Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Gaz Sancısının Belirtileri

Bu yazıda bebeklerde gaz sancısı nedenleri ve çözüm yolları hakkında bilgiler alıyoruz. Bebeklerde gaz sancısı neden olur? Belirtileri nelerdir? Gaz sancısı ile kolik arasındaki farklar nelerdir? Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı nasıl geçirilir? Ne kadar sürer? Neler yapmalıyız? Emziren anne nasıl beslenmeli? Bebeklerde gaz sancıları nasıl giderilir? Bütün bu sorulara cevaplar alıyoruz.

31.07.2023
Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Gaz Sancısının Belirtileri

Bu sayfamızda yeni ebeveynlerin başına sık gelen ve oldukça can sıkıcı bir durum olan bebeklerde gaz sancısı sorununa değineceğiz. Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı neden olur? Bebekte gaz sancısı olduğunu nasıl anlarız? Belirtileri nelerdir? Gaz sancısı ile kolik arasındaki farklar nelerdir? Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer? Neler yapmalıyız? Emziren anne bebeğine gaz geçirmemek için nasıl beslenmeli? Ne yememeli? Bebeklerde gaz sancıları nasıl giderilir? Bütün bu soruların cevaplarını alıyoruz. Gaz sorunu yaşayan ebeveynler için faydalı bir içerik olacağını düşünüyoruz.

Gaz sancısı, hem yetişkinler hem de bebekler için son derece can sıkıcı bir durumdur. Bebeğiniz gazdan acı içinde çığlık attığında bu durum sizin içinizi sızlatır. Bebeklerde gaz sancısı en çok rahatsızlık veren, uyku kaçıran bir problemdir. Yeni doğanların bağırsak hareketleri henüz gelişmediğinden sindirimde zorlanırlar. Yediklerinden ortaya çıkan gazı atamadıklarında oldukça sancılı ve ağrılı bir süreç başlar.

Sancı içinde kıvranan bebeğinizi yatıştırmak için ne yapacağınızı bilmemek ve elinizden bir şey gelmediğini anlamak anne babalar için daha da zordur. Bebeğinizin gaz sancısı çekip çekmediğini nasıl anlayabilirsiniz? Bebeğinizi rahatlamasına yardımcı olacak en iyi ve en güvenli yöntemler nelerdir? İşte bebeğinizin gaz sancısı yaşayıp yaşamadığını anlama ve gaz sancısı ile nasıl başa çıkacağınız hakkında ipuçları…

Bebeklerde Gaz Sancısı Nedenleri

Bebeklerde gaz sancıları ne kadar sürer

Bebeklerde gaz sancıları ne kadar sürer

Bebeklerin bağırsak florası daha gelişimini tamamlamadığı için bazı yiyecekler karşı aşırı hassas olur. O nedenle gaz birikimi olur ve can yakacak kadar gerginlikle birlikte şişkinlik gerçekleşir. Ayrıca, kolik hastalığı da bu sancıların nedeni olabilir. Bir de özellikle vaktinden erken doğanlarda mide kapağı tam olarak gelişmeyebilir ve reflüye bağlı kusma ile birlikte gaz sancısı oluşur.

Bir yetişkinin gazı olduğunda rahatsız edici bir deneyim olabilir ancak yetişkin hiç kimse gazı olduğunda çığlıklar içinde bağırmaz. Fakat, bebekler duygularını açıklayamaz. Bu yüzden bebekler için ağlamak, bize bir şeylerin yanlış olduğunu söylemek için sahip oldukları tek şeydir. Bebekler çeşitli nedenlerle ağlar. Bu nedenle her ağlayan bebek gaz sancısı sorunundan dolayı ağladığı anlamına gelmeyebilir. Önce gaz sancısına çare bulmaya çalışmadan önce çocuğunuzun gaz sancısından dolayı ağladığından emin olmak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Emziren Anne Ne Yemeli? Ne Yememeli?

Uzmanlara göre bebeklerde, yetişkinler ve çocuklar gibi sürekli gaz oluşur. Bebeklerde gaz sancısı neden olur sorusunun cevabı basittir. Genellikle bebeklerde gaz sancısı hava yutulması neden olur. Bebeklerin yeni ve biraz olgunlaşmamış sindirim sistemleri vardır. Bu, zaman zaman işlerin olması gerektiği kadar düzgün hareket etmeyebileceği anlamına gelir. Sonuç olarak bebekte rahatsız edici gaz sancısına neden olabilir.

Bebeklerde gaz sancısı genellikle yeni doğan bebek olarak adlandırılan ilk 3 ayda inanılmaz derecede yaygın görülür. Gaz sancıları bebeğin gelişimi ile doğru orantılı olarak zamanla azalır. Bazı bebekler gaza karşı fazla hassas olabilirler. Bu da bebekler için daha rahatsız edici hale getirebilir ve gaz sancısı çeken bebekler sürekli ağlama eğiliminde olur. Gaz sancısı hem hazır mama ile beslenen hem de emzirilen bebeklerde görülebilir.

