Pişikleri Önleyici Bebek Bezi Seçimi – Pişik Önleyici Bebek Bezi Hakkında

06.06.2024
Pişikleri Önleyici Bebek Bezi Seçimi – Pişik Önleyici Bebek Bezi Hakkında

Pişik, vücudun hava almayan bir bölümünün nemli veya ıslak olması sonucu oluşur. Bebeklerde pişik, bez bölgesini kuru tutacak kadar hassas olmadığında, bebeğin poposu henüz nemliyken yeni bir bez bağlandığında, kullandığınız bez sıvıyı yeterince tutmadığında veya bebek bezini yeterince tutmadığında pişik oluşabilir. kirli bezi zamanında değiştirmeyin.

Pişik Yapmayan Bebek Bezi Özellikleri Nelerdir?

Bebeklerde pişiğe neden olan pek çok durum vardır . Bebeğinizin cildi tam kurumadan alt değiştirirken, bebeğiniz uzun süre kirli beze maruz kaldığında veya vücuduna uymayan bir bez içinde hareket ettiğinde bebeklerde pişik oluşabilir.

Bunu önlemenin yollarından biri de doğru bebek bezi seçimidir. Seçeceğiniz bezin pişiğe neden olup olmayacağı hakkında fikir sahibi olmak için dikkat edebileceğiniz bazı özellikler bulunmaktadır. İlk dikkat edilmesi gereken şey bezin bebeğinizi uzun süre kuru tutmasıdır.

Seçeceğiniz bezin nefes alıyor olması bebeğinizin cildinin hava almasına yardımcı olur, alt kısmının kuru kalmasını sağlar. Güçlendirilmiş emici kanallar sıvıyı hapseder ve bebeğinizin poposunu uzun süre kuru tutar.

Bezin pişik oluşturmaması için öncelikle bebeğinizi uzun süre kuru tutabilmesi gerekir. Bezin ayrıca sıvıyı hapsedeceği için bebeğinizi uzun süre kuru tutan güçlendirilmiş emici kanalları vardır. Kullandığınız bebek bezi, bebeğiniz idrarını yaparken yeterince emici değilse, bebeğinizin poposu nemli kalacaktır veya sızıntılar meydana gelebilir. Bu da pişiğe zemin hazırlar.

Hava geçirmez olmayan alanlarda hızlı oluşum meydana gelir. Bu nedenle seçeceğiniz bezin nefes alıyor olması pişik oluşumunu engelleyebilir. Bebek Bezi 360 derece nefes alabilen yüzeyi ve inceltilmiş yapısı ile altında bez varken bile bebeğinizin cildinin nefes almasına yardımcı olur.

Bebek Bezi Pişiğinin Neden Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bebek Bezi Pisiginin Neden Olup Olmadigini Nasil Anlariz

Bebeğinizin bez bölgesine dokunduğunuzda sıcak olan kabarık şişlikler, kırmızı şişlikler ve deri döküntüleri, bebekte pişik olduğu anlamına gelebilir. Bebeğinizin poposu, kasıkları ve bez bölgesinin ön kısmında kırmızı döküntüler görülebilir. Küçük bir alanda hızlı gözlemlenebilir veya bebeğinizin belinden kalçalarına kadar yayılabilir.

Pişik algılayamadığınız durumlarda bebeğiniz bez değiştirirken iştahsızlık ya da ağlayarak ve mızmızlanarak size bir sorun olduğu mesajını verebilir.

Kullanılan bezin bebeğin vücuduna uyum sağlamaması, küçük veya sıkı olması sızıntılara neden olabilir bu da bebeklerde pişiklere yol açabilir. Bebeğiniz için bez seçerken bez sayısına dikkat etmeniz ve bebeğinizin yaşına, boyuna ve kilosuna en uygun bezi kullanmanız çok önemlidir. Bebek bezleri genellikle 1, 2, 3, 4, 5 şeklinde numaralandırılır. 1 numara yeni doğan bezleri.

Hava almayan yüzeyli bezler, bebeğin cildinin bezin altında nefes almasını engelleyebilir. Hava ile temas etmeyen ciltte kızarıklık görülebilir. Ayrıca bebeğinize pamuksu bir dokuya sahip olmayan bir bez giydirdiğinizde hareket sırasında oluşan sürtünmeden dolayı bebeğinizin cildinde kızarıklıklar oluşabilir.

 

Hava Alan Bezlerin Önemi

Bebeklerde pişiğin başlıca nedenlerinden biri kullanılan bezin hava almaması nedeniyle bezin iç yüzeyinde oluşan nemdir. Birinci sınıf bir bebek bezi gibi 360 derece nefes alabilen yüzeye sahip bir bebek bezi seçerseniz, bebeğinizin cildi hava ile temas etmeye ve nefes almaya devam edecektir. Böylece içeride nem birikme olasılığı azaltılır ve pişik oluşumunun önüne geçilebilir.

Bebekler İçin Aylık Bez Numaraları

Bebekler Icin Aylik Bez Numaralari

Bebek bakımı söz konusu olduğunda ebeveynler her zaman bebekleri için en iyisini düşünürler. Bebek bezi seçimi de kafa karışıklığı yaratan konulardan biridir. Bebek bezi seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Bunlardan en önemlisi bebeğinizin kilosuna ve hangi ayda olduğuna göre en uygun bebek bezi boyutunu seçmektir.

