Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusmanın Önlenmesi: 7 Yöntem

24.07.2023
Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusmanın Önlenmesi: 7 Yöntem

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Hamilelikte Kusma: Hamilelik, anneler adına hayatın dolu ve meşakkatli bir dönemi olarak her zaman kabul edilir. Ancak, çoğu hamile kadın, özellikle ilk dönemlerde mide bulantısını da yaşayabilir.

Zaten erken hamilelik döneminden itibaren mide bulantısı, mide boşluk hissi ve kusma ile beraber, genellikle erken hamilelik haberini veren belirtiler arasındadır.

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma Sebepleri

Hamilelikte Mide Bulantisi ve Kusma Sebepleri

Mide bulantısı ve kusma, hamilelik döneminde oldukça yaygındır ve kaygı verici bir durum değildir. Ancak bazı durumlarda, bazı rahatsızlıklar oluşabilir ve mide bulantısı ve kusma kontrol altına alınamazsa hamileliğe zarar verebilir.

Mide bulantısı ve kusmanın nedenlerinden biri, hamilelik zamanında ortaya çıkan hormon veya metabolik değişikliklerdir. Hormonlar, genellikle erken hamilelik döneminde yakalandıklarından, mide bulantısının şiddeti de çoğu zaman artar ve kusma daha sık görülür. Gebeliğin ilk üç ayı, hormonların çoğunluğu yüzünden bu duruma daha yatkın bir dönemdir. Bazen de hamilelik dönemi, gıdaların hareketinde veya miktarında değişiklikler olarak da ortaya çıkabilir ve bu da mide bulantısını kötüleştirebilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusmayı Engelleme

Hamilelikte mide bulantısı ve kusmada diyetin önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır. Hamileler için hafif, kolay sindirilen yemekler tüketmelidir ve sıkı sıkıya yemek yemekten kaçınmalıdır. Bunun yanında, mide bulantısını azaltmak için, çok çorba ve diğer sıvı gıdalar tüketmek de önerilir. Sağlıklı, doyurucu küçük öğünler tüketilmelidir. Bol su içmek, kahve ve çaydan kaçınmak, yemeklerde tuz kullanmayı azaltmak, sigara içmemek ve alkol tüketmemek de hamilelikte mide bulantısı ve kusmanın tedavisinde etkilidir.

Ayrıca, vücudun uyku düzeni için de uygun bir program takip edilmelidir. Çünkü, yeterli uyku almak hem mide bulantısı hem de kusmayı önler. Eğer mide bulantısı ve kusmada ilerleme olmazsa ve rahatsızlık devam ederse, hamilelik zamanında bir doktora başvurulmalıdır. Doktorlar, mide bulantısı ve kusmayı hafifleten ilaçlar, probiyotikler ve vitaminler gibi doğal tedaviler önerebilir ve duruma göre başka tedaviler de reçete edebilir.

Kısacası, hamilelik zamanında mide bulantısı ve kusma, her zaman kaygı verici bir durum değildir. Ancak, eğer rahatsızlık devam ederse, tedavi için mutlaka hekim kontrolüne başvurulmalıdır. Uygun bir diyet, yeterince uyku almak ve doğal tedavilerin alınması, mide bulantısı ve kusmanın hafiflemesine yardımcı olabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma ile ilgili Diğer Yazılar

Doğumdan Sonra Plasenta Kalması Neden Olur?

Sağlıklı Olduğunuzu Gösteren En Önemli İşaretler Neler?

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.