Viseral Yağ (Göbek Yağı veya Karın Yağı) Nedir? Neden Olur? Nasıl Eritilir?

Bu yazımızda detaylı olarak halk arasında göbek yağı ya da karın yağı olarak bilinen viseral yağ nedir? Oluşma nedenleri nelerdir? Göbek yağı nasıl eritilir? Viseral yağ zararları ile hangi ciddi hastalıklara neden olabileceği hakkında detaylı bilgiler alıyoruz. Göbek yağını (Viseral yağ) eritmek için dikkat edilecek noktalara değineceğiz. Viseral yağlanmayı engellemek için alınması gereken önlemleri inceleyeceğiz. Kısaca, viseral yağ (göbek yağı veya karın yağı olarak da bilinir) ile ilgili kapsamlı bilgiler alacağız.

12.08.2023
Viseral Yağ (Göbek Yağı veya Karın Yağı) Nedir? Neden Olur? Nasıl Eritilir?

Bu yazımızda fazla kilosu olanların bir numaralı düşmanı olan viseral yağ hakkında bilgiler alacağız. Viseral yağ nedir? Neden oluşur? Bir başka deyişle karın yağı ya da göbek yağı olarak bilinen viseral yağın zararları nelerdir? Hangi ciddi hastalıklara yok açabilir? Ve en önemli soru olan viseral yağ nasıl eritilir? Bu sayfamızda cevap arayacağımız sorulardan bazıları bunlar olacak. Göbek yağı ile ilgili daha fazla bilgiyi bu yazımızda bulabileceksiniz.

Viseral yağ nedir sorusunun sözlük anlamını ele alacak olursak; Viseral yağlar, karın bölgesinde bulunan, derinin hemen altında bulunan gözle görülür şekilde olan ve sıkışabilir yağ kütlesine verilen isimdir. Alt karın bölgesinde olduğundan halk arasında göbek yağı veya karın yağı denir. Deri altı yağ da denir. Ellediğiniz zaman yumuşak bir doku halinde hissedilir. Karın boşluğunda oluşur ve hayati organları etkiler.

Karın yağları, karaciğer, pankreas, böbrek ve bağırsakları çevreleyen karın boşluğundaki hayati organları etkiler. Göbek yağının hayati organların işleyişine etki ettiğinden önemli bir sağlık sorununa dönüşebilir. Ayrıca, endokrin sistemi ve onun düzenli hormonsal sinyalini de olumsuz etkiler. Viseral yağlar, jel benzeri bir kıvamdadır. Dokunmaya karşı yumuşak olan deri altı yağının aksine bir kişinin karnının sert hissetmesini sağlar.

Viseral Yağ Nedir? Neden Olur?

Göbek yağı neden olur

Göbek yağı neden olur

Karın bölgesindeki yağlara Viseral yağ dendiğini, hayati organlarımızı etkilediğinden önemli sonuçlara yok açabileceğini idrak ettik. Şimdi yavaş yavaş Viseral yağ nasıl eritilir sorusuna geçelim. Ancak, önce Viseral yağın oluşma nedenlerini, göbek yağı (karın yağı) neden olur? Bunların cevaplarını alalım. Göbek yağının oluşma sebeplerinden en önemlileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Yaş, Cinsiyet ve Hormonsal Durum

Viseral yağa maruz kalan bir kişi genetik, cinsiyet veya yaş nedeniyle vücudunun orta bölümünde kilo almaya daha yatkın olabilir. Kişinin hayatının belirli dönemlerinde, özellikle orta yaş denilen 35-45 yaş aralığında hormonsal eksiklikler kişiler için sorun yaratabilir. Vücutta meydana gelen hormonsal değişikliklerin (menopoz gibi) farkında olmak önemlidir. Orta yaşlı kadınlarda menopoz, metabolik süreçlerin önemli ölçüde yavaşladığı bir zaman dilimidir.

