Bebeklerde Babinski Refleksi, Babinski’nin işareti, Babinski Yansıması Nedir? Nasıl Test Edilir?

24.08.2023
Bebeklerde Babinski Refleksi, Babinski’nin işareti, Babinski Yansıması Nedir? Nasıl Test Edilir?

22 Şubat 1896’da, Nöroloji Profesörü Joseph François Felix Babinski, “Reflexe cutane plantaire” [kutanöz plantar refleks] ile ilgili ilk açıklamasını yayınladı ve bu, aynı adı taşıyan işaret haline geldi: “Babinski işareti (refleks) ‘Sign ‘phénomène des orteile’ ( Ayak parmaklarının fenomeni) ) olarak adlandırılmıştır.

Ancak bugün, genellikle ” Babinski’nin işareti ” veya daha açıklayıcı bir şekilde ekstansör-plantar reaksiyonu olarak anılır .

Babinski Refleksi, Babinski’nin işareti, Babinski Yansıması nedir?

Babinski Refleksi Babinskinin isareti Babinski Yansimasi nedir

Ayak tabanı refleksi olarak da bilinen Babinxi refleksi , bebeğinizin tepeden tırnağa itildikten sonra verdiği otomatik bir tepkidir.

Babinski refleksi ne için kullanılır?

Bebeğiniz ilk muayene edildiğinde, doktorlar sinir sistemlerinin ne kadar iyi çalıştığını görmek için tüm yenidoğan reflekslerini test edeceklerdir. Babinski refleksi, doktorlara beynin omuriliğe sinyaller göndererek ayak tabanına dokunulduğunda ayak başparmağının yukarı doğru bükülmesine, diğer parmakların ise genişlemesine neden olduğunu bilmesini sağlar.

Babinski refleksi ne kadar sürer?

Diğer yenidoğan reflekslerinden daha uzun. Doğumda ortaya çıkar ve 6 ay kadar erken veya 1-2 yıl kadar geç kaybolabilir. Çocuk doktoru, yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun ayağını okşadığında ayak parmakları kıvrılır.

Babinski refleksi ve plantar kavrama refleksi

Babinski refleksi, plantar kavrama refleksi ile aynı değildir (Babinski refleksi, kafa karıştırıcı olabilen plantar refleks olarak da bilinmesine rağmen). Plantar kavrama refleksi tıpkı palmar kavrama refleksi gibidir, sadece ayaklarda: parmağınızı bebeğinizin ayak parmaklarının altına koyun ve parmaklar onların üzerine kıvrılır. Palmar tutamak ile bebeğinizin avucuna dokunduğunuzda, o küçük parmaklar sizinkini kavrayacak.

Bebeklerde Babinski refleksi nasıl test edilir?

 

Bebeklerde Babinski refleksi nasil test edilir

Babinski refleksini şu şekilde kontrol edebilirsiniz: Parmağınızı alın ve bebeğinizin ayaklarını tepeden tırnağa okşayın. Ayak başparmağı yukarı doğru bakarken diğer parmaklar açılır. Ayak da muhtemelen yukarı doğru bükülecektir.

Babinski refleksi nerede test edilir?

Pekala, ilk kontrol hastanede ama bebeğinizin çocuk doktoru, bebeğinizin ilk birkaç iyi ziyaretinde hiç şüphesiz sizi arayacak. Doktorunuz ince bir kalem kullanacaktır, örn. B. bir parmak veya dil bastırıcı.

Bebeklerde normal Babinski refleksi

Bebeklerde normaldir ve beyin ile omuriliğin (merkezi sinir sistemi olarak da bilinir) birlikte iyi çalıştığının bir işaretidir. Ayrıca bebeklerde ve küçük çocuklarda, normal bir Babinski refleksi, ayak topuktan parmağa vurulduğunda diğer parmaklar dışarı fırlarken ayak başparmağının büküleceği anlamına gelir.

Anormal Babinski refleksi ve anlamı

Sağlıklı term bebeklerin çoğu, parmağınızı ayak tabanınızın üzerinde gezdirdiğinizde Babinski refleksinin belirtilerini gösterir. Araştırmacılara göre, erken doğanlar ve sağlık sorunları olanlar da dahil olmak üzere NICU’daki yüksek riskli bebeklerin çoğunda Babinski refleksi var.

Bebeklerde anormal Babinski refleksi

Bebeklerde bozulmuş bir Babinski refleksi, bebeğinizin ayağının okşamaya hiç veya zayıf tepki vermesi veya bir ayağın diğerinden farklı tepki vermesi anlamına gelir. Anormal Babinski refleksi, beynin omuriliğe gönderdiği sinyallerde bir sorun olduğunu gösterebilir.

Çocuğunuzun Babinski refleksi anormal ise, doktor neyin yanlış olduğunu bulmak için daha ileri testler isteyecektir.

Bebeğiniz hareketsiz yatarken bile, ona dünyayı ve onun içindeki yerini öğreten doğuştan gelen yeni doğan refleksleri de dahil olmak üzere tüm vücudunu küçük şekillerde hareket ettirir. Dışarı çıkın ve Babinski refleksini test ederken bebeğinizin sevimli küçük ayaklarının ve küçük ayak parmaklarının keyfini çıkarın . Tüm bu sarılma ve ilgi, bebeğinizin gelişmesine ve ikinizi de yakınlaştırmasına yardımcı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.