Uykusuzluğa Ne İyi Gelir? Uyku Getiren Çaylar ve Yiyecekler

Uykusuzluk çekenler için oldukça faydalı bilgiler alacağız. Uykusuzluğa ne iyi gelir? Uyku getiren çaylar nelerdir? Uyku getiren yiyecekler ve içecekler hangileridir? Bütün bunlar hakkında önemli bilgiler edineceğiz. Ayrıca, uykusuzluğa neden olan etkenleri de ele alacağız. Uyku ile arası iyi olmayanlar için önemli bilgiler vereceğiz.

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir? Uyku Getiren Çaylar ve Yiyecekler

Bu yazımızda uykusuzluk çekenler için faydalı bilgiler alacağız. Uyku getiren çaylar, uykuya iyi gelen yiyecekler ve içecekler hakkında bilgiler edineceğiz. Uykusuzluğa ne iyi gelir sorusunun cevabını arayacağız. Geceleri uykusuzluk çekenlerin imdadına yetişecek öneriler sunmaya çalışacağız.

Her yaştan herkesin uykuya hayati derecede ihtiyacı vardır. Herkesin ihtiyacı olan uykunun süresi ve uykuya geçiş dönemi kişiden kişiye değişebilir. Kimi insan günde 5 – 6 saat uyku süresi ile yetinirken, kimilerine göre 10 saat uyku bile yetersiz gelebilir. İnsan bünyesinin en temel ihtiyaçlarından biri olan uykunun süresi yanında zamanında uyumak ve zamanında uyanmak da önemlidir. Bazı kişiler yastığa başını koyar koymaz uykuya dalar. Ancak, bazı kişiler için uykuya dalmak kolay olmayabilir.

Güldane ailesi olarak bizler de uykuya dalmada güçlük çekenler için uyku getiren şeyler nelerdir sorusunun cevabını araştırdık. Araştırmalarımız sonucunda uyku getiren bitkisel çaylar, uykuya dalmada yardımcı olan bazı yiyeceklerin olduğunu keşfettik. Web sitemize uykusuzluğa ne iyi gelir araması ile geldiyseniz, bunun cevabını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Uyku getiren bazı besinler, içerisinde bulunan maddelerden dolayı zor uykuya dalanların imdadına yetişir. Şimdi sıra ile hemen uyku getiren şeyler konusunda bilgileri paylaşmak istiyoruz. Uykusuzluğa iyi gelen ve uyku getiren yiyecekler nelermiş, hep birlikte bakalım.

Uyku Getiren Yiyecekler

Uykusuzluk neden olur

Uykusuzluk neden olur

Patates: Fırınlanmış ve çok az yağ ile hazırlanmış patates, mideyi yormaz ve uykuya dalmada sorun çıkarmaz. Uyku saatinize yakın süt ile karıştırıp patates püresi tükettiğinizde daha kısa sürede uykuya dalabilirsiniz.

Badem: Bir avuç badem kaslarınızın rahatlamasını sağlar. Bu da daha kolay uykuya geçmek anlamına gelir.

Muz: Muz, uykusuzluğa iyi gelen ve uyku getiren yiyecekler arasında en etkili besinlerin başında gelir. Muzu bir tür doğal uyku ilacı olarak da adlandırsak abartmış olmayız. Uykudan önce yenilen bir muz, kasları gevşetir, vücudu rahatlatır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Yoğurt: Yoğurt ve ayran gibi süt ürünleri de çabuk uyku getiren şeyler arasında sayılır. Yoğurt, ayran gibi süt ve süt ürünlerinin yatmaya yakın tüketilmesi, kısa sürede uykuya dalış sağlar.

Bal: Balı ılık süt veya bitki çayları ile karıştırdığınızda uykuya geçiş süreci kolaylaşır. Dolayısı ile uyku getiren yiyecekler arasında balı da ekleyebiliriz.

 

Hindi: Hindi eti de uykusuzluğa iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Uyumadan 2 – 3 saat önce bir dilim kepek ekmeği ile bir porsiyon haşlanmış hindi eti yemek, uykuya dalmanızda yardımcı olur ve rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Uyku Getiren Çaylar ve İçecekler

Uykusuzluğa ne iyi gelir

Uykusuzluğa ne iyi gelir

Papatya Çayı: Sakinleştirici özelliğini ile bilinen papatya çayı, stres nedeni ile uykusuzluk çekenlerin imdadına yetişir. Papatya çayı, kaygıları ortadan kaldırır. Zihninizin rahatlamasını sağlar. Buna bağlı olarak uykuya dalmanızı kolaylaştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Uykusuzluk çeken çocuklar, hatta bebekler bile papatya çayı içebilir. Kaliteli bir uyku için uzmanların önerisi olan papatya çayını mutlaka denemelisiniz.