İlgili Yazı: Menopozda Kilo Vermek İçin Öneriler

Erkeklerde ise menopoz deneyimleri tamamen aynı olmasa bile benzerlik gösterir. Kişi 30’lu yaşların başında hormon seviyelerini dengeleme konusunda aktif olarak ilgi göstermesi gerekir. Düzenli olarak testler yaptırması gerekmektedir. Endokrin sisteminin viseral yağ depolama eğilimi üzerindeki etkisi oldukça yüksektir. Bu, çoğu durumda kilo kaybı peptikleri bu yağ depolama sorunlarını giderecektir. Endokrin sistemin bozulmasına ve hormonsal reseptörlerin duyarsızlaşmasına etki edecek yaşam tarzı alışkanlıklarını dikkate almak gerekir.

 • Beslenme Alışkanlıkları

Viseral yağ oluşumunun ana sebeplerinden birisi beslenme düzenidir. Yiyecek seçiminin, beslenme düzeninin dengeli olup olmadığı ve beslenme desteği sunup sunmadığını dikkatle takip edilmelidir. Kişinin yediği gıdaların çok fazla boş kalori alımı, trans yağlarda pişirilmiş sağlıksız gıdalar veya gizli şeker, koruyucular ve katkı maddeleri içeren işlenmiş gıdalar olup olmadığı araştırılmalıdır. Viseral yağlanmaya sebep olan gıdalardan uzak durmak çok derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Yaşam İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Göbek Yağı Oluşumu Nedenleri

 • Uyku Düzeni

Kişinin göbek yağı oluşumundan etkilenmemek için beslenme ve hormonsal etkilere ek olarak mevcut uyku düzenine de dikkat edilmesi gerekir. Bu, ne kadar dinlendiğinize dair bir analiz yapmayı gerektirebilir. Yatağınızın yanında bir not defteri bulundurun veya her gece geçirdiğiniz uyku süresini ve kalitesini takip edebilecek bir uygulama indirin. Uykunun bozulduğu veya kalitesinin kötü olduğu her hafta sonrası bel çevrenizin yağlanması sizi şaşırtabilir. Hormonsal eksikliklerin neden olduğu ve buna ek olarak kalitesiz uyku düzeninin göbek yağlarının oluşumunda önemli rol oynadığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Karın yağı nedenleri

Karın yağı nedenleri

 • Hareketsizlik

Peki ya yeterli düzeyde egzersiz yapıyor musunuz? İnsan bedeni yaşlandıkça sürekli fiziksel aktivite gerektirir. İlerleyen yaşla birlikte kişide yaşanan hormonsal düşüş nedeniyle kas kütlesi hızlı şekilde kaybedilir. Yağ yakmak ve iskelet sistemini desteklemek için kas kütlesinin korunmasına ihtiyaç vardır. Kas kütlesi olmadan kırılgan hale geliriz. Bunun sonucunda yaralanma veya denge kaybından dolayı düşme olasılığımız daha yüksektir. Bu da kemik kırılmalarına ve uzun süreli iyileşme süreçlerine neden olabilir.

Viseral Yağın (Göbek Yağı) Zararları

Göbek yağı, karın yağı veya viseral yağ, hepsi de aynıdır. Karın bölgesinde oluşur ve herkes tarafından bilinir. Bu yağlar, karın boşluğunu tükettiğinde sağlıklı bir birey için bile tehlikeli haline gelebilir. Yaklaşan hastalığın ilk belirtisi olan iltihaplı bir tepkiye neden olabileceği tecrübe edilmiştir.

Bu yağ tabakalarının kişiler için bu kadar zararlı olmasının nedeni, endokrin sistemin hormonsal sinyali düzenleme görevini artık yapmasına izin vermemeleri sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bunun yerine, organlar ve hücreler arasındaki iletişimi engelleyen, sitokin adı verilen hormonları ve iltihaplı maddeleri dışarı atarlar.

Ek olarak, sitokinler iştah ve yağ depolamasının yanı sıra ruh halini düzenleyen hormonlara da müdahale eder. Sitokinler, salgılandıkları hücrelere ve/veya bitişik hücrelere de etki edebilir. Bir endokrin eylem, sitokinlerin uzak hücreler üzerinde etki göstermesidir. Göbek veya karın bölgesinde oluşan yağlar zamanla iltihaplanmalara neden olabilir. Viseral yağ, bazı hastalıkların gelişme riskini artırabilir. Göbek yağının (viseral yağ) sebep olabileceği hastalıkların bazıları şunlardır;

