Pilates Nedir? Ne İşe Yarar? Pilatesin Faydaları Nelerdir? Kilo Vermede Faydalı mı?

Bu sayfamızda son zamanlarda oldukça popüler hale gelen pilates ile ilgili bilgiler alıyoruz. Pilates nedir? Pilatesin faydaları nelerdir? Kilo vermede faydalı mı? Sağlık ve vücut açısından yararları neler? Pilates ne demek detayları ile öğreneceğiz.

05.08.2023
Pilates Nedir? Ne İşe Yarar? Pilatesin Faydaları Nelerdir? Kilo Vermede Faydalı mı?

Bu sayfamızda pilatesin faydaları başta olmak üzere pilates ne demek? Ne işe yarar? Ne için kullanılır? gibi soruların cevaplarını arıyoruz. Pilates hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Pilates nedir? Ne demektir? Hepsini detaylı olarak açıklamaya çalışacağız. Öncelikle pilatesin ne demek olduğuyla ilgili teorik bilgilerle başlayalım…

Vücudunuza esneklik kazandıracak, güç depolamanıza yardımcı olacak, kas dokunuzda denge sağlayabilecek ve ağrı ve sancıları dindirmede yardımcı olabilecek yeni bir egzersiz rutini arıyorsanız, pilates aradığınız çözüm olabilir. Pilates, ilk başta biraz ilginç görünebilir. Ancak, pilates egzersizleri tahmin edebileceğinizden daha kolaydır. Her yaş grubuna uygun bir egzersiz çeşididir.

Pilates hareketleri, 100 yılı aşkın süredir var olmasına rağmen birçok kişi tarafından yeni yeni keşfediliyor. Pilatesin son zamanlarda bu kadar popüler hale gelmesinin nedeni, pilates meraklıları tarafından yaş, cinsiyet, sağlık durumu ne olursa olsun herkes tarafından kolayca yapılabiliyor olmasıdır. Ayrıca, ekonomik oluşu da tercih sebeplerinden biridir. Pilates egzersizleri yapmak için binlerce lira ödeyerek ekipmanlar almak zorunda değilsiniz.

Pilates Nedir? Tarihi, Pilates Ne Demek Teorik Açıklaması

Pilates hareketleri

Pilates hareketleri

Pilates ne demek? sorusunun tanımını yapacak olursak; Pilates, 20. yüzyılın başlarında Joseph Pilates adlı bir dansçı tarafından geliştirilen bir egzersiz hareketlerine verilen isimdir. Joseph Pilates, pilates egzersizlerini önceleri dansçılar için geliştirdiğini açıklamıştır. Zamanla kilo verme ve günlük spor aktiviteleri dahil geniş bir yelpazeye fayda sağladığı anlaşılmıştır.

Pilates egzersizlerinin ana ilkelerden bazıları, yapılan her harekete konsantrasyon, karın ve bel kaslarının çalıştırılması, akıcı ve hassas hareket şekilleri ile kontrollü nefes kontrolü yapmayı içerir. Çeşitli egzersiz hareketlerine benzerlik taşıyan hareketleri, reformer adı verilen özel olarak tasarlanmış yatak benzeri bir aparat üzerinde yapılır. Reformer bulamamışsanız merak etmeyin, pilates hareketleri için bir çarşaf dahi yeterli olur. Yeter ki kendinizi rahat hissettiğiniz bir aparat olsun. Pilates hareketleri her koşulda yapılabilir.

Pilates nedir sorusunu bir başka şekilde açıklayacak olursak; Pilates genel olarak bir kuvvet antrenmanı şekli gibidir. Ancak, alışık olduğumuz diğer kuvvet antrenmanı egzersizlerine benzemez. Pilates, kas yapmaktan ziyade kas dokusunu iyileştirmeye odaklanır.

 Pilatesin Faydaları

Hareketsiz kalan kaslar güç kaybederek deformasyona uğramış olmaya başlarla. Fakat pilatesin sunduğu egzersizler, bu tür problemleri ortadan kaldırabilir. Kişiler birtakım pilates aletleri temin ederek kendi evinin ortamında da pilates yapabilme imkanına sahip olabilmektedir. evde pilates yaparak ve bu pilates hareketlerinin tertipli olarak uygulayarak kasların güç yitirilmesine uğramasını engelleyebilir ve kas yapısına da büyük bir katkı sağlayabilirsiniz.

