Demir Eksikliği Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir? Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Bu sayfamızın konusu, erkeklerden ziyade kadınlarda sık görülen demir eksikliği ile ilgili olacak. Demir eksikliği nedir sorusuna teorik cevap alacağız. Demir eksikliğine ne iyi gelir sorusuna pratikte demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler ve içecekler nelerdir bunları öğreneceğiz. Ayrıca, demir eksikliğinin belirtileri ve tedavisi için atılması gereken adımları inceleyeceğiz.

Demir Eksikliği Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir? Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Bu yazımızdaki konumuz, daha çok kadınlarda görülen demir eksikliği üzerine olacak. Demir eksikliği nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? sorularına cevap arayacağız. Demir eksikliğine ne iyi gelir sorusunun cevabını demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler ve içecekleri inceleyerek ele alacağız. Daha çok demir eksikliğinin nedenleri ve tedavisi üzerinde duracağız.

İnsan vücudunun ihtiyacı olan ve dünyada en çok eksikliği görülen minerallerden biri de demir olmaktadır. Demir eksikliği neden olur sorusu, demşr eksikliğine maruz kalan kişilerin sordukları ortak sorular arasında yer almaktadır. Demir eksikliği nedenleri arasında ilk olarak bilinen nedeni, demir mineralini içeren besinlerin yenmemesinden kaynaklanmaktadır.

En çok görülen anemi türü olan demir eksikliği anemisi, daha çok hamile olanlar ya da emziren kadınlarda görülmektedir. Demir mineralinin en önemli görevi kandaki oksijeni taşımasıdır.

Kan eksikliğinin teşhisi oldukça kolaydır. Test için verilen kan sonrasında bakılan kan sonuçlarındaki değerlerde demir eksikliğinin olup olmadığı kolaylıkla anlaşılır. Demir eksikliği tedavisi, uzman doktor tarafından yapılan tahliller sonucunda belirlenmekte ve kişiler tarafından muhakkak uyulmalıdır.

Demir Eksikliği Nedir? Neden Olur?

Demir eksikliği nedir sorusunu bir başka şekilde tarif edecek olursak; kandaki oksijenin iyi taşınamaması ve buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin güçsüz düşmesi durumu olarak da açıklanabilir.

Demir eksikliği neden olur

Demir eksikliği neden olur

 

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu her minerali alması gerekmektedir. Demir ise vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerden birisidir. İnsan vücudundaki yetersiz demir miktarı, (demir eksikliği anemisi) sonucunun etkisiyle belirli hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu yüzden demir eksikliği tedavisi şarttır.

Demir eksikliği kadınlarda daha çok adet dönemlerinde kendini gösterir. Adet döneminde fazla kanama olursa bu dönem bittikten sonra mutlaka doktora giderek kan testinin yapılması ve vücuttaki demir oranına bakılması gerekmektedir.

Kilo vermek için yapılan diyet listelerinde belirli besinlerde kısıtlamalar olduğundan dolayı diyet yapan kişilerin birçoğunda demir eksikliği görülmektedir. Demir eksikliği nedenleri arasında bizim için en önemlileri bunlardan oluşur.

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği olan kişilerde belirtiler genellikle aynıdır. Demir eksikliği belirtileri arasında en belirgin olanları; ilk olarak yorgunluk, halsizlik, çabuk yorulma ya da güçsüzlük yer almaktadır. Bunun nedeni ise demirin ilk görevi olan kandaki oksijeni taşımak olduğundan ve bu yapılmadığından vücut güçsüz düşmektedir.

Demir eksikliğinin diğer belirtileri ise şu şekilde sıralanır;

  • İştahsızlık
  • Göz kararması
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Adalelerde güç kaybı
  • Saç dökülmesi
  • Kulaklarda uğultu
  • Ciltte solgunluk
  • Tırnaklarda beyazlama
  • Dikkat dağınıklığı

İlaç Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler

Demir eksikliği tedavisi için ilaç kullanmadan önce evde birtakım önlemler alınabilir. Beslenmenize demir içeren yiyecekler ekleyerek, vücudun ihtiyaç duyduğu demir mineralini olması gereken seviyeye taşımak mümkün olabilir. Demir eksikliği olan bir kişi bir süre bu şekilde beslendikten sonra tekrardan kan testi yaptırarak kan değerlerini gözlemleyebilir.

Eğer demir değeri düzeldi ise bu şekilde devam etmesi yeterli olacaktır. Ancak, hala demir değeri düşük ise demir eksikliği ilaçları alınmalı ya da iğne olunması gerekmektedir. Doktorunuz size uygun en doğru tedaviyi sunacaktır.

Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler

Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler

İlginizi Çekebilir: Diz Ağrısı Neden Olur?

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler ve içecekler tüketildiğinde vücut kendini biraz olsun toplamakta ve demir oranı artmaktadır. Demir minerali en çok kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyvelerde bulunur. Bu yiyecekler tüketilirken ilaç desteği de uygulanılabilir.

Kuru kayısı ve kuru üzümün yanı sıra kırmızı et, pekmez, yumurta, lahana, patates, fındık, pancar, kabak, balık ve hurma gibi gıdalarda da bol miktarda demir minerali yer alır. Demir eksikliğine ne iyi gelir sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz. Ancak, demir minerali tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır…

Demir eksikliğinin tedavisi için ilaçlar tüketilirken kalsiyum içeren besinlerin yiyip içilmemesi gerekir. Kalsiyum, demir emilimini engellediğinden dolayı demir eksikliği tedavisi süresince alınmaması son derece önemlidir. Kalsiyum içerikli besinlerin bir süre tüketilmemesi gerekir.

Bunun yanı sıra C vitamini demir emilimini artırmakta ve hemoglobin üretiminde etkilidir. Bu yüzden demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler ve içecekler tüketilirken aynı zamanda C vitamini içeren besinlerin de beraberinde kullanılması faydalıdır. Özellikle kivi, mandalina, portakal ve bol limonlu salatalar ilk tercihlerden olabilir.

Sağlıklı bir kişinin alması gereken günlük demir minerali miktarı; kadınlarda 18 miligram, erkeklerde 10 miligram, çocuklarda ise 10 miligram olarak değerlendirilir.

Demir minerali insan vücudu için oldukça önemli bir mineraldir. Demir eksikliği olan bir kişi beslenmesine dikkat etmeli, demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler ve içecekleri menülerinden eksik etmemeleri gerekir.

Demir eksikliği nedir belirtileri

Demir eksikliği nedir belirtileri

Demir eksikliğine ne iyi gelir sorusunun cevabını yukarıda verdik. Dolayısı ile bundan sonra bu yiyecek ve içeceklerle beslenmek, demir eksikliğinden kurtulmak için olmazsa olmaz besinler olacaktır.

Umarız bu yazıda demir eksikliği nedir? Neden olur? Soruları başta olmak üzere en önemli soru olan demir eksikliğine ne iyi gelir sorusunun da cevabını aldınız.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.