 • Kalp krizi
 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Diyabet
 • Alzheimer
 • Demans
 • Kanser
 • Depresyon ve kaygı bozuklukları
 • Artrit
 • Obezite
 • Cinsel işlev bozukluğu
 • Uykusuzluk
 • Prematüre ölüm

Göbek yağı, (karın yağı olarak da bilinir) tıbbı olarak viseral yağ olarak adlandırılır. Bu yağlar, göbek bölgesinde oluşan yağ birikimidir. Bu da doğal olarak bel büyüklüğünün artmasına neden olur. Viseral yağlanma, aynı zamanda merkezi yağlanma veya abdominal obezite olarak da bilinir. Günümüzde birçok insan göbekte oluşan yağlar konusunda şikayetçidir. Bundan dolayı göbek yağı nasıl eritilir sorusunun cevabını merak ederler.

Orta yaş ve orta yaş üstü kişiler, kadınlarda hamilelikten sonra veya yaktıklarından daha fazla kalori aldıklarında daha fazla göbek yağı (Viseral yağ) alırlar. Nedeni ne olursa olsun, şişkin bir göbek, herkesin kurtulmak istediği şeydir. Peki viseral yağ (göbek yağı) nasıl erir?

Viseral Yağ (Göbek Yağı) Nasıl Eritilir?

Göbek yağının en yaygın nedenlerinden biri aşırı yemek ve çok az hareket etmektir. Teknolojinin hızla ilerlemesi sonucu birçok aktivitemizi teknolojik aletlere yaptırıyoruz. Günden güne daha hareketsiz hale geliyoruz. Yürümek, merdiven çıkmak ve egzersiz yapmak için zaman bulamıyoruz veya yapmıyoruz. Her gün yaktığımızdan daha fazla kalori aldığımızda enerji dengesizliği kilo almaya neden oluyor. Bu kilolardan biri de viseral yağ denilen karın ve göbek bölgesinde oluşan yağlardır.

Viseral yağ nasıl eritilir sorusunun cevabı aslında viseral yağa neden olan etkenleri engellemekten geçer. Yukarıda göbek yağına neden olan etkenleri saydık. Göbek yağını eritmek için göbek yağına sebep olan etkileri ortadan kaldırmak gerekir.

Yaşlandıkça insan metabolizması da doğal olarak yavaşlar. Buna bağlı olarak vücut yağı yavaş yavaş artar. Yaradılış gereği kadınlar erkeklerden daha yüksek yağ almaya eğilimlidir. Kadınlarda menopoz döneminde vücut yağ dağılımı değişir. Bu da göbek bölgesinde daha fazla yağın oluşmasına neden olur. Genetik olarak vücudunuzun diğer bölümlerinden daha fazla kilo almaya yatkın olabilirsiniz. Hormonlar ve hormonsal değişiklikler ile stres de göbek yağ birikimini etkileyebilir.

Göbek Yağını Eritmek için Neler Yapmalı?

Bunlar;

 • 1. Yediklerinize Dikkat Edin

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin genel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Ayrıca, kilo alımı ile de doğrudan bağlantılıdır. Göbek yağını eritmek için şeker, yağlı yiyecekler, rafine karbonhidratlar ve düşük besin değerlerine sahip yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Beslenme düzeninizin karmaşık karbonhidratlar, yağsız proteinler, meyve ve sebzelerden oluşacak şekilde tekrar düzenleyin. Ana yemeklerinize daha fazla proteinli gıdalar ekleyin. Protein, kilo verme sürecinde kas kütlesini korumada etkilidir.

Alkolden uzak durun! Alkol, göbek yağına sebep olan aşırı şeker içerir.

 • 2. Daha Fazla Egzersiz Yapın.

Hem aerobik hem de kuvvet antrenmanlarını egzersiz rutininize ekleyin. Bu tür egzersizler göbek yağını eritmede ve tekrar alımının engellenmesinde size yardımcı olacaktır. Egzersiz, kardiyo olarak tabir edilen yüksek yoğunluklu antrenman sistemi ile birleştirilirse etkili olacaktır.

 • 3. Güneşlenin ve stresten kurtulun!

Güneş ışığına maruz kalmak kilo alımını azaltabilir ve metabolik işlevi iyileştirebilir. Stres seviyenizi azaltan davranışlarda bulunun – buna meditasyon, farkındalık, yoga vb. Dahildir.

