Amigurumi Nedir? Nasıl Yapılır? Amigurumi Malzemeleri Nelerdir?

Bu sayfada Amigurumi nedir? Nasıl Yapılır? Amigurumi malzemeleri nelerdir? Amigurumi oyuncak yapmak isteyenler için baştan sona amigurumi bebek yapımını anlatan video yayınlayacağız. Amigurumi ile ilgili en çok merak edilen bilgileri alıyoruz. Hobi tutkunu hanımların son zaman uğraşlarından biri olan amigurumi hakkında bilgiler vereceğiz.

06.06.2023
Amigurumi Nedir? Nasıl Yapılır? Amigurumi Malzemeleri Nelerdir?

Bu yazımızda hobi tutkunu kadınların son yıllarda adını sık duyduğu amiguruminin ne demek olduğunu inceliyoruz. Amigurumi nedir? Amigurumi nasıl yapılır? Amigurumi malzemeleri nelerden oluşur? Teorik olarak amigurumi ne demek? Kısaca bilgiler alacağız.

Ancak Güldane.com olarak “Hobi” kategorisinde amigurumi ve diğer el işleri ile ilgili çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra konumuza geçelim…

Yazı Başlıkları

Amigurumi Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Amigurumi, kökeni Japonya’ya dayanan bir el sanatına verilen isimdir. Japonca Ami ve Gurumi kelimelerinin birleşmesi ile sonucu oluşan ve bu dilde “oyuncak yapma sanatı” anlamına gelir. Amigurumi el sanatı, özellikle son birkaç yılda ciddi bir kesim tarafından tercih edilmeye başlandı.

Örme anlamına gelen “Ami” ve doldurulmuş oyuncak anlamı taşıyan “Gurumi” kelimelerinin birleşmesi sonucu oluşan bu oyuncak yapma sanatında, birbirinden güzel modellerle karşı karşıya kalacaksınız. Tığ ve sık iğne kullanılarak yapılan oyunculara çocukların ilgisi gün geçtikçe artıyor.

Özellikle 0-6 yaş arası çocukların zevkine hitap eden bu oyuncaklar, evlerin bir köşesinde de yıllarca dekorasyon amacıyla kullanılabilmektedir.

Amigurumi nasıl yapılır

Amigurumi nasıl yapılır

İlginizi Çekebilir: Bere Nasıl Örülür?

Amigurumi malzemeleri için çok ince olmaması kaydıyla her türlü ip tercih edilir. Amigurumi el sanatı ile yapılan bu oyuncaklar, çocukların dünyasına önemli bir etki yapmaktadır. Çocuk sağlığı açısından zamanla tüylenme yapmayacak tarzda iplerin veya malzemelerin kullanılmasında fayda vardır.

Özellikle bebekler ve çocuklar için tüysüz, pamuklu yünlerin kullanılması şarttır. Aynı zamanda kolay kolay kopmayacak bir amigurumi malzemesi ile örülmesi de yine oyuncağın uzun ömürlü olması anlamına gelmektedir.

Artık dışarıda amigurumi malzemeleri satan birçok firma vardır. Aynı şekilde internet üzerinden hizmet veren birçok alışveriş sitesinde de amigurumi malzemelerine ya da amigurumi ile yapılan oyuncaklara rastlayabilirsiniz. Satın almak yerine kendi imkanlarınızla evinizde bu işe kafa da yorabilirsiniz.

Amigurumi Nasıl Yapılır?

Amigurumi el sanatı ile oyuncaklar yapmak için gerekli malzemeleri sıralayacak olursak, yün, iğne, tığ, ip, elyaf, çeşitli süslemeler için kullanılacak malzemeleri temin ettikten sonra amigurumi yapımı işlemine başlayabilirsiniz. Yapım aşamasında bir süre el alışkanlığı kazanmaya özen göstermelisiniz.

Amigurumi malzemeleri

Amigurumi malzemeleri

Akabinde amigurumi yapmak sizin için çok kolay olacak. Tığ örgü ile iğne yapmayı bilen her kadının kolaylıkla bu oyuncakları yapabileceğinin altını çizelim. Eğer tığ örgü ile iğne yapmaya bir yatkınlığınız varsa bu işi yapmak sizin için tabiri yerindeyse çocuk oyuncağı olacak. Verilen tariflere göre hareket ederek örgüye başladıktan sonra gerekli yerlerde ilmek artırıp eksilterek oyuncağa şekil vermeye çalışacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Ahşap Boyama Modelleri

Etrafınızda bu işle ilgilenen insanlardan yardım alabileceğiniz gibi, internette bu konuyla ilgili konulara göz atabilirsiniz. Özellikle Youtube videolarını izleyerek, uygulamalı olarak daha kolay bir şekilde öğrenme imkanı elde edeceksiniz.

Temel olarak sık iğne yapmayı bilmeniz lazım. Eğer bilmiyorsanız; öncelikli olarak bununla alakalı tecrübe edinmelisiniz. Temel bilgileri öğrendikten sonra el çabukluğu kazanan hanımlar için amigurumi oyuncakları oluşturmak çok zor olmayacaktır.

Yeri gelmişken şimdi de amigurumi nasıl yapılır başlıklı bir video yayınlayalım. Amigurumi oyuncak nasıl yapılır? Video eşliğinde adım adım öğrenelim.

Amigurumi Malzemeleri Nelerden Oluşur?

Eğer evde boş vakitlerinizi Amigurumi yaparak geçirmek istiyorsanız; öncelikle amigurumi malzemeleri için örgü malzemelerinin satıldığı bir dükkanları ziyaret etmelisiniz. Çok kalın uçlu olmayan alüminyum tığlar, yapacağınız ürüne uygun yünler satın almalısınız. Satın alacağınız yünün tüylenme yapmamasına ve çok ince olmamasına özen göstermelisiniz.

Pamuklu yünler genel olarak bu noktada seçimi yapılan ürünlerdendir. Sürekli ilmek sayarak örme işi yapacağınızdan, bir ilmek işaretleyicisi de temin edebilirsiniz. Yapmak istediğiniz amigurumi oyuncağı detaylandırmak için çeşitli süsler, içerisini doldurmak için elyaf vb.. ürünleri de satın almanızda yarar var. Amigurumi malzemeleri bütün tuhafiyecilerde ve internette bulunur.

Yapacağınız oyuncağın detaylarını belirlemek için ince ipler, iğneler de temin etmeniz lazım. Bu şekilde ince işçiliği de ortadan kaldırmış olacaksınız. İlgili amigurumi malzemelerini aldıktan sonra evde boş zamanlarınızda bu oyuncak sanatıyla ilgilenebilirsiniz. İster hobi olarak bu işi yapabilir, isterseniz de para kazanmak amacıyla birkaç örnek çıkararak, etrafınızdaki kişilere, dükkanlara satabilirsiniz.

Amigurumi oyuncak malzemeleri

Amigurumi oyuncak malzemeleri

Evde para kazanmak isteyen birçok ev hanımının son dönemde sıklıkla başvurduğu amigurumi oyuncak yapımında araştırdığınız zaman birbirinden güzel modellere denk geleceksiniz. Hem kendi başına evde bu işle ilgilenmek, hem de bu tarz oyuncakları satın almak isteyenler için çeşitlilik sağlanmış durumdadır.

Hem model, hem de renk açısından sağlanmış çeşitlilik içerisinde kolaylıkla seçiminizi yapabilirsiniz.

Video Kaynağı: Youtube Kanalı: (157) ÖRGÜ BEBEK SİFALİGURUMİLER – YouTube

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.