Mükemmeliyetçilik Nedir? Mükemmeliyetçi Ne Demek? Özellikleri Nelerdir?

Muhtemelen çevrenizde bir mükemmeliyetçi kişilik özellikleri taşıyan kişiler bulunur. Veya bu tür insanlar hakkında bilgiler duymuşsunuzdur. Bu yazıdaki konumuz mükemmeliyetçilik üzerine olacak. Mükemmeliyetçi ne demek? Mükemmeliyetçi kişilerin özellikleri nelerdir? Mükemmeliyetçi bir insanla nasıl başa çıkılır? Bu gibi sorulara yanıt arayacağız.

07.01.2023
Mükemmeliyetçilik Nedir? Mükemmeliyetçi Ne Demek? Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızın konusu mükemmeliyetçilik duygusu üzerine olacak. Muhtemelen çevrenizde her şeyin mükemmel olmasını isteme özelliği ile öne çıkan biri vardır. Mükemmeliyetçi kişilik özellikleri taşıyan kişiler bulunur. Veya çevrenizden mükemmeliyetçi insanlar hakkında bir takım bilgiler duymuşsunuzdur. Bu yazıdaki konumuz bu tür kişilerle ilgili olacak.

Öncelikle mükemmeliyetçi ne demek? Mükemmeliyetçi insanların özellikleri nelerdir? Mükemmeliyetçi insanla nasıl başa çıkılır? Bu gibi sorulara yanıt arayacağız. Bu içeriğimizde mükemmeliyetçi kişilik sahibi insanlarla ilgili detaylı bilgiler edineceğiz.

Mükemmeliyetçilik Nedir? Kimlere Denir? Özellikleri Nelerdir?

Mükemmeliyetçilik, her şeyin en iyisini bekleyen ve istenen bir sonucun nasıl elde edileceğine dair özel fikirlerle karakterize edilen bir kişilik özelliğidir. Mükemmeliyetçi kişiler bazen insanların beklentileri ile gerçekler arasında yaptıkları bir karşılaştırma olarak kavramsallaştırılır.

Spesifik olarak örnek verecek olursak, çoğu mükemmeliyetçi kişiler kendilerini ideal veya “mükemmel” bir versiyonuyla karşılaştırma eğilimindedir. Bir kişi bu beklentilere ne kadar bağlıysa özellikle hata yaptığı veya işlerin planlandığı gibi gitmediği zamanlarda mükemmeliyetçiliğini yönetmesi ve gerçeği kabul etmesi o kadar zor olabilir.

Bu özellikleri, bu kişilerde kaygıyı, güvensizliği ve özeleştiri kapılarını kapatan mükemmeliyetçilik haline yol açabilir.

Mükemmeliyetçiler güdümlü, örgütlü ve güvenilir olma eğilimindedir. Ancak beklentileri karşılanmadığında aşırı endişeli ve agresif hale dönüşebilirler. Mükemmeliyetçi insanlar, hatalara karşı daha açık, uyarlanabilir ve hoşgörülü hale gelerek bu özelliğini olumlu şekillerde de kullanabilirler.

Mükemmeliyetçi kişiler, sürekli her şeyin mükemmeli için çabalama, katı kuralları olan, her duruma karşı hazırlıklı olma isteği duyar. Karar verme mücadelesi, başarısızlık korkusu, hatalara tahammülsüzlük, karışık öncelikler ve genel olarak şimdiye kadar yaptıklarının yeterli olmadığı düşüncesi içerisindedirler.

Mükemmeliyetçi Ne Demek

Mükemmeliyetçi Ne Demek

Mükemmeliyetçi Kişilik Özellikleri

En belirgin mükemmeliyetçilik belirtileri şu şekildedir;

 • Mükemmeliyetçi kişiliğe sahip olan biri ciddi anlamda başarısızlık korkusu sergileyebilir, küçük hataları gözden kaçırmakta zorlanabilir veya olumsuz geri bildirimlere aşırı duyarlı olabilir.
 • Mükemmeliyetçiler daima yüksek standartlara ve beklentilere sahip olurlar.
 • Bu beklentileri karşılamak için kendilerini baskı altında hissederler.
 • Abartılı şekilde başarısızlık korkusu yaşarlar.
 • Mükemmeliyetçiler, hırslı ve azimlidirler.
 • Küçük hataları gözden kaçırmakta zorluk yaşarlar.
 • Herhangi bir hatayı başarısızlık veya yetersizlik olarak görürler.
 • Hataları nedeniyle reddedilme ve yargılanma korkusu duyarlar.
 • Hatalar yapmamak için aşırı zaman, çaba ve enerji harcarlar.
 • Her olaya aşırı hazırlıklı olurlar.
 • Her zaman bir plana sahiptirler.
 • Kesin kuralları, beklentileri ve talimatları vardır.
 • Eleştiriye aşırı duyarlılık gösterirler.
 • Ya hep ya hiç kalıpları vardır.
 • Mükemmeliyetçilik bir spektrumda olabilir ve birinin hayatının bir veya daha fazla alanını etkileyebilir.
 • Bazı durumlarda mükemmeliyetçi baskı, ortak beklentilerinden değil kendi kendine empoze edilen standartlardan kaynaklanır.
 • Partner yönelimli mükemmeliyetçilik, bir partnerden abartılı beklentilere sahip olma eğilimidir.
 • Eş tarafından belirlenen mükemmeliyetçilik, bir eşin algılanan beklentilerini yansıtır.
 • Bir partnerden algılanan baskıya bağlı olarak, mükemmeliyetçilik bekarlığı öngörür.

