El ve Ayak Üşümesi Neden Olur? Neyin Belirtisi, Eller ve Ayaklar Neden Üşür?

El ve ayaklarınız her zaman soğuk mu? Bu yazımızda el ve ayak üşümesinin nedenleri ve çözüm yolları üzerinde duracağız. El ve ayak üşümesi neden olur? Belirtileri nelerdir? El ayak üşümesinin nedenleri ile tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler alacağız. Ayrıca, Üşüyen el ve ayaklar hamilelik belirtisi olabilir mi? El ayak üşümesi neyin belirtisi olabilir? Ellerin ve ayakların üşümesine bitkisel çözümler nelerdir? Neler iyi gelir? Cevap arayacağımız başlıca sorular bu şekilde olacak.

08.07.2023
El ve Ayak Üşümesi Neden Olur? Neyin Belirtisi, Eller ve Ayaklar Neden Üşür?

Bu sayfamızda el ve ayak üşümesinin nedenlerini ve çözüm yollarını bulabilirsiniz. El ve ayak üşümesi neden olur? Belirtileri nelerdir? Nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler alacağız. Ayrıca el ayak üşümesi neyin belirtisi olabilir? Üşüyen el ve ayaklar hamilelik belirtisi olabilir mi? El ayak üşümesine ne iyi gelir? Bitkisel çözümler nelerdir? Cevap arayacağımız belli başlı sorular bu şekilde olacak. Elleriniz ve ayaklarınız her zaman soğuk mu? O zaman bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Eller ve Ayaklar Neden Üşür? Neyin Belirtisidir?

Sık sık hastalanıyor musunuz? Her zaman elleriniz ve ayaklarınız mı üşüyor? Bunun nedeni dolaşım bozukluğu, hormonsal veya sinirsel bozukluklar olabilir. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde dolaşım bozukluğu, çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Dolaşım bozukluklarının ana nedenleri arasında sigara içmek, egzersiz eksikliği, diyabet, kan pıhtılaşması ve yaşlılık sayılabilir. Bazı durumlarda bunun nedeni genetik olabilir. İçeriğimizde el ve ayak üşümesinin nedenleri, önlenmesi ve tedavisini anlatıyoruz.

Üşüyen ellerin ve ayakların çeşitli sebepleri olabilir. Bazıları normal olmakla birlikte bazıları önemli rahatsızlıkların habercisi olabilir. El ve ayak üşümesinin bazı nedenleri şu şekildedir;

el ayak üşümesi neden olur

el ayak üşümesi neden olur

 • Düşen hava sıcaklığı
 • Ayaklardaki kan dolaşımı zayıflığı
 • Anemi (Kansızlık) belirtisi olabilir.
 • Diyabet Tip 1 ve Diyabet Tip 2
 • Hipotiroidizm (Tiroit Hormonu Bozukluğu)

Ayak üşümesi deyip geçmeyin. Yukarıda görüldüğü gibi el ve ayak üşümesinin nedenleri arasında ciddi sayılabilecek rahatsızlıkların belirtisi olduğu görülüyor. Hava sıcaklığına bağlı üşümeler normal olarak değerlendirilebilir. Ancak, hava şartlarına bağlı olmayan ve kronik bir hastalığın belirtisi olabilecek el ayak üşümelerinin sonucu için en yakın zamanda bir doktora başvurmanızı öneririz.

El Ayak Üşümesi Neden Olur? Nedenleri ve Tedavisi

Kan dolaşımı zayıflığı nedeni ile olan ayak üşümeleri, damar tıkanıklığının belirtisi olabilir. Ayrıca, el ayak üşümesi, anemi, tiroit hormonu bozukluğu veya diyabet belirtisi olarak görülürse doktorunuz bunu size birkaç test sonucu bildirecek, buna göre ilaç tedavisine başlamanız gerekecektir.

El ayak üşümesi, vücudumuzun en uç bölgeleri olan el ve ayakların üşümesinin belirtileri soğuğa karşı hassasiyet, ısınırken ağrı, halsizlik, yaraların geç iyileşmesi ve nabzın zayıflamasıdır. Sizde de bu belirtiler varsa, en kısa sürede bir uzmana görünmeniz gerekir. Çünkü bu ızdırap bazı çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Soğuk eller ve ayaklar, masum sebeplerin yanı sıra ciddi rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle, daha büyük rahatsızlıklar baş göstermeden hemen bir doktora danışmalısınız. Soğuk el ve ayakların nedenleri arasında soğuğa maruz kalma, Raynaud hastalığı, zayıf dolaşım sistemi, anemi, diyabet ve sinir hasarı yer alır.

el ve ayak üşümesi neyin belirtisi

el ve ayak üşümesi neyin belirtisi

Yukarıda sıraladığımız nedenler el ve ayak üşümesinin olası nedenleridir. Çoğu zaman masum sebeplerle ortaya çıksa da bazı hastalıkların belirtisi de olabilen el ve ayak üşümesi için doktora başvurmanızı öneririz.

El ve Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir?