Bez bebeğiniz için çok büyük veya küçükse, pişik veya alerji gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle bebeğiniz için en uygun ve doğru bebek bezini seçmek için deneme yanılma yöntemi işe yarayabilir. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen ebeveynleri düşünerek, nelere dikkat edilmesi gerektiği, bebek bezi numaraları nelerdir gibi konuları inceleyerek bebek bezi seçiminde sizlere yardımcı olmak istedik. Gelin birlikte keşfedelim.

Bebek Bezi Numaraları Nasıl Seçilir?

Birçok kişi bebeğinizin yaşına göre bebek bezi bedeni seçmelisiniz dese de durum farklıdır. Her bebeğin gelişim süreci farklıdır. Bebek bezi seçerken bebeğinizin kilosunu göz önünde bulundurmalısınız. Bebeğinizin kilosu beden tablosunda belirtilen beden aralığının sonunda ise bir beden büyük tercih edebilirsiniz. Bezler genellikle bebeğinizin kilosuna göre 1,2,3,4 ve 5 olarak numaralandırılır. Bebeğinizin kilosuna uygun bebek bezini de paketin üzerindeki talimatlara bakarak bulabilirsiniz.

Bebeğinizi beslediniz, gazını çıkardınız, bezini temizlediniz ama yine de ağlıyorsa bu yanlış bez kullanımıyla ilgili olabilir. Alt temizliği bebek sağlığı için çok önemli olduğu için seçim yaparken farklı bedenleri ve farklı markaları deneyebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin gün içerisinde kuru kalmasını, rahat hareket etmesini ve kendini iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Yanlış bebek bezi kullanırsanız ve pişik gibi tahriş yaşarsanız, bebeğinizin bezini değiştirmeyi deneyin. Pişik sorunu hakkında pek çok bilgi var, “Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?” yazımıza da ulaşabilirsiniz.

Bebek Bezi Numaraları ve Ağırlıkları

Bebeğiniz için seçeceğiniz küçük bir bez pişik ve tahrişe, büyük bezler ise sızıntılara neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için bebeğinizin kilosuna göre numaralandırılan 1,2,3,4,5 rakamlarını dikkate almak gerekir.

Örneğin; 2-5 kilo arası bebekler için 1 numara bezler uygun iken, 3-6 kilo arası bebekler için 2 numara bezler tercih edilmelidir. Üç yaş ve üzeri çocuklar için 5 numara veya 5 numara külotlu bez tercih edilebilir.

1 Numara Bebek Bezi Kaç Ay Kullanılabilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bebek bezi numarasını bebeğinizin kaç aylık olduğuna göre değil, kaç kilo olduğuna göre seçmeniz daha doğru sonuç verecektir. Her bebeğin büyüme hızı farklıdır. Bazı bebekler daha hızlı kilo alır, bazıları almaz. Bu nedenle 1 numara bebek bezini kaç ay kullanabileceğinizi söylemek mümkün değil.

Her markada olmasa da prematüre bebekler için 0 numara tercih edilmektedir. Yeni doğan bebekler için 1 numara bez kullanılması uygundur. 1 numara bebek bezi veya yenidoğan bezi 2-5 kg ​​arası bebekler için uygundur.

Şimdi bebeğinizin bezini ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğinden bahsedelim. Bir bebeğin bağırsak hareketlerini ve idrar düzenini anlamak birkaç hafta sürebilir. Ancak genel olarak, bir bebeğin altının ortalama olarak iki ila üç saatte bir değiştirilmesi gerekir. Özellikle yeni doğan bebekler sık ​​sık idrara çıktıkları için ilk birkaç ay yenidoğan bezleri iki üç saatte bir veya ihtiyaç oldukça değiştirilmelidir. Yeni doğan bebek bezlerinin kullanımı günde ortalama 8 ile 12 arasında değişebilmektedir. Yeni doğan bebeğiniz için uygun aralıklarla bez değişimlerini düzenleyerek pişik oluşumunu önleyebiliriz.

Bebeklerde büyük bez kullanmanın zararları nelerdir?

Bezin büyük olup olmadığını anlamanın üç yolu vardır:

Sızıntılar, bel bölgesinde boşluk ve geniş bacak açıklığı.

Sızıntılar: Sızıntılar, bezin sıvıyı yeterince tutmaması veya bebeğin bedenine uymayan bir bez kullanılması durumunda meydana gelebilir. Sızıntının nedeni olarak bezin düzgün giydirilmemiş olması da olabilir. Bezin bebeğe fazla büyük gelmesi de bu durumu tetikler. Sıvının yanlardan veya bel bölgesinden sızmasına neden olarak bebeğin giysilerini ıslatır.

Bel Bölgesindeki Boşluk: Bel bölgesinde iki parmaktan fazla boşluk varsa ve bebek vücudunu tam kavrayamıyorsa bu bezin çok büyük olduğunu gösterir. İdeal bebek bezi orantılı olmalı, bebeğin üzerine düz ve eşit şekilde uzanmalıdır. Bebek bezi göbeğin hemen altında kalacak şekilde sıkı olmalıdır. Bacak kısmı bebeğin bacaklarını ve poposunu güzel bir şekilde sarmalıdır. Bezi giydikten sonra parmaklarınızı lastiklerin kenarlarından geçirerek sıkılığını kontrol edebilirsiniz.

Geniş Bacak Açıklığına Sahip Olma: Bezin bacak bölgesini çok fazla sıkmaması ve bebeğe hareket özgürlüğü vermesi çok önemlidir ancak bunun da bir sınırı vardır. İçeriden sızabilecek kadar büyük bir boşluk, sıvıların bacak açıklığından sızmasına neden olabilir. Böylece bebek bezi görevini yerine getiremez. Bu, bezin bebek için çok büyük olduğunu gösterir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.