Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? Etkisi Ne Kadar Sürer? Kalıcı Makyaj Fiyatları

Bu yazımızın konusu kalıcı makyaj ile ilgili olacak. Kalıcı makyaj nedir? Nasıl yapılır? Kimler için uygundur? Kalıcı makyaj ne kadar süre etkili olur? Etkisi ne kadar sürer? Kabaca kalıcı makyaj fiyatları ne kadardır? Kalıcı makyaj yaptırmak isteyenlerin dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kalıcı makyajla ilgili bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

14.07.2023
Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? Etkisi Ne Kadar Sürer? Kalıcı Makyaj Fiyatları

Bu sayfamızın konusu kalıcı makyaj hakkında olacak. Kalıcı makyaj nedir? Kimler için uygundur? Nasıl yapılır? Ne kadar süre etkilidir? Kalıcı makyajın etkisi ne kadar sürer? Üç aşağı beş yukarı kalıcı makyaj fiyatları ne kadardır? Kalıcı makyaj yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Cevap arayacağımız belli başlı önemli sorular bu şekilde. Kalıcı makyajla ilgili bilinmesi gereken önemli bilgileri bu yazıda bulabileceksiniz.

Öncelikle kalıcı makyaj ne demek? Nedir bu kalıcı makyaj dedikleri? Normal makyaj ile arasındaki fark nedir? Bu gibi konulara değinelim. Yazımızın devamında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kalıcı Makyaj Ne Demek? Kimler İçin Uygundur?

Kalici Makyaj Ne Demek Kimler Icin Uygundur

Makyaj, kadınların günlük hayatları içerisinde kendilerini iyi hissedebilmelerini sağlamak için başvurdukları en önemli yöntemlerden biridir. Kalıcı makyaj ise adından da anlaşılacağı üzere izleri kısa sürede silinmeyen, kalıcı yapılan makyaj çeşidine verilen isimdir.

Kalıcı makyaj ve dövme birbiri ile karıştırılabiliyor. Çünkü, kalıcı makyajda da işlem derinin altında ve ince uçlu iğneler yardımıyla yapılmaktadır. Ancak, kalıcı makyajla dövmeyi birbirinden ayıran en önemli özelliği yapıldığı katmanlardır. Kalıcı makyaj, derinin en üst tabakası olan epidermis katmanına (derinin en üst tabakası) yapılır. Dövme ise daha iç katmanda yer alan dermis tabakasında yapılır.

Kalıcı makyajın pek çok avantajı olmakla birlikte aşağıdaki durumlarda olanlar için tercih edilebilir.

 • Kalıcı makyaj, adından da anladığımız gibi kalıcıdır. Tek seferlik yapılır ve sık sık makyaj yapma derdinde olanlar için tercih edilebilir.
 • İstediği makyajı uzun süre uygulamak isteyen kadınlar için de kalıcı makyaj idealdir.
 • Makyaj veya kozmetik ürünlerini sevmeyen/alerjisi olan kadınlar için kalıcı makyaj tercih edilebilir.
 • Kaşlarında dökülme veya seyrelme olan kadınlar için
 • Yüz bölgesinde asimetri sorunu olan kadınlar için
 • Tavşan dudak olarak bilinen dudak yarılması sorunu olanlar için kalıcı makyaj adeta hayat kurtarıcı olabilir.

Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır? Hangi Bölgelere Uygulanır?

 

Kalıcı makyaj yapmak isteyenler genellikle yüz bölgesine yaptırmayı tercih eder. Ancak, kalıcı makyaj yüz bölgesi dahil şu bölgelere yapılabilir;

 • Dudak
 • Burun
 • Kaş
 • 3D Microblading (3D Kıl Tekniği)
 • Deepliner
 • Eyeliner
 • Kalıcı Fondöten

Piyasada oldukça fazla sayıda kozmetik markası müşterilerinin de talepleri doğrultusunda birbirinden farklı makyaj malzemesi üretmeye de devam etmektedir. Kozmetik dünyasında her geçen gün daha da farklı ürünler üretilmekte ve üretilmeye devam edilecek gibi görünüyor. Kalıcı makyaj seçenekleri de bunlardan biri olarak sayılabilir.Böylelikle kadınlar kendi ihtiyaçları doğrultusunda dilediği ürünü satın alabilmektedir.

Kalıcı makyaj, kadınların her daim kendilerini iyi hissettikleri ve zaman konusunda büyük bir tasarruf yaptıkları makyaj işlemidir. Her geçen gün daha da fazla sayıda kadın tarafından kalıcı makyaj nedir? Sorusu sorulmaya devam etmektedir. İşte merak edilen bütün bilgiler….

