Panik Atak Belirtileri Nasıl Olur? Panik Atak Olduğumu Nasıl Anlarım?

Psikoloji ile ilgili konulara panik atak ve anksiyete konusuyla devam ediyoruz. Panik atak belirtileri nasıl olur? Anksiyete bozukluğu ve panik atak arasındaki bağlantı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler alıyoruz. Panik atak neden olur? Nasıl tedavi edilir? Cevap arayacağımız sorulardan bazıları olacak.

11.08.2023
Panik Atak Belirtileri Nasıl Olur? Panik Atak Olduğumu Nasıl Anlarım?

Bu yazımızda son zamanlarda çok sık duyduğumuz “Panik Atak” teriminin açılımını yapacağız. Panik atak belirtileri nasıl olur? Panik atak nedir? Neden olur? Panik atak olduğumu nasıl anlarım? Panik atak ve anksiyete bozukluğu arasındaki bağlantı nedir? Bu gibi soruların cevaplarınızı arıyoruz. Panik atakla ilgili bilmemiz gereken önemli bilgileri ele alacağız. Tedavisi için yapılması gerekenleri inceleyeceğiz. Öncelikle panik atağın ne demek olduğunu öğrenelim…

Panik Atak Nedir?

Panik atak, ortada hiçbir neden olmadan kişide birden bire korku, sıkıntı ve bunaltı gibi durumların ortaya çıkması durumuna denir. Panik atak halinde olan kişi, içinde bulunduğu durumun her zaman en kötüsünü düşünmekte ve başına her şeyin daha da kötü olacağını düşündüğü için psikolojik bir rahatsızlıktır. Sürekli olarak kaygı ve stres durumunda olan kişinin doğal olarak da vücudunun fiziksel ve kimyasal olarak da değiştiği gözlemlenmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi panik atak belirtileri de oldukça belirgin belirtilerdir. Panik atağın belirtileri kişiden kişiye değişebildiği gibi uzmanlar tarafından genel olarak panik atak belirtileri nasıl olur sorusunun cevabı ortaktır. Panik atak nöbeti geçiren kişiler genel olarak aynı belirtileri gösterirler. Bunlar şu şekildedir;

Panik Atak Belirtileri Nasıl Olur?

Panik atak ve anksiyete bozukluğu

Panik atak ve anksiyete bozukluğu

Panik atağın belirtileri uzmanlar tarafından araştırılmış ve açıklanmıştır. Panik atak görülen kişilerde başlıca şu belirtiler gözlemlenmiştir;

 • Panik atak olan kişilerde kalbin çok sert bir şekilde atması ve yerinden fırlayacakmış hissinde çarpıntı oluşur.
 • Hızlı bir şekilde üşüme ile gelen titreme ya da aniden sıcak basar şiddetli bir terleme meydana gelir.
 • Psikolojik olarak boğulacakmış hissi duyar.
 • Nefes almada zorlanma ve panik durumu ortaya çıkar.
 • Nefes almakta zorlanan kişi aldığı havanın kendine yetmediğini düşünmekte ve bu korku ile de daha derinden ve hızlı bir şekilde nefes almaya başlar.
 • Kişi bir anda el ve ayaklarında oluşan hissizlik ile kendini her an bayılacakmış gibi hissetmektedir.
 • Şiddetli bir şekilde karın ağrısı yaşayan panik atak hastaları, geğirme ya da kusma gibi durumlar ile sürekli karşı karşıya kalmaktadır.
 • Kişi yaşadığı çevreyi tanıyamamaya başlar. Aynı zamanda kendini de tanıyamıyormuş hissi ile dış dünya ile bağlantısını kesmek ister.
 • Oldukça yalnızlaşan panik atak hastaları, kendilerinin çıldıracağını düşünmekte olup yakınındaki kişilere zarar vermesinden korkacağı gibi kendisinin de her an öleceği hissine kapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Gece Anksiyetesi Nasıl Geçer?

Panik Atak Neden Olur?

Uzmanlara göre panik atak beslenme alışkanlığının bozuk olmasından da kaynaklanabilmektedir. Aldığı vitamin değerinin vücuduna eksik gelen ya da gün içerisinde bol miktarda kafein içerikli besinler tüketen kişilerde panik atak meydana gelen bir durumdur.

