerine deri bir bezle takviye edebilirsiniz.  Böylece çantanız eskisinden çok daha güçlü olacak. İleri dönüşüm ürünleri geliştirir.

 

İleri döngünün sonunda, bir ürün başlangıçta olduğundan daha iyi ve daha kullanışlıdır. Mobilyanızı dönüştürürken eksik bir rafınız varsa, bir rafın fazla geldiğini düşünüyorsanız raf ekleyebilir veya rafı çıkarabilirsiniz. Ürünlerinizi kullanım alışkanlıklarınıza göre dönüştürmek sizin elinizde. Dolabınızdan çıkardığınız fazladan raflar ile kendinize yeni bir duvar kaplaması da hazırlayabilirsiniz. Bir dolabın bölümlerini değerlendirerek birkaç farklı dolap ortaya çıkarabilir, iki dolabı üst üste koyarak büyük bir dolap tasarlayabilirsiniz. Doğru parçalar hayal gücünüzle birleştiğinde ortaya harika şeyler çıkacaktır.

Ileri Donusum Fikirleri 2

Yaşanmaya değer bir dünyaya ve sürdürülebilirliğe ancak sıfır atık felsefesiyle ulaşabiliriz. Sıfır atık elde etmenin et açısından verimli yolu ileri dönüşümdür. Geri dönüştürülen birçok ürünü ayrıştırıp tekrar hammaddeye dönüştürmek mümkün değildir. Mümkün olan kalite ilk ham maddeye göre düşer.  Örneğin, geri dönüştürülmüş kağıt bardakların iç kısımları plastik olduğu için bazıları zorlu süreçlerden geçmekte, bazıları ise geri dönüşüm için kullanılamamaktadır.

 

Tek kullanımlık ürünlerden uzak durmak ve atık oluşturmamak için dayanıklı ürünleri tercih etmek önceliğimiz olmalıdır. Ama herhangi bir nedenle eskir veya yetersiz kalırsak, o ürünleri atıp yenilerini almak yerine dönüştürmenin bir yolunu bulmalıyız. Bu ürünün benim için hangi özelliği eksik ve bu sorunu nasıl giderebilirim diye düşünerek çözüm bulmak mümkün. Çeşitli ileri dönüşüm projeleri göz önüne alınarak ve kendi projelerinizin üretimini kişisel hesaplarında anlatan kişileri takip ederek bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca çevrenizdekilere anlatırken dünyaya katkı sağlayacak ve öğrendiğiniz ve uyguladığınız her şeye rehberlik edecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.