Kalıcı Makyaj Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kalici Makyaj Yaptirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt renginin implant edilmesi ile yapılan bu uygulama, hem zamandan hem de makyaj ürünleri kullanımı açısından birçok tasarrufu da beraberinde getirmektedir. Mikro pigment uygulaması ile yapılan kalıcı makyajda tek kullanımlı steril iğne uçlarının kullanılması da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

 

Bu makyaj uygulamasını yaptırmak isteyen kişilere genellikle kaş, dudak ve göz makyajları yapılmaktadır. Bütün bunların yanı sıra herhangi bir sebepten ötürü kaş ya da kirpik dökülmesi, cilt rengindeki değişiklikler ve bu gibi önemli durumlarda da kalıcı makyaj uygulaması yapılmaktadır.

Kalıcı makyajı yaptırmadan önce kişilerin muhakkak bir alerji testi yaptırması gerekmektedir. Genellikle doğal ve mineral içerikli boyalar kullanılsa da kişilerin herhangi bir alerjen durum ile karşı karşıya kalmaması açısından bu gibi önemli testleri yaptırmaları son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Kalıcı makyaj cihazı, steril bir ortamda korunmalı ve düzenli temizliği de muhakkak yaptırılmalıdır. Aksi takdirde birçok mikrop ve diğer hastalıklar ortaya çıkabilmekte ve uygulanan kişilere de bulaşabilmektedir.

Kozmetik ürünlere alerjisi bulunan kişiler, makyaj yapmaya vakit ayıramayan kişiler ve her daim bakımlı görünmek zorunda olan kişiler tarafından kalıcı makyaj oldukça etkili bir çözüm olabilmektedir. Fakat, bu konuda da kişilerin dikkat etmesi gereken birçok husus bulunmaktadır.

 

Öncelikle kalıcı makyajın yapılacağı yere kapsamlı bir araştırma sonrasında karar verilmesi gerekmektedir. Steril olmayan ve boyalarının da kimyasal içerikli olmaması halinde birbirinden farklı problemler meydana gelebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin kalıcı makyaj yaptırmaya karar vermeleri halinde, muhakkak bu konu hakkında gerekli bilgilere sahip olması gerekmektedir.

Kalıcı makyaj, bazı kadınların en büyük isteği olmakla birlikte bazı çekinceleri olan bir husustur. Ancak, kalıcı makyaj konusunda gerekli tekniklere uyulması hâlinde oldukça kolay yapılabilir. Hemen herkesin cilt tiplerinin farklı olabildiği gibi yüz şekilleri de birbirinden farklı olabilmektedir.

Oval yüz, makyaj tekniklerinin çok daha kolay bir şekilde uygulanabildiği ve ideal olan bir yüz tipidir. Son zamanlarda geliştirilen makyaj teknikleri ile birlikte hemen her yüz tipi, kalıcı makyaj sayesinde şekillendirilebilmektedir.

Yüzün makyaj ile şekillendirilmesine “ Kontürleme” işlemi adı verilmektedir. Genellikle ciltten iki ton koyu ve iki ton açık ürünler kullanılmaktadır. Koyu renkli ürünler ile ciltte saklanılması istenilen bölgeler işaretlenmektedir. Bu bölgelerin alt kısımlarına ya da yüzün diğer bölgelerinde farklı alanlara da açık ürünler uygulanmaktadır. Bütün bunlar normal makyajla yapılır olarak bilinse de hepsi kalıcı makyaj yöntemi ile de yapılabilir.

Kalıcı Makyaj Yaptırmanın Avantajları

Kalici Makyaj Yaptirmanin Avantajlari

Ancak, kalıcı makyaj yapacak kişilerin bu konuda dikkat etmesi gereken nokta ise kalıcı makyaj yaparken uygulanan ürünlerin doğru teknikler ile yüze dağıtılmasıdır. Bu kapsamda kullanılacak olan fırça, makyaj süngeri ya da diğer ürünlerin doğru özelliklere sahip olması gerekmektedir. Kalıcı makyajda ise iğnelerin steril olması ve kaliteli malzemelerin seçilmesi son derece önem taşımaktadır.

Kaşlara yapılan kalıcı makyajın bütünlüğünü koruyabilmek için kaşların da önemi son derece büyük olmaktadır. Kişilerin yüz tiplerine uygun olacak şekilde kaşlarını şekillendirmeleri gerekmektedir. Seyrek ve ince kaşlara sahip olan kadınlar için son yıllarda birbirinden etkili kaş ürünleri bulunmaktadır.

İlgili Yazı: Siyah Buğulu Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Kaş kalemi ya da kaş farı, son zamanlarda oldukça fazla sayıda kadın tarafından son derece büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir.

Tüylerin çıkış yönünde doğru hafif ve nazik hareketler ile seyrek olan kaşlar, kısa bir süre içerisinde doldurulabilmektedir. Aynı zamanda yine uygun hareketler ve teknikler ile de ince olan kaşların kalınlaştırılabilmesi de bu gibi ürünler sayesinde mümkün olabilmektedir.