Her hastalığın başı olan stres faktörü de panik atak hastalarının korkulu rüyasıdır. Sürekli stres altında olan kişiler de daha çok görülen panik atak, tedavi edilmediği sürece daha ciddi boyutlara varmaktadır.

Anksiyete ve panik atak nedenleri

Anksiyete ve panik atak nedenleri

Bu panik atak belirtilerinden birkaç tanesini yaşayan kişilerin hemen bir psikoloğa başvurması gerekmektedir. Tedavisi hemen başlanan kişilerin bu hastalıktan çok daha çabuk kurtulacağı ve kişinin normal sağlıklı hayatına geri dönmesinin daha kolay olduğunu belirtmişlerdir.

Panik Atak ve Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete bozukluğu ya da akıl sağlığı bozuklukları, bir kişinin düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını etkileyebilir. Bu durumlar sizi kısa bir süre etkileyebilir veya kronik olabilir. Çalışma, okula gitme veya diğer insanlarla ilişki kurma yeteneğinizi değiştirebilirler. Akıl sağlığı sorunları yaşayan çoğu insan normal bir hayat sürse de bazı belirtiler günlük görevleri yerine getirme yeteneğinizi etkileyebilir.

Birçok ruh sağlığı hastalığı türü vardır. Semptomlar, aynı tanıyı paylaşsalar bile kişiden kişiye değişebilir. Tıp uzmanları 200’den fazla farklı akıl hastalığı türünü tanır. Panik atak belirtileri nasıl olur cevabı için anksiyetenin sonuçlarına bakmak gerekir. En yaygın belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Anksiyete bozuklukları
 • Duygudurum bozuklukları
 • Psikotik bozukluklar
 • Yeme bozuklukları
Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Anksiyete bozukluğu, insanların üzücü ve stresli korku ve endişe dönemleri yaşamasına neden olur. Biraz kaygı veya stres normal olsa da günlük yaşamınızda rutin olarak aksamalara neden olmamalıdır. Anksiyete bozukluğunun sonuçlarından biri panik atak nöbetleri olur. Dolayısı ile anksiyete bozukluğu ile panik atak birbiri ile yakın ilişkilidir.

Panik atak belirtileri nasıl olur

Panik atak belirtileri nasıl olur

Bazı insanlar topluluk önünde konuşma veya kalabalık bir ortamda belirli bir eylemle veya çevreyle ilgili kaygı yaşarlar. Herhangi bir neden olmadan kaygı yaşayabilir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde uzun bir süre (altı ay veya daha uzun süre) sık semptomlar görülür. Panik atak belirtileri nasıl olur sorusuna cevap için önce kişide anksiyete olup olmadığı tespit edilmelidir.

Anksiyete tedavi edilmezse kişilerde semptomlar kötüleşebilir ve aşağıdaki durumlar ortaya çıkar.

 • Panik atak nöbetleri
 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Kabuslar
 • Obsesif, ruminasyon veya müdahaleci düşünceler
 • Evden çıkma korkusu.

Anksiyete bozukluklarının örnekleri şunları içerir:

 • Panik atak
 • Obsesif kompulsif bozukluk (OKB)
 • Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)
 • Sosyal fobi (sosyal kaygı bozukluğu)
 • Yaygın anksiyete bozukluğu (YAB)

Anksiyete bozukluğu, kaygı sorunlara neden olabilirken ancak ilaç tedavisi ile geçer. Düzenli ve kolay uygulamalarla durumunuzu düzeltmek için adımlar atabilirsiniz. Terapi ve ilaçlar gibi profesyonel yardım da mevcuttur. Bunun için bir psikoloğa görünerek muayeneden geçmek gerekir.

İlginizi Çekebilir: Çocuk Ruh Sağlığı Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Tedavi edilmeyen anksiyete bozuklukları orta vadede panik atağa neden olur. Bu sebeple panik atak nasıl geçer sorusuna anksiyete bozukluğu tedavisi alarak panik ataklara neden olacak sonuçları önlemekten geçer cevabını verebiliriz.

Umarız bu yazımızda panik atak neden olur? Panik atak belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler aldınız. Panik atak belirtileri nasıl olur? Bunları öğrendik. Sizde de panik atak belirtileri varsa mümkün olduğu en kısa sürede bir psikoloğa görünmenizde fayda vardır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.