Yüz Şekline, Yüz Tipine Uygun Saç Kesimi

Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)

Yuvarlak Yüz için Saç Kesimi:

Yuvarlak bir yüze sahipseniz önceliğiniz  yüzünüzü daha ince ve uzun göstermek olmalıdır. Bu yüzden de saçlarınızı ortadan ikiye ayırmak iyi bir tercih olacaktır. Ayriyeten de saçlarınızın üst kısımlarına hacim katarak yüzünüzü uzun gösterebilirsiniz. Elmacık kemiğinizin üzerine düşen perçemler, uzun doğal yapılmış dalgalar, çene kısmından başlayan katlı saçlar da yüzünüzün ince görünmesini sağlar.

 

Oval Yüz için Saç Kesimi:

Bu yüz tipine sahipseniz çok şanslısınız. Hemen hemen her saç modeli yüzünüze yakışmaktadır. Yine de bazı şeylere dikkat etmekte fayda var. Kullanacağınız saç modeli yüzünüzü kapatmaz ve yüzünüzü de ön plana çıkartırsa kendinizi daha iyi hissedersiniz.

 

Kare Yüz için Saç Kesimi:

Ön plana çıkan köşeli yüz hattınızı yumuşatmak için küt saçları veya katlı kesilmiş saç modellerini deneyebilirsiniz.  Bunun haricinde orta boyda kesilmiş asimetrik saçlar da yüzünüze en uygun saç tipidir.

 

Uzun Yüz için Saç Kesimi:

Eğer geniş ve uzun bir yüz tipiniz varsa size uygun saç modeli, kıvırcık ya da dalgalı saçlardır. Düz, uzun ve çok kısa kesilmiş saç modellerinden uzak durmalısınız. Yüzünüzü kısa göstermek için kahkul ya da yana taranmış perçemler kullanabilirsiniz.

 

Üçgen Yüz için Saç Kesimi:

Burada dikkat edeceğiniz şey, dar çene yapınızı oval hale getirmektir. Çene hizanızdan başlayarak saç uçlarınıza vereceğiniz dalgalar yüzünüzün oval görünmesine yardımcı olur. Eğer saçınızı kısa kestirmek istiyorsanız önleri uzun, arkası kısa kesilmiş saç modelini kullanabilirsiniz.

Birçok kadının ilgisini çekebileceği bir konu da doğru saç ayrımıdır. Saç ayrımını hafife almamak gerek. Çünkü saçınızı yanlış ayırdığınız durumda olduğunuzdan daha toplu yüze veya uzun bir yüze sahipseniz yüzünüzün daha uzun görünmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle saçın ayrımı da önemli konulardan biridir.

 

İşte yüz tipine göre doğru saç seçimi

Iste yuz tipine gore dogru sac secimi

  • Oval yüz hattı bu konuda en şanslılardan. Eğer oval yüze sahipseniz genelde her saç ayrımını rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Uzun bir yüzünüz varsa, geriye doğru taranmış ıslak görünümlü saçlar tam size göre. Öne doğru düşen saçlar ise yüzünüzü daha uzun gösterir. Geriye doğru toplanmış saçlar ise size uygun olacaktır. Saçınızı ille ortadan ikiye ayırarak kullanmak istiyorsanız bunu dalgalı saç modeli ile kullanmanızda fayda vardır.
  • Yuvarlak bir yüz hattına sahip olanların da saçlarını ortadan ikiye ayırması pek doğru bir seçenek olmayacaktır. Fakat siz de ille ortadan ayırmak isterseniz hacimli bir saç yaptırmış olmanız gerekir. Aynı zamanda öne düşen dalgalı saç modelleri yuvarlak yüzünüz için daha iyi bir seçim olacaktır.
  • Son zamanlarda yapışık saç modelleri oldukça tercih edilen modeller arasında. Bu saç tipi oval yüze sahip kadınlara uygundur. Öte yandan yuvarlak yüz hattına sahipler için ise bu model yanlış bir tercih olacaktır.
  • Yandan derin ayrım ise üçgen yüz tipine sahip kadınlar için tavsiye edilebilir. Ayriyeten yuvarlak yüze sahip kadınlar da bu ayrımı yüzünü uzun göstermek için kullanabilir. Yuvarlak yüze sahip kadınlar unutmamalılar ki amaçları yüzlerini uzun ve ince göstermek olmalıdır.
  • Düz saçlar kafanızı küçük, yüzünüzü geniş gösterir. Yüzünüzü zayıf göstermek istiyorsanız gevşek, uzun dalgalı modelleri tercih edebilirsiniz. Ayriyeten asimetrik kesilmiş ve ayrılmış saçlar da yüzü zayıf gösterir.
  • Kare ve dikdörtgen bir yüz hattına sahipseniz yandan ayrılmış saçlar yüz hattınızı yumuşatır ve yüzünüzün daha iyi görünmesini sağlar.
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.