Kalıcı makyaj ile kaşlarına şekil vermek isteyen kadınlar, bu işlemi bir kere yaptırmaları yeterli olacaktır. Kalıcı makyajın avantajlarından en önemlisi yapılan işlemi bir kere yapıp, sonrasında rahat etmeleridir.

Kaşlara yapılacak kalıcı makyaj içim kişilerin kaş renkleri ile uyumlu işlem yaptırmaları son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Kaş renginden açık ya da koyu renkli kaş ürünlerinin kullanılması, doğallıktan oldukça uzak ve kötü bir görünüme sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da muhakkak bir güzellik uzmanından yardım alınarak bu ürünlerin satın alınması gerekmektedir.

Kusursuz Makyaj Teknikleri

Kusursuz Makyaj Teknikleri

Normal makyaj için ne geçerli ise kalıcı makyaj için de geçerli sayılır. Bundan dolayı kalıcı makyaj yaptırmadan önce bu hususlara dikkat edilmesi gerekir. Normal makyajla yapılan ten makyajının en son aşamasında yanakları renklendirme işlemi olarak da bilinen allık sürme işlemidir.

Bu aşamada yapılan makyajın rengi, kadınların giydikleri kıyafetin rengi büyük bir öneme sahip olmaktadır. Piyasada çok fazla sayıda allık çeşidi bulunmaktadır. Kalıcı makyaj ile bu allıklara yakın malzemeler tercih edilebilir.

Parıltılı ve mat gibi genelleştirilmesi ile birlikte kadınlar kendilerine hitap eden allık çeşidini oldukça kolay bir şekilde bulabilme imkânına sahip olabilmektedir. Elmacık kemiklerinin üzerine, allık fırçası yardımı ile hafif ve nazik hareketler ile allık sürülmelidir. Böylelikle kişilerin elmacık kemikleri, istedikleri renk ile çok daha renkli bir hal alabilmektedir.

Makyaj yapma tekniklerinde hemen herkes tarafından bilinen teknik ise ya göz makyajının ya da dudakların ön planda olması gerektiğidir. Bu sebeple de eğer göz makyajı çok daha ön planda ise dudaklara daha çok nüde renkler uygulanmalıdır. Bu renk seçimi kalıcı makyaj ile uzun süre kalıcı hale getirilebilir.

Son yıllarda hemen her kozmetik firması tarafından nüde renklere sahip olan rujlar üretilmektedir. Böylelikle yalnızca göz makyajı ön planda tutulmakta ve kadınlar kusursuz bir makyaja sahip olabilmektedir. Göz makyajı yerine dudakların ön planda tutulması istendiğinde ise uygulanacak olan rujdan önce dudakların nemlendirilmesi gerekmektedir.

Özellikle de koyu renkli rujlar, dudaklardaki kuruma ya da çatlama gibi problemleri çok daha belirginleştirebilmektedir. Aynı şekilde dudaklar için de bu işlem kalıcı makyaj yöntemi ile yapılabilmektedir.

 

Normal makyajda nemlendirilmiş dudaklara sürülecek olan rujun renginde bir dudak kalemi uygulanmalıdır. Dudak kalemi, rujun daha kusursuz durmasını sağlarken aynı zamanda daha dudakların da daha dolgun bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Son olarak dikkatli bir şekilde dudak çizgisini taşırmayacak şekilde ruj sürülmelidir. Bütün bu işlemleri kalıcı makyaj ile de yaptırabilirsiniz.

Kalıcı Makyaj Fiyatları Ne Kadardır?

Buraya kadar kalıcı makyaj hakkında önemli bilgiler aldığımızı var sayıyoruz. Kalıcı makyaj nedir? Nasıl yapılır? Kimler için uygundur? Kalıcı makyaj yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Kalıcı makyaj ile normal makyaj arasındaki farklar nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarını aldık. Şimdi de belki de en çok merak edilen sorulardan birinin cevabını, işin ekonomik boyutunu ele alalım; kalıcı makyaj fiyatları ne kadar?

Güldane ailesi olarak tabii ki bu konuda bir fiyat vermemiz doğru olmamakla birlikte (Özellikle fiyatların her gün arttığı bir dönemde) üç aşağı beş yukarı kalıcı makyaj fiyatları ile ilgili fiyatlar 5.000 TL ile 10.000 TL arasında seyrettiğini söyleyebiliriz. Ancak, tekrar hatırlatmakta fayda var; bu konuda kesin bir rakam tabii ki veremiyoruz. Siz bir estetik uzmanı ile görüşerek en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Kalıcı Makyaj Ne Kadar Etkilidir? Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dudaklar icin kalici makyaj islemi 1

Kalıcı makyaj yaptırmaya karar verirseniz yaptırdığınız bu kalıcı makyajın ömrü, yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte 12 ay ile 24 ay aralığında kalıcılığını korur. Ancak, herhangi bir olumsuz durumlarda erken müdahale için rutin kontroller yaptırmak gerekebilir. Estetik uzmanınız sizi bu konuda yönlendirecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.