Pilates egzersizleri nelerdir

Pilates egzersizleri nelerdir

  • Almış olduğumuz birçok besinler kasların yağlanmasına niçin olabilir, bunun yanında bazı besinler ise kaslarda yağ oranının azalmasına yardımcı olabilmektedir.
  • Pilates faydaları arasında yer alan vücuttaki enerji akışının artması, tüm vücudun daha çok çalışmasını sağlamaktadır. Bütün bu tarz şeylerin bir arada olması da enerji seviyesinin maksimuma çıkmasını sağlayabilir.
  • Pilates egzersiz çeşitlerinin birçok faydası dışında kilo vermeye yardımcı bulunmuş olduğunu söylemek mümkün. Tertipli olarak ve devamlı yapılması durumunda kilonun korunmasına yardımcı olur.
  • Vücudumuzun her yerinde bulunan kas sağlığı bununla beraber denge açısından da önemlidir. Bununla birlikte çeşitli aletlerle meydana getirilen egzersizler, vücut denge sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Pilates Ne İşe Yarar? Ne Gibi Faydaları Vardır?

  • Çağdaş dünyada özellikle hareketsizliğin niçin olduğu kas hastalıkları oranı giderek artmaktadır. Değişen teknolojinin getirdiği yenilikler birçok yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olduğu gibi uzun süre aynı oluşturan kişilerde kas ağrılarına niçin olabilmektedir. Düzenli ve doğru pilates egzersizleri yapmak, kas hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca, pilatesin en önemli faydalarından biri olan kas ağrılarından ise kısa sürede kurtulmayı sağladığı kanıtlanmıştır.
  • Pilatesin faydaları vücut için hem tedavi edici, hem de vücutta oluşabilecek problemlere karşı önleyicidir. Pilates, mevcut kas ağrılarınızdan kurtulmanıza veya kronik bir kas veya iskelet sistemi sorununu gidermede yardımcı olabilir. Ayrıca, sağlıklı bir kemik yapısı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Pilates egzersizlerinin bel ağrısına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzmanların görüşüne göre pilates, bel ağrısına karşı faydalıdır. Çünkü, sıkı kasların yanı sıra bel ağrısı da yanlış hizalama eksikliğinden geliyor. Pilates egzersizleri ile yanlış hizalama durumu ortadan kalkar. Kemik yapısındaki doğru hizalama, aynı zamanda yürüyüşünüzü daha sağlam ve daha düz hale getirir.
  • Pilates vücuda esneklik kazandırmada etkilidir. Pilates hareketlerinde oldukça fazla esneme egzersizleri vardır. Bu da vücudun daha fazla esnekliğe kavuşmasında etkili oluyor. Pilates hareketleri egzersizleri, kaslarınızın gevşemesine yardımcı olabilir. Böylelikle yaşlandıkça hem hareketliliği, hem de hareket aralığını korumanıza yardımcı olabilir.
Son Söz

Son yıllarda kişilerin hem dış görünümlerine büyük bir önem vermesi hem de kendisini daha iyi hissetmesi amacı ile pilatese büyük bir ilgi gösterilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da her gün yeni bir pilates çeşidi geliştirilmekte ve bu konuya ilgi duyan kişilerin hizmetine de sunulmaktadır. Pilates egzersizlerinin sağlık ve vücudumuz açısından faydalarını pilates nedir başlığı altında değindik. Yeni başlayan kişiler ya da daha ileri düzeydeki kişilere göre birbirinden farklı seviyeler de söz konusudur.

Pilates nedir faydaları nelerdir

Pilates nedir faydaları nelerdir

Aynı zamanda birçok farklı kaynak aracılığı ile kişiler kendi evlerinin ortamında da pilates yapabilme imkanına sahip olabilmektedir. Pilatesin faydaları, hem mental hem de fiziksel olarak oldukça fazladır ve uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Kilo vermede etkilidir. Kas yapısını iyileştirir. Düzenli spor yapanlar için de etkili bir egzersiz çeşididir.

Bu yazımızda pilates nedir? Ne işe yarar? Pilatesin faydaları nelerdir gibi önemli bilgiler almaya çalıştık. Umarız aradığınız soruların cevaplarını bulabildiniz. Pilates ne demek öğrendiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.