Gaz Sancısı Belirtileri

Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer

Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri olan ayaklarını devamlı karnına çekmesi, şiş ve gergin bir karın en tipik olan semptomlardır. Bunu engellemek pek için annenin kendini üşütmemesi ve gaz yapabilecek yiyeceklerden uzak durması gereklidir. Anne sütü annenin birebir her türlü yediğini içtiğini ve yaşamsal faaliyetlerinin getirdiği duygu durumlarından dahi etkilenebilir.

Gece ve ya gündüz fark etmeden, gaz sancısı geldiğinde bebek oldukça sancı çektiği için ağlayacak ve çıkarana kadar da rahat edemeyecektir. O nedenle anne babalar da onun gazını çıkartmasına yardım ederlerse uyuma şansları artacaktır. Bebeklerde gaz sancısı belirtileri başlıca şunları içerir;

 • Bebek sürekli huysuz görünür.
 • Her gün saatlerce süren ağlama seansları gerçekleşir.
 • Yemede zorluk çeker.
 • Düzensiz uyku düzeni vardır.
 • Beslenme sonrası huzursuzluk hali olur.
 • Yüzde kızarıklık meydana gelir.
 • Ağlarken acı çekiyormuş gibi görünür.
 • Sürekli kıvranır.
 • Sürekli bacaklarını göğsüne doğru çeker.

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Kolik Arasındaki Farklar

Kolik ve gaz sancısı birbiri ile sık karıştırılan durumlardır. Ancak kolik, gazdan farklıdır. Bebeklerde gaz sancıları, genellikle bir nedene bağlı olan geçici bir sorundur. Ancak kolik, bilinen herhangi bir nedeni olmadan bebeklerde yoğun ağlama dönemleriyle işaretlenmiş bir belirti kümesidir. Kolik semptomları gaz sancısına benzer olabilir. Ancak kolik, tiz bir ağlama veya çığlıkla alakalı bir durumdur ve kolik olan bebeklerin yatıştırılması zor olabilir. Kolik olan bebekler genellikle akşam vakitlerinde kötüleşir. Çok gürültülü ve aralıksız şekilde ağlarlar.

Bebeklerde kolik nedenleri tam olarak bilinmese de bazı uzmanlar bunun sindirim sistemi sorunları veya duyusal aşırı yüklenmenin sonucu olduğunu düşünüyor. Kolik, bebeklerde doğumdan sadece birkaç hafta sonra bile ortaya çıkmaya başlayabilir. Kolik olan bebeklerde belirtiler yaklaşık 6 haftalıkken zirve yapar. 3 veya 4 aylık olduklarında azalır. Kolik sancısı çeken bebeklerde haftada 3 veya daha fazla ve gün boyunca günde en az 3 saate kadar süren ağlama seansları görülür.

İlginizi Çekebilir: Anne Sütü Nasıl Artar?

Gaz sancısı, doğrudan kolik nedeni olarak görülmese de gaz ağrısı koliği daha da kötüleştirebilir. Bebeğinizde gaz sancısı mı yoksa kolik mi olduğundan emin değilseniz, doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Bebeklerin Gaz Sancıları Nasıl Geçer?
Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı neden olur

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı neden olur

Bebeklerde gaz sancısını gidermenin en kolay yolu bebeği omuzunuza yatırıp sırtını sıvazlamaktır. Bunu beslenmeden hemen sonra yaparsanız, büyük sancılara neden olan gazı azaltabilirsiniz. Kekik yağı ile karnını ovalayarak onu rahatlatabilirsiniz. Bu şekilde karnına yapılan masaj sayesinde hem sevginizi hissedecek, hem de karnındaki gerginlik azalacaktır.

Bir de eczanelerde satılan gaz sancısı için üretilmiş özel damlalar vardır. Ancak, bu tür ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmayın. Mama veriyorsanız mamanızı doktorunuza sorarak değiştirmeyi deneyin. Beslenme düzeni de bebeklerde gaz sancısı yapabilir. Bazı mamalar gazı fazla olan bebeklere özel olarak üretilir.

