Lohusa Depresyonu Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Lohusa Depresyonu Nasıl Geçer?

Bu sayfamızda yeni doğum yapan kadınlarda görülen lohusa depresyonu nedir? Neden olur? Doğumdan sonra görülen depresyon belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler alıyoruz. Lohusa depresyonu oldukça ciddi sonuçlara neden olabileceğinden dikkatli olunması gereken bir durumdur. Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Lohusa Depresyonu Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Lohusa Depresyonu Nasıl Geçer?

Yeni doğum yapan bazı kadınlarda lohusa depresyonu denilen psikolojik bir rahatsızlık görülebilir. Bu yazımızda lohusalıkta yaşanan depresyon hakkında bilgiler alıyoruz. Lohusa depresyonu nedir? Doğumdan sonra depresyon belirtileri nelerdir? Neden olur? Lohusa depresyonu nasıl geçer? Bu gibi sorulara cevap arıyoruz.

Bebekleri doğduktan sonra mutlu düşüncelerden ziyade depresif düşünceler birçok yeni anne için şok etkisi yaratabiliyor. Yeni annelerin büyük çoğunluğu için doğumdan sonra korkutucu, istenmeyen, depresif ve kaygılı düşüncelere sahip olmak yaygın görülen bir durumdur. Doğumdan sonra görülen bu tür olumsuz düşüncelere lohusa depresyonu denir.

Lohusa Depresyonu Nedir? Ne Zaman Olur?

Doğum sonrası depresif düşünceler tipik olarak bebekle ilgili zararları içerir. Bebeğinize bir şey olduğu düşüncesi veya bebeğinize zarar vermek için kasıtlı bir şey yaptığınız düşüncesi olabilir. İstenmeyen düşünceler de zihninizde görsel imgeler olarak belirebilir.

Lohusalık döneminde yaşanan bu olay, maalesef çok ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Yeni annenin bebeğine zarar verdiği haberlerine televizyonda rastlıyoruz. Bu tür olayların sebebi lohusa depresyonu olarak adlandırılıyor.

Lohusa depresyonu ne demek nasıl tedavi edilir

Lohusa depresyonu ne demek nasıl tedavi edilir

Bu gibi durumlarda yalnız olmadığınızı bilmek önemlidir. Eşinizden, anne ve babanızdan destek almak hayati önem taşır. Bu yüzden, birçok yeni annenin lohusalık döneminde kendi anneleri refakat eder. Ancak, yine de bu tarz düşünceler hamilelik döneminde yaşanan hormonsal değişimler nedeniyle kadınlarda sık görülebilir.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre yeni annelerin en az %70’i bebeğe zarar verme konusunda istenmeyen, kaygılı düşüncelere sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır. Ve yeni annelerin %50’si bebeklerine kasıtlı olarak zarar vermeyle ilgili istem dışı düşüncelere sahip oldukları bildirilmiştir.

Bu yazımızda lohusa depresyonu esnasında kendinize ve bebeğinize daha iyi bakmak için bilmeniz gerekenler hakkında bilgiler bulabilirsiniz. İşte doğum sonrası kaygılı düşünceler için nasıl önlem alacağınız hakkında bilgiler.

Doğumdan Sonra Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası depresif, kaygılı düşüncelere sahip olmak, kendinizi utanmış, korkmuş ve stresli hissetmenize neden olabilir. Bunlar lohusa depresyonu belirtileri arasında en yaygın olanlarıdır. Korkunç, istenmeyen düşünceler genellikle aniden ve uyarı vermeden gelir. Şiddet içeren, cinsel, tuhaf veya sosyal olarak tabu olan fikirleri içerebilirler. Çoğu düşünceler çok mantıksız olabilirler. Bazı düşünceler ve görüntüler bir kez olabilir. Bu tür düşünceleri lohusa depresyonu nedir altında açıklamıştık. Ancak, bazıları tekrarlayabilir veya sürekli olarak gerçekleşebilir.

Lohusa depresyonunda görülen bazı depresif düşünceler şunları içerebilir;

 • Ani bebek ölümü sendromu (SIDS) nedeniyle boğulma veya bebeğin ölümü düşüncesi
 • Alt değiştirme masasından düşmek
 • Banyo yaparken boğulmak veya sıcak su ile haşlanmak
 • Araba koltuğundan uçma
 • Yere veya merdivenlerden düşme
Doğum sonrası depresyon

Doğum sonrası depresyon

Bunların yanında ayrıca kendinize zarar verme veya intihar düşüncelerini içerebilir. Lohusa depresyonu yaşayan yeni anneler, ayrıca eşleri veya arkadaşları ve aileleri ile olan ilişkileri hakkında istenmeyen, tekrarlayan olumsuz düşüncelere sahip olabilirler. Bu tür düşüncelere örnek olarak, lohusalık depresyonunda yaşanan aşağıdaki gibi fikirleri içerebilir:

 • Ya bu bebeği sevemezsem?
 • Ya bu bebek beni sevmiyorsa?
 • Ailem bensiz daha iyi olurdu.
 • Bebeğim hakkında cinsel düşüncelerim var.
 • Bu bebeğe bakma konusunda bana güvenilemez.

Lohusalık Depresyonu Neden Olur?

