Menopozda Kilo Vermek İçin Öneriler, Menopozda Kilo Nasıl Verilir?

Bu sayfada menopoz dönemi ve kilo kontrolünden bahsedeceğiz. Menopozda kilo vermek için neler yapılmalı? Menopoz kilo aldırır mı? Menopozda kilo almamak için dikkat edilecekler. Menopozda kilo vermek için 7 günlük diyet listesi de paylaşacağız. Menopoza giren kadınların kilo problemi yaşamamaları için neler yapmaları gerektiğinden bahsedeceğiz.

12.06.2023
Menopozda Kilo Vermek İçin Öneriler, Menopozda Kilo Nasıl Verilir?

Bu yazımızda menopoz döneminde kilo kontrolünden bahsedeceğiz. Menopozda kilo vermek için yapılması gerekenler nelerdir? Menopozda kilo almamak için neler yapılmalı? Menopoz kilo aldırır mı? Bu gibi sorulara cevap arayacağız. Yazımızın devamında menopozda kilo vermek için 7 günlük diyet listesi de paylaşacağız.

Menopoza giren kadınların kilo problemi yaşamamaları için neler yapmaları gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kadınlarda Menopoz ve Kilo Alımı

Menopoz dönemi ile birlikte değişen hormon dengesi sonucu kadınlar arasında en çok karşılaşılan sorunlardan biri de kilo alımıdır. Menopozda kilo vermek, normal dönemlere göre biraz daha zorlu olabilir. Menopozla birlikte kadın vücudunda değişen hormonsal durumlar, kilo alımına ve alınan kiloları tekrar vermek için süreci zorlaştırır.

Menopoz döneminin başlaması ile birlikte kadınlarda birbirinden farklı değişiklikler meydana gelir. Vücudun hormon dengesinin değişmeye başlaması ile birlikte hem fiziksel hem de ruhsal anlamda değişimler meydana gelir.

Bu döneme adım atan kadınlar, ilk olarak kilo alıp almayacağı, eğer alırsa menopoz döneminde kilo vermek için yapılacaklar konusunda büyük bir telaş yaşar. Çünkü, hormonlarda meydana gelen bu gibi değişiklikler, kadınların kilo kontrolünü de direkt olarak etkiler.

Menopoz kilo aldırır mı

Menopoz kilo aldırır mı

Menopoz döneminde kilo almamak için ne yapılmalı konusunda arayışlara girerler. Menopozda kilo kontrolü yapmak, kilo vermekten daha etkilidir. Menopozda alınan kilolar kadınlar için hem yaş hem de biyolojik olarak çok daha can sıkıcı bir hâl almaktadır. Bu yüzden menopoz döneminde kilo almamak daha çok önem kazanır.

İlginizi Çekebilir: 80 Kilo Bayan Diyeti

Kilo vermek, kişilerin yaşı ilerledikçe daha zor bir hal alır. Menopoz dönemine giren kadınların hem yaş hem de hormonlarındaki dengenin bozulması gibi faktörlerden dolayı kilosundaki dengeyi koruması da giderek zorlaşır. Menopoz dönemine girilmesi ile birlikte kadınların metabolizmaları da yavaşlar.

Yalnızca metabolizmanın yavaşlaması ile değil kadınların menopoz döneminde yaşayabileceği depresyon, hormonsal değişiklikler ve günlük hareketlerinin azalması da kilo vermelerini engeller. Kadınlar için hayatlarının en önemli dönemlerinden biri olan menopoz dönemi, ancak bilinçli ve dikkatli bir yaşam tarzının benimsenmesi ile sağlıklı bir şekilde geçirilebilir.

Menopoz Kilo Aldırır Mı?

Menopoz döneminde kilo almak, beklenen bir sonuçtur. Kadında değişen hormonsal durumlar sonucu menopoz döneminde kilo almak daha elverişli hale gelir. Ayrıca menopoz döneminde alınan bu kilolar, genellikle kalça ve basen bölgesinde olur.