 • 4. Uykunuzu iyileştirin.

Uyku, sağlığınızın yanında birçok yönden çok önemlidir. Bunlardan biri de kilo alımına/kilo vermeye karşı etkili olmasıdır. Bu nedenle uykunuzun kalitesini ve miktarınızı artırmaya dikkat edin.

 • 5. Gece Yemek Yemeyin

Vücudunuz geceleri gün boyunca yediğiniz yemekleri sindirmekle uğraşır ve bunun sonucunda belirli miktarda kalori harcar. Ancak gece yemekleri, vücudunuzun sindirim görevini yapmasını zorlaştırır. Bu durum da size göbek yağı (Viseral yağ) olarak geri döner. Bitki çayları, süt gibi midenizi fazla yormayacak seçenekleri tercih edin. Ağır yiyeceklerden özellikle göbek yağına neden olan yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Göbek Yağı Nasıl Azaltılır?

 • 6. Gazlı İçecekleri Unutun

Yapılan araştırmalara göre günde iki kez gazlı (asitli) içecek tüketenlerin bel ve göbek bölgesindeki yağ oluşumu, haftada 1 kez tüketenlere kıyasla iki kat daha fazla olduğu ispatlanmıştır. Diyet yazılı bazı gazlı içecekleri tüketmek de çözüm değildir. Çünkü, bu tür içeceklerin içerisindeki yapay şeker, daha çok acıkmanıza ve dolayısı ile daha çok yemenize neden oluyor. Gazlı ve asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, smootie, ayran ve limonata gibi içecekleri tercih edebilirsiniz.

Viseral yağ nedenleri eritme yöntemleri

Viseral yağ nedenleri eritme yöntemleri

 • 7. Fast Food Tarzı Beslenmeden Kaçının

Patates kızartması ve hamburger gibi fast food olarak adlandırılan yiyeceklerin bel ve karın yağına neden olduğu herkesin bildiği bir şeydir. Ayrıca, fast food yiyeceklerin Viseral yağ oluşumunun yanında vücudunuza bir çok zararı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Kendinizi fast food yemeklerle ödüllendirmek yerine, besin değeri olan faydalı yiyeceklerle ödüllendirin.

 • 8. Şeker ve Yağdan Kaçının

Hamur işleri, içerisinde çok fazla şeker bulunan ürünler, göbek bölgesini en çok yağlandıran, karın yağına (Viseral yağ) neden olan yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alır. Yağlı gıdalar demişken zeytinyağını ayrı tutmak gerektiğini söylemek isteriz. Zeytinyağı, Viseral yağ oluşumunda hiçbir zararının olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Aksine zeytinyağı tüketmek, göbek bölgedeki yağların erimesinde faydalıdır.

Göbek Yağları Neden Zararlı?

Göbek yağı, aşağıdaki sorunlar dahil olmak üzere başka bir dizi ciddi sağlık sorununun ortaya çıkmasında rol oynar. Viseral yağın neden olabileceği başlıca hastalıklar şunlardır;

 • Meme kanseri
 • Diyabet
 • Safra kesesi sorunları
 • Kalp hastalığı
 • Yüksek tansiyon

Göbek yağı oluşumunun önemini ve sebep olabileceği hastalık risklerini anlamak, göbek yağlarından kurtulmak için bir program başlatmanıza yardımcı olabilir. Göbek yağlarından kurtulmanın birkaç farklı yolu vardır. Öncelikle, egzersiz programları ve beslenme düzeninizdeki değişikliklerle başlayın. Sağlık durumunuzun egzersizler için uygun olup olmadığını anlamak için doktorunuza danışın. Doktorunuzun yönlendirmesi ile göbek yağlarını eritmek için size uygun bir egzersiz programına başlayın.

Viseral yağ, halk dilindeki adı ile göbek yağı ya da karın yağı ile ilgili kapsamlı bilgiler aldığımızı var sayıyoruz. Umarız viseral yağ nedir? Nasıl oluşur? Göbek yağı oluşumunun nedenleri nelerdir? Karın ya da göbek yağının zararları ve sebep olabileceği ciddi hastalıklar nelerdir? Göbek yağı nasıl eritilir? Bu sorular başta olmak üzere Viseral yağ hakkında önemli bilgiler aldınız.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.