Yeni bir annede lohusa depresyonu nedeni genel olarak strese, travmaya veya kaygıya bağlı olabilir. Ya da geçmiş travmaların sonucu olabilir. Bu düşünceler birer semptomdur. Onlar siz değilsiniz ve sizi bir ebeveyn olarak tanımlamıyorlar. Doğumdan sonra depresif düşünceler birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Lohusa depresyonu nedir tanımını yaptıktan sonra şimdi ise nedenlerine değinelim…

Doğum sonrası yaşanan lohusa depresyonu nedenleri genel olarak aşağıdakilere bağlıdır;

 • Hormonsal Değişiklikler

Doğum sonrası depresyon ve kaygılı düşünceler, tipik olarak lohusalık depresyonunun belirtilerinden en güçlü olanıdır ve çoğunlukla doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkar. İşte o zaman östrojen ve progesteron seviyeleri önemli ölçüde düşer. Bazı yeni anneler için korkutucu, istenmeyen düşünceler, doğum sonrası depresyonla bağlantılıdır. Araştırmalar lohusa depresyonu yaşayan kadınların oranı hakkında, doğumdan bir yıl sonrasına kadar 8 anneden 1’ini etkilediğini ortaya koymuşlardır.

 • Altta Yatan Ruh Sağlığı Koşulları

Doğum sonrası depresyonla birlikte bazı yeni annelerde teşhis edilmemiş bir anksiyete bozukluğu veya obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olabilir. Bunların her ikisi de doğum sonrası müdahaleci düşüncelere katkıda bulunabilir. Bir ebeveynin doğal içgüdüsü, çocuğunu zarar görmekten korumaktır. Ancak, bu ebeveyn kaygısı, lohusa depresyonu etkisiyle sürekli kaygıya da dönüşebilir. OKB, kaygılı ve depresif düşünceleriniz için yardım almazsanız da ortaya çıkabilir.

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Geçer?

Lohusa depresyonu nedenleri

Lohusa depresyonu nedenleri

Kaygılı ve depresif düşünceleri yönetmek, akıl sağlığınızla başlar. Yeni annelerin ruh sağlıklarını yönetmek için adımlar atmaları önemlidir. Atılması gereken ilk adım, bir danışman veya terapistle görüşmek ve düşüncelerinizi ve endişelerinizi paylaşmaktır. Kendi sağlığınıza dikkat etmeniz de önemlidir. Kendinize daha iyi bakmanız, yeni doğan bebeğinize daha iyi bakmanıza yardımcı olur.

Yeni bir anneyseniz, lohusa depresyonundan kurtulmak için aşağıdaki adımlarını uyguladığınızdan emin olun:

 • Yeterince kaliteli uyuyun.
 • Günlük görevler ve ev işleri için yardım isteyin.
 • Rahatlamak ve stresi azaltmak için kendinize zaman ayırın.
 • Her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın.

Depresif düşüncelerin sizi ele geçirmesini önlemek için şu ipuçlarını deneyin:

 • Lohusa depresyonu sonucu meydana gelen düşünceleri kabul edin. Bunların bir rahatsızlık olduğunu bilin. Çok anlam yüklemeyin. Bunların senin kötü bir anne olduğun anlamına gelmediğini kendinizi inandırın. Ve her zaman böyle hissetmeyeceğinizin farkında olun.
 • Bulmaca, sudoku veya basit matematik problemleri gibi konsantrasyon gerektiren şeyler yaparak beyninizi meşgul edin.
 • Yürüyüşe çıkarak, kitap okuyarak veya müzik dinleyerek dikkatinizi dağıtın.
 • Güvendiğin biriyle paylaşın. Başka biriyle bağlantı kurmak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Hatta benzer bir şey yaşadıklarını bile öğrenebilirsiniz.
Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Doğum sonrası depresyona bağlı depresif düşüncelere sahip olan tek kişi siz olmasanız da bunun bir anne olarak sizin için ne anlama geldiğini merak etmeniz doğaldır. Kendi bebeğinize bakmanın sizin için güvenli olup olmadığı konusunda da endişelenebilirsiniz. Lohusa depresyonu sonucu kaygılı, olumsuz, depresif düşüncelere sahip olmanın vücudunuza zarar verme şansınızı arttırabilir. Ancak, sırf bu düşüncelere sahip olduğunuz için kimse bebeğinizi elinden alamaz. Bu tür düşünceleri geride bırakabilirsiniz:

Ancak, profesyonel destek almak çok önemlidir. Doğumdan sonra bebeğinize veya kendinize zarar verme düşünceniz varsa, bunu hemen doktorunuza veya kadın doğum uzmanına bildirmeniz önemlidir. Kaygılı düşünceler ve OKB semptomları, ebeveyn ve çocuk arasındaki bağ ilişkisine müdahale edebilir. Ne kadar erken ulaşırsanız, ikiniz için de ihtiyacınız olan yardımı o kadar çabuk alabilirsiniz.

Lohusa depresyonu nedir belirtileri

Lohusa depresyonu nedir belirtileri

Doktorunuz sizi majör depresyon, doğum sonrası depresyon ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi zihinsel sağlık durumları için tarayabilir. Bazı insanlar için acil durum değerlendirmesi gerekebilir. Ayrıca, katkıda bulunan altta yatan herhangi bir tıbbi durumunuz olup olmadığını da belirleyebilirler. Bunu yapmak için size fiziksel bir muayene yapabilir veya kan tahlili ve diğer testleri yapabilirler.

Lohusa depresyonu tedavisi için doktorunuzla ne kadar erken temasa geçerseniz, yardımcı olmak için tedaviye o kadar erken başlayabilirsiniz. Doğum sonrası depresyona bağlı depresif düşüncelerin tedavisi, psikoterapi, ilaç tedavisi veya her ikisinin bir kombinasyonunu içerebilir. En uygun tedavi yöntemini doktorunuz belirleyecektir.

Bu yazımızda lohusa depresyonu hakkında bilgiler aldık. Umarız lohusa depresyonu nedir? Ne demektir bunlar hakkında gereken önemli bilgileri aldınız. Lohusalık döneminde yaşanan depresyon belirtileri sizde de görülürse hemen bir psikoloğa görünmeniz son derece önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.