Yetersiz dolaşımdan kaynaklanan el ve ayak üşümelerini önlemek için aşağıdaki bitkisel çözümler işinize yarayacaktır. El ve ayak üşümesine iyi gelen besinler şu şekildedir;

 • Bol su için.
 • Zencefil tüketin.
 • Yemeklerinize sarımsak ekleyin.
 • At kestanesi tüketin.
 • Acı biber yiyin.
 • Balık yağı takviyeleri alın.
 • Dolmalık biber yemek de el ve ayak üşümelerine iyi gelir.

Listelediğimiz doğal ve bitkisel yöntemleri kullanarak el ve ayakların üşüme rahatsızlığını giderebilirsiniz. Dolaşım problemlerini önlemeye yönelik bu önerileri yaşam tarzınıza dahil ederseniz, el ve ayak üşüme probleminden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

Tedavi Yöntemleri

Elleriniz ve ayaklarınız sürekli üşüyorsa tıbbi çözümlere ihtiyaç duyulabilir. Fiziki muayeneden sonra doktorunuz bu durumun altında yatan nedeni teşhis edecektir. Travma veya sinir hasarı belirtileri arayan doktorunuz, sizden anemi, diyabet ve hipotiroidizm gibi durumları kontrol etmek için bir kan testi isteyebilir. El ayak üşümesinin asıl nedeni, bu testler sonucu ortaya çıkacaktır. Doktorunuz bu sonuca göre size gerekli tedavi yöntemini uygular.

ayak üşümesi nedenleri

ayak üşümesi nedenleri

Doktorunuz el ayak üşümesi nedenini, kalp hastalığından veya dolaşım bozukluğundan kaynaklandığından şüphelenirse, kalbinizin çalışmasına yardımcı olmak için EKG taramaları isteyebilir. Bu testlerin ardından sizin için bir tedavi süreci oluşturur. El ve ayak üşümesi masum sebeplerden kaynaklanıyorsa, düzenli egzersiz yapmanız ve gerekli takviyeleri almanız gerekir. Kansızlık ve tiroit hormonu gibi benzer hastalıklar belirtisi ise doktorunuz durumunuza ve özelliklerinize uygun olarak ilaç tedavisi önerecektir.

Sık sorulan Sorular

Ayak Üşümesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Soğuk el ve ayaklar, en sık anemi (Kansızlık) belirtisi olarak değerlendirilir. Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi, kırmızı kan hücrelerinin yetersiz olduğu bir durumdur. Bu durumda doktorunuz kansızlığınızı gideren yiyecekler veya ilaç yemenizi önerecektir. Belirli bir süre ilaç tedavisi almanız gerekecektir.

Ayak Üşümesi İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

El ve ayaklarınız üşüyorsa gitmeniz gereken doktor dahiliye bölümündeki doktorlardır. Doktorunuz sizi muayene ettikten ve gerekli testleri talep ettikten sonra durumunuzun nedenini size söyleyecektir. Buna göre bir tedavi süreci başlatacaksınız.

El ayak Üşümesi Neyin Belirtisi Olabilir?

ayak üşümesi hamilelik belirtisi olabilirmi

ayak üşümesi hamilelik belirtisi olabilir mi

Soğuk algınlığı, stres, yüksek tansiyon, diyabet, kolesterol, anemi, zayıf kan dolaşımı ve kalp-damar hastalıklarının tümü ayak üşümesine neden olabilir. Bu hastalığın nedenini kesin olarak bilmek istiyorsanız, bir uzmana danışmak mantıklıdır. Doktorunuz diğer semptomlara veya bir takım testlere göre kesin teşhisi koyacak ve buna göre tedavi süreci başlatacaktır.

Soğuk eller ve ayaklar çoğunlukla anemiden kaynaklanır. El ve Ayak Üşümesi, Demir eksikliğinden kaynaklanan bu durum, kırmızı kan hücrelerinin daha az sağlıklı olmasına ve normalden daha düzgün çalışmasına neden olur. Bu da ellerin ve ayakların soğumasına neden olur.

Ellerim Çok Üşüyor Ne Yapmalıyım?

Elleriniz sürekli üşüyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Çoğu zaman bu, kan akışı veya sinirlerinizle ilgili bir sorundan kaynaklanır. Doktorunuzun teşhisi ile ellerinizin üşümesi adına gerekli tedaviyi hemen alabilirsiniz. Bu sayede ellerinizin üşüme probleminden kurtulabilirsiniz.

Ayak Üşümesi Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

Genel olarak bu konuyu detaylıca “Hamilelik Belirtileri” başlıklı yazımızda değinmiştik. Bu yazımızın konusuna istinaden ayak üşümesi hamilelik belirtisi olabilir mi sorusuna cevap verecek olursak; evet. El ve ayak üşümesi hamilelik belirtisi olabilir. Çünkü, hamilelik ile beraber kadınların hormonlarında da değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklerden biri de sinir sistemi değişiklikleridir. Sinir sisteminde meydana gelen değişiklikler de kan akışını daha yavaş hale getirebilir. Bu da el ve ayak üşümelerine neden olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.