Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir? Herkesin Bayıldığı Yer Fıstığı Faydaları

Bu yazımızda 7’den 70’e herkesin severek tükettiği yer fıstığının faydaları hakkında bilgiler alacağız. Lezzeti hepimizin malumu olan yer fıstığı faydaları bakımından mucizevi bir besin olarak dikkat çekiyor. Yer fıstığının sağlığımız için faydalarını ve nelere iyi geldiğini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

29.07.2023
Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir? Herkesin Bayıldığı Yer Fıstığı Faydaları

Herhalde yer fıstığını sevmeyenimiz yoktur. Lezzetli bir atıştırmalık olarak tükettiğimiz yer fıstığı faydaları çok olan bir gıdadır. Bu yazımızda yer fıstığının faydaları hakkında bilgiler alacağız. Sağlığımız için vücudumuza ne gibi faydalar sağlar? Yer fıstığı lezzetinin yanında bize ne gibi yararları vardır? Bütün bunları inceleyeceğiz.

Yer fıstığı, içerdiği sağlıklı yağlar ve kaliteli protein özelliği ile sağlık bakımından oldukça yararlıdır. Ülkemiz ve Akdeniz‘e kıyısı olan ülkelerde yetişir. Bütün dünyada severek tüketilir. Yer fıstığının düzenli olarak tüketilmesinin sağlığa pek çok yararı olduğu gibi yine pek çok açıdan sizlere yarar sağlamaktadır.

Yer fıstığının düzenli olarak tüketilmesi pek çok açıdan sağlık için yararlıdır. Peki yer fıstığının faydaları nelerdir? Yer fıstığının tüketilmesi sağlık açısından ne gibi faydalar sağlar? Bu sayfamızın konusu yer fıstığının sağlık açısından faydaları ile ilgili olacak.

Yer Fıstığı Faydaları Lezzeti Kadar Çoktur

İşte ister kabuklu, ister tuzlu, ister kavrulmuş olsun, yer fıstığının faydalarından bazılarını sıraladık. Organik yetiştirilen yer fıstığının faydaları saymakla bitmez. Sağlığımıza iyi gelen bazı özellikleri şu şekildedir;

Yer fıstığının faydaları nelerdir

Yer fıstığının faydaları nelerdir

  • Kötü Kolesterolü Düşürür

Yer fıstığının sağlığa faydaları çok fazla ve bunlardan en önemlisi ise kolesterol seviyesini düşürmesidir. Hayvansal kaynaklı yağların tüketimi ile yükselmeye başlayan kötü kolesterol, bitkisel kaynaklı yağların tüketilmesi ile düşüşe geçer. Yer fıstığında yer alan yağlar, kolesterol dengesini sağlamaya yardımcı olur. Bu nedenle iyi kolesterol seviyesinin yükselmesine ve kötü kolesterolün düşmesini sağlar.

  • Kolon Kanserine Karşı Koruyucudur

Yer fıstığı, yüksek oranda lif içerir. Bu lifler, kolon kanserine karşı ciddi anlamda bir bariyer oluşmasını sağlar. Kolon kanseri ortaya çıkmadan önce ilk olarak bağırsaklarda polip adı verilen yapılar ortaya çıkmaya başlar ve zamanla kolon kanseri gelişir. Yer fıstığı içerisinde bulunan sağlıklı yağlar ve bol miktardaki lif, kolon kