Çocuklarda Depresyon, Çocukların Sıkıntılarını Anlama

10.09.2023
Çocuklarda Depresyon, Çocukların Sıkıntılarını Anlama

Çocuklarda depresyon olayı fark edilmediğinde daha ağız geçmesine neden oluyor. Çocuklar büyük insanlar gibi psikolojik bunalımlara girebilir. Sinirli çocuklar olabilirler.

Bunlardan en başta gelen bunalım suçlu olmaktır. Anneler bu durumu fark ettiklerinde çocuğa yaklaşımı doğru olmalı.

Çocuğunuz Depresyona Girmesin

Anneler bu gibi durumlarda dikkatli bir gözlem ve hareket sergilemeleri oldukça önemli.

Depresyonlu Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Çocuğunuzun depresyonda olduğunu fark ettiğinizde ona kötü davranmayın. Çocukların suçlu olduğu anlarda yaptığı şeyin yanlış olduğunu izah edin.

Sonrasında bir daha yapmaması gerektiğini ve ondan söz vermesini isteyin. Sonra onu sevdiğinizi belirtin ve sarılın.

 

Çocuklarda depresyon olmaması için de doğru hareketleri gerçekleştirmek onlar için oldukça önemli yer tutuyor.

Çocuğunuza doğru davranmaktan kastımız aranızda olan etkileşimin güçlenip çocukta güven duygusunu sağlamalısınız.

Sizin yanınızdayken huzurlu olup rahat rahat uyumasını sağlamak için yapılması gerekenler vardır.

Aslında gün geçtikçe bebeğiniz size alışıp huzur bulabilir lakin bunu kısa sürede yapıp huzursuz olmasını istemediğinizden dolayı daha huzurlu bir bebek olabilir.

Bebeklerde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu konu hakkında anneleri bilgilendiren 4 adet madde mevcuttur.

  • Eğer ilk defa annelik duygusunu yaşıyorsanız acemi olduğunuzdan dolayı yanlış tutma ihtimaliniz var bebeğinizi. Doğru tutuş tekniklerini sitemizde yer alan makaleyi bularak öğrenebilirsiniz. Aksi takdirde bebeği yanlış tutarak olumsuz durumlar yaratma imkanınız çok yüksek. Doğru tutuş pozisyonlarını öğrenmeniz anlayacağınız gibi önemlidir.
  • Ağladığından dolayı hiçbir bebek kızılmayı hak etmiyor. Tüm dünyanın belki de en büyük hatalarından birisidir ağlayan çocuğa kızmak. Yahu gereksiz sinirlenmeniz yüzünden bebeğinizin psikolojik olarak hastalanmasına dahi neden olabilirsiniz.
  • Bebeğinizin zekası o yaşta belli olmuyor. Daha 4,5 yaşına gelmemiş bir çocuğun zekasını anlamak çok zor ama imkansız değil aslında. Profesyonel testler ve profesyonel bilim insanlarıyla beraber anlaşılmak mümkün lakin gereksiz biraz. Bırakın çocuğunuz rahat rahat bebekliğini yaşasın. Yaş 5 olduğunda küçük testlerle zekasını ölçtürmeniz mümkün. Eğer yüksek zekalı birey çıkarsa eğitim, sanat gibi konulara yöneltip 1-0 önde başlamasına neden olabilirsiniz.
  • Ailenizdeki hiçbir kavga bebek önünde olmasın. Gereksiz yapılan o kavgalar bebekler için travma niteliği taşıyabiliyor.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.