Gebelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

18.11.2023
Gebelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

İlk kez anne olacak anne adayları, bebeklerinin ilk hareketlerini tam olarak kestiremez ve söyleyemez. Anne adaylarının genellikle ilk bebek hareketlerini, guruldama, kanat çırpma, seğirme, kıvranma ve dirsek atma gibi tanımlarlar.

Birçok kişi gebelikte bebek hareketleri ne zaman başlar? Sorusunun net cevabını arıyor. Aslında gebelik döneminde bebek hareketleri anne adaylarında değişiklik gösterse de ortalama olarak belirli dönemlerde başlıyor. Gebelik döneminde anne karnındaki bebekler genel olarak 8 ya da 9. hafta sonunda hareket etmeye başlar. Bu dönemde bebekler anne karnında yaklaşık olarak 2 cm civarında çok küçük olmalarından dolayı anne adayları tarafından tam hissedilmez.

Bu dönemde bebek hareketleri sadece ultrason ile izlenebiliyor. Bu dönemde bazı anne adayları bebek hareketlerini hissettiklerini belirtirler ancak bu durum bebeklerin hareketleri değil, sadece bağırsak hareketleridir. Anne adayları ise bebek hareketlerini gebeliğin 16 ile 22. haftası arasında hissedebiliyorlar.

Kimler Bebek Hareketlerini Daha İyi Hisseder

Kimler Bebek Hareketlerini Daha Iyi Hisseder

Daha önce doğum yapan kadınlar, ilk kez doğum yapacak olanlara göre bebek hareketlerini daha çabuk ve kolay hissederler. Çünkü daha önce gebelik sürecini geçirdiklerinden bebek hareketlerini tanımış olmalarından dolayı daha çabuk bir şekilde bu hareketlerden haberdar olurlar. Aynı zamanda, zayıf kadınlar şişman kadınlara göre bebek hareketlerini daha çabuk ve kolay bir şekilde hissederler. Kilo, bu konuda da kadınların karşısına bir sorun olarak çıkıyor.

Gebelikte Doktora Başvurma Zamanı

Gebelik, her kadın için kutsal olan bir yaşam olgusudur. Bu nedenle, gebelik dönemi anne adaylarının çok dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Bebeğin anne karnında rahat ve huzurlu bir şekilde olması için bazı şeylere dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle 16. ve 22. hafta arasında başlayan bebek hareketleri, aslında bebek tarafından anneye verilen bir mesajdır. Eğer ki 22. haftaya kadar anne adayı, bebek hareketlerini hissetmiyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bazı durumlarda bebeklerin durumuna göre hareketlerin başlangıcı daha geç evrelerde olabiliyor. Bu konuda doktor ultrason uygulaması ile anne karnındaki bebeğin sağlık durumunu, kalp atışlarını ve yaşam fonksiyonlarına bakarak bebeği gözlemleyebiliyor.

Bebek Hareketlerine Bağlı Gelişen Kaygılar

İlk kez anne olacak olan anne adayları, bebeklerin ilk hareketlerini hissetmeye başladıklarında, daha önce böyle bir deneyimleri olmadığından, bu durumun olağan dışı bir durum olup olmadığı konusunda kaygı yaşayabiliyorlar. Ancak doktor kontrolleri neticesinde bu durumların olağan durumlar olmasının belirtilmesi ile birlikte, bebek hareketleri artık annede kaygı yerine mutluluk ve güven hissi uyandırıyor.

Anne karnındaki bebeklerin hareketleri aslında anneye verilen bir mesajdır. Mutluluğu, rahatsızlığı gibi konularda bebek, anne karnında bu duygularını hareketleri ile belirtiyor. Anne mutluysa ya da sevdiği bir yiyecek yiyorsa bebek de anne karnında bu mutluluğa ortak oluyor.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.