Mükemmeliyetçi Biriyle Nasıl Başa Çıkılır?

Kimse mükemmel değildir. Yine de her şeyin en mükemmelini isteme beklentisi, ilişkilerdeki başarıyı sabote edebilir. Mükemmeliyetçi kişilik özellikleri taşıyan biriyle birliktelik iki taraf için de yorucu olabilir.

Mükemmeliyetçi Kişiler Neden “Mükemmel” Bir Partner Değildir?

Mükemmeliyetçiliği “aşırı eleştirel öz değerlendirmelerle birlikte performans için aşırı yüksek standartlar belirleme eğilimi” olarak tanımlarlar ve mükemmeliyetçilikte yüksek kişilerin, romantik ilişkiler de dahil olmak üzere istikrarlı, destekleyici ilişkilerin gelişimini engelleyen sosyal zorluklar yaşadıklarını kabul ederler .

Okumalısın: İlişkilerinizi Geliştirmenin Yolları

Yapılan araştırmalar mükemmeliyetçi kişilerin ilişkilerinde, ilişki kalitesi ve belki de şaşırtıcı olmayacak şekilde romantik tatmin arasında negatif bir ilişki kurduğunu belirtiyorlar.

“Sorun Sen Değil, Benim”: Mükemmeli Beklemek

Mükemmel olmalarını bekleyen bir partnerle nasıl başa çıkılacağını merak eden herkes, önce bu beklentinin aslında bir partnerden mi yoksa kendilerinden mi geldiğini düşünmelidir. Partner odaklı mükemmeliyetçiliği bir partnerden bir şey yapması istendiğinde mükemmel bir uyum beklemek gibi abartılı beklentilere sahip olma eğilimi olarak tanımladılar.

Bu tür mükemmeliyetçiliği, bir partnerin “benim de hata yapabileceğimi kolayca kabul ettiğine” inanmak gibi bir partnerin algılanan beklentilerini yansıtan partner tarafından reçete edilen mükemmeliyetçilik olarak adlandırdıkları şeyden ayırırlar.

Araştırmacılar, dikkate aldıkları üç mükemmeliyetçilik özelliğinden yalnızca PPP’nin bekârlık olasılığıyla bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. Bu bağlantının, mükemmeliyetçilerin genellikle potansiyel ortaklar için çekici olmayan kişilik özelliklerine sahip olmalarından kaynaklanabileceğini öne sürüyorlar.

Buna düşük düzeyde uyumluluk ve yüksek düzeyde davranış katılığı dahil. Ve nedensellik çıkarımı yapmamalarına rağmen, ikili mükemmeliyetçiliğin algılanan evlilik doyumu ve ilişki uyumu gibi romantik ilişki sonuçlarını etkilediğini ve en başta yakın bir ilişki içinde olma kararını etkileyebileceğini varsaydılar.

Mükemmeliyetçi Ne Demek?

Ayrıca, yüksek PPP’ye sahip bireylerin, mükemmeliyetçilik yaşadıklarında romantik ilişkileri koparma eğiliminde olabileceklerini de kabul ederler.

Özetle, mükemmel olma baskısını hissettikleri bir ilişki içinde olan insanlar için ilk soru ilişkilendirmeyi içeriyor. Mükemmeliyetçilik ister kendi kendine, ister eş tarafından empoze edilmiş olsun, mükemmeliyetçi kişilerle ilişkinin sağlıklı ilerlemesi tartışma konusudur.

Çok fazla mükemmeliyetçi baskı içeren ilişkiler, yorucu ve sürdürülemezdir. Hem kendinizden hem de eşinizden kaynaklanan kusurları kurcalamak, ilişki kalitesini düşüren bir eylemdir. Dolayısı ile mükemmeliyetçi özellikleri olan bir kişiyle başa çıkmak oldukça zor olabilir.

Umarız bu yazımızda mükemmeliyetçi ne demek? Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçi kişilerin özellikleri nelerdir? Ve mükemmeliyetçi insanlarla nasıl başa çıkılır? Bu gibi merak edilen soruların cevaplarını aldınız. Kısacası biz, mükemmeliyetçi bir kişiyle ilişkiye başlamadan önce iki kere düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Mükemmeliyetçi kişilerin özellikleri

Mükemmeliyetçi kişilerin özellikleri

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.