Menopoz döneminde kadınların hormonlarında meydana gelen değişiklikler hipotiroidi gibi rahatsızlıkları da meydana getirir. Bu gibi rahatsızlıkların meydana gelmesinin yanı sıra vücutta kortizol seviyesinin de artması, kilo verme üzerinde olumsuz etkilere sahip olmaktadır.

Menopoz döneminde kadınların dişilik hormonları azalır ve bu durum kilo kontrolünün yapılmasını ciddi ölçüde engellemektedir.

Kadınların menopoz döneminde düzenli spor yapması ve sağlıklı beslenmesi, kilo alımını önlemede etkilidir. Bunun yanı sıra menopozda kilo vermek için de düzenli spor ve sağlıklı beslenme olmazsa olmaz kuraldır.

Menopozda Kilo Kontrolü Nasıl Yapılmalı?

menopoz döneminde kilo vermek

menopoz döneminde kilo vermek

İnsülin direncinin oluşması ve hormonların alt üst olması gibi nedenlerden dolayı, şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu tatlı isteğinin doğal meyvelerden giderilmesi önerilmektedir.

Bu döneme girilmesi ile birlikte oluşabilecek stresin en az seviyeye düşürülmesi gerekir. Bunun için stresle baş etme yöntemleri öğrenilmeli, gerekiyorsa bir psikologdan da destek alınmalıdır.

Hamur işi, kızartma ya da bu gibi kilo alımına neden olacak besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır.

Protein alımı arttırılmalı ve tercih edilecek et türleri ızgara ya da haşlama olacak şekilde tüketilmelidir.

 

Menopozda kilo vermek ve/veya kilo almamak için düzenli bir şekilde spor yapmak çok önemlidir. Düzenli yapılan spor ile vücuttaki kas oranı arttıracağından dolayı, özellikle de menopoz döneminde kadınlara spor yapmaları önerilmektedir.

Kişilerin yaş ve fizyolojik durumlarına göre kendilerine en uygun spor türünü yapmaları, hem kilo alımlarını durdururken hem de fizyolojik açıdan daha sağlıklı olmalarına da olanak tanır.

Bütün bunların yanı sıra belirli dönemlerde düzenli bir şekilde doktor kontörlünün yaptırılması da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle oldukça endişe verici bir dönem olan menopoz dönemi, son derece sağlıklı bir şekilde geçirilebilir.

Menopozda kilo nasıl verilir

Menopozda kilo nasıl verilir

Şunu da unutmamak gerekir; menopoz dönemi vücut için özel bir süreçtir. Hormonların çalışma düzeni değişir. Metabolizma, bağışıklık sitemi, sindirim sitemi gibi vücudun bütün sistemleri bundan etkilenir. Menopozda kilo almak uzun süreçte kaçınılmaz olabilir. Ancak menopozda kilo vermek oldukça zorlu olabilir. O yüzden yukarıdaki kilo kontrolü önerilerine dikkat ederek, en azından kilo alımının önüne geçilmesi daha zahmetsiz olabilir.

Menopozda Kilo Vermek İçin 7 Günlük Diyet Listesi

Buraya kadar menopoz döneminde yaşanması muhtemel kilo sorunlarından bahsetmeye çalıştık. Menopozda kilo almamak ve menopozda kilo vermek için yapılması gerekenleri inceledik. Menopoz kilo aldırır mı? Menopozda kilo nasıl verilir? Sorularına cevaplar aldık.

Şimdi yazımızın giriş bölümünde bahsettiğimiz menopozda kilo vermek için 7 günlük diyet listesi paylaşalım. Menopozda diyete girecek kadınlar için yararlı olacağını düşünüyoruz.

Önemli Not: 7 günlük menopoz diyet listesini doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

menopozda kilo vermek için 7 günlük diyet listesi

menopozda kilo vermek için 7 günlük diyet listesi

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.