Ilık Süt: Genellikle çocukların uykuya dalmasını kolaylaştırmak için içirilen ılık süt, yetişkinler için de etkili bir uyku getiricidir.

Şerbetçi Otu Çayı: Gergin, stresli ve kaygılı durumlarda kaçan uykunun gelmesi için bu bitki çayı tüketilebilir. Baş ağrısı için de bu çayın tüketimi önemlidir. Depresyon hastaları için ya da hamile kalmak isteyen bayanlar için de bu çay önerilir.

Çarkıfelek Otu Çayı: Uykuya iyi gelen çaylar arasında çarkıfelek otu çayını da sayabiliriz. Ancak, çarkıfelek otu çayını tüketirken dikkatli olunması gerekir. Çünkü, fazla içilen çarkıfelek otu çayı, yorgunluğa ve halsizliğe yol açar. Aslına bakacak olursak; bitki çaylarının tüketimini ilaç kullanılıyormuş gibi düşünülmelidir. Kesinlikle alkol ile birlikte alınmamalı ve başka ilaçlar ile de kullanılmaması gerekir.

Kedi Otu Çayı: Özellikle kadınlarda adet sancısı nedeniyle uykusuzluk çekenler için kedi otu çayı tüketilebilir. Sindirim sisteminde sorun yaşayanlar, mide kramplarından ötürü uykuya dalamayanlar için kedi otu çayı, uykusuzluğa iyi gelen çaylar arasında yer alır.

İlginizi Çekebilir: Antidepresan İlaçları Etkileri

Uykusuzluk Yapan Şeyler

İşin aslına bakacak olursak; uykusuzluğa ne iyi gelir sorusunun cevabını sadece uyku getiren şeyler, yiyecekler, içecekler ve bitki çaylarında aramamak gerekir. Çünkü, uykusuzluğa neden olan başka birçok etken olabilir. Ve uyku getiren şeylerin tüketiminin yanında uyku kaçıran durumlardan da uzak durulması gerekmektedir. Aşağıdaki uykusuzluğa neden olan durumlardan uzak durmak da uykusuzluğa iyi gelecektir. Bunlar;

  • Son yemeğinizi uyku için yatağa girmeden en az 2-3 saat önce yiyin.
  • Kafein içeren içeceklerden uzak durun. Özellikle kahve! Bu arada, yeşil çay gibi bazı çayların da kafein içerdiğini unutmayın.
  • Uyku için yatağa girdiğinizde televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi şeylerden uzak durun.
  • Uyku saatlerinizi düzenli tutmaya çalışın. Her gece aynı saatte yatağa girin. Sabahları aynı saatte kalkmaya çalışın. Uyku süresini bir rutine oturtmaya çalışın.
  • Ne kadar yorgun olursanız olun gün içinde uyumayın. Gündüz uykuları direkt olarak gece uykusunu etki eder. Uykuya dalmanızdaki süreyi uzatır. Dolayısıyla uykusuzluğa neden olur.
  • Uykusuzluğa neden olan ilaçlar kullananların doktora bu durumu bildirmesinde yarar vardır.
  • Yatak odasını karanlık ve sessiz tutun. Bu ortam uykuya daha kolay dalmanızı sağlayacaktır.
  • Gece çikolata, enerji içeceği gibi enerji veren yiyecek ve içecekleri tüketmeyin. Uykunuzun gelmesi için enerjinizin düşük olması gerektiğini aklınızın bir köşesinde bulundurun.
Uykusuzluğa Ne İyi Gelir? Cevabını Aldınız Mı?
Uykusuzluğa iyi gelen şeyler

Uykusuzluğa iyi gelen şeyler

Bizim yaptığımız araştırmalarda uyku getiren çaylar, yiyecekler ve içecekler bunlardan oluşuyor. Ayrıca, uykusuzluğa karşı dikkat edilecek noktaları da yukarıda listeledik. Uykusuzluğa iyi gelen bütün bu şeyleri uyguladıktan sonra hala uykusuzluk çekiyorsanız, profesyonel destek almanız gerekebilir. En kısa sürede bir doktora görünmelisiniz. Çünkü, alt tarafı uyku deyip geçmemek gerekir. Düzensiz uyku, birçok rahatsızlığın altından çıkmaktadır.

Umarız bu yazımızda uykusuzluğa ne iyi gelir sorusuna yanıt bulabildiniz. Uyku getiren şeyler nelermiş hepsini öğrendiniz.

Uyku getiren çaylar uykusuzluğa ne iyi gelir

Uyku getiren çaylar uykusuzluğa ne iyi gelir

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.