Bazı bebeklerde laktoz intoleransı bulunur. Bu tarz bir sorunu olan bebeklerin özel üretim mamaları kullanması, gaz sancılarını azaltmada yardımcı olur. Bebeğinizde 40 gün içinde gaz sancısı veya kolik sorunu çözülmezse mutlaka bir çocuk hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekebilir. Bebeklerde gaz sancısı bazı durumlarda doğumsal anormaliler nedeniyle görülebilir. Bunun cerrahi çözümleri gerekebilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Yeni doğan bebeklerin gazını atmak için tavsiye edilen resmi bir tıbbi çözüm bulunmamaktadır. Ancak, bebeğin kendini daha iyi hissetmesi için yapabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunur. Bunlar bebeğinizi gaz sancılarına karşı bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Yeni doğan bebeklerde gaz sancısına iyi gelen yöntemleri aşağıda sıraladık. Bunlar;

 • Bebeğinizin Doğru Şekilde Geğirmesini Sağlayın

Bebeğinizin sindirim sisteminin hala gelişmekte olduğunu ve tam anlamıyla gelişimini tamamlayamadıklarını, bu yüzden gaz sancısı yaşadıklarını bebeklerde gaz sancısı neden olur başlığında belirtmiştik. Bu yüzden bebekte hava yutması ile oluşan gazı geğirme yöntemi ile atmasını sağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda, onları iki kez geğirtmek zorunda bile kalabilirsiniz.

Bebeğinize beslenmesinin ortasında mola verin ve geğirmelerini sağlayın. Sonra beslemeye devam edebilir ve işiniz bittiğinde tekrar geğirerek hava yolu ile giren gazı geğirerek çıkarmalarına yardımcı olun. Bunu, bebeği omzunuza alıp hafif şekilde sırtına vurarak yapabilirsiniz.

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri

Anne sütüyle emerek beslenen bebekler genellikle daha az hava yutar. Gaz sancısı, mama ile beslenen bebeklerde daha fazla görülür. Fazla gazı olan bebeklerin daha sık geğirmesi gerekebilir.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Ay Ay Ek Gıda Tablosu

 • Bebeğinizi Dik Konumda Besleyin

Bir bebeği sırtüstü pozisyonda beslemek, beslenme esnasında daha fazla hava girişini, dolayısı ile daha fazla gaz sancısına neden olur. Bebeklerde gaz sancısını önlemek için bebeğinizi dik bir pozisyonda beslemeyi deneyin. Biberonla beslenen bebekler için hava akışını düzenlemeye yardımcı olan biberonları tercih edin.

 • Bisiklet Sürme Hareketi Yaptırın

Bu basit egzersiz, bebeğin karnında biriken gazı serbest bırakmaya yardımcı olabilir. Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve bacaklarını yavaşça bisiklet çevirir hareketi yaparak karınlarına doğru çevirin. Buna ek olarak, bebeğinizin dizlerini nazikçe karnına doğru itebilir ve bu şekilde 10 saniye kadar tutabilirsiniz. Bu hareketi 10’ar saniyelik aralıklarla birkaç kez tekrarlayın.

 • Masaj Yapın

Bebeklerde gaz sancısını gidermenin en etkili yöntemlerinden birisi de bebeğin karnına masaj yapmaktır. Gazı gidermek için bebeğinize masaj yapabilirsiniz. Bebeğin karnına saat yönünde hafifçe masaj yapın. Masaj işlemi esnasında bebeğin karnına kekik yağı sürmek, gaz sancılarını dindirmede etkilidir.

 • Yediklerinize Dikkat Edin
Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir

Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir

Emziriyorsanız, beslenme düzeninizin bebeğinizi doğrudan etkilediğini aklınızdan çıkarmayın. Yediğiniz bazı gıdaların bebeğinizde mide rahatsızlığına veya gaza neden olup olmadığını takip etmeniz gerekebilir. Bunu önlemenin en iyi gaz yapan gıdalardan uzak durmaktan geçer. Bebeklerde gaz sancısına neden olan bazı gıdaları kesmenizi tavsiye ederiz. Bebeklerde gaza neden olan bazı gıdalar şu şekildedir;

 • Kahve ve/veya kafein içeren yiyecek ve içecekler
 • Çikolata
 • Süt ürünleri
 • Alkol

Bunları ne kadar az tüketirseniz, bebeğinizde gaz sorunu o kadar az görülür.

Okumalısınız: Lohusalık Depresyonu Nedir?

 • Gaz Sancılarına Etkili Damlalar Kullanın

Eczanelerde reçetesiz satılan bazı gaz damlalarının bebeğin gazını gidermek için etkili olduğuna dair herhangi bir bilimsel açıklama olmasa da bebeklerde gaz sancısını gidermede başka hiçbir şey işe yaramazsa, gaz damlaları denemeye değer olabilirler.

Ancak, burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bebeğinize gaz damlası vermeden önce doktorunuza danışmanız olacaktır. Doktorunuzun önerdiği ve güvenli olduğunu düşündüğü damlaları deneyin. Sodyum benzoat veya benzoik asit içeren damlalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bu bileşenlerin bebeğinizin gaz sancısından kurtulmasına yardımcı olacağını düşünmüş olabilirsiniz ancak, bebeğe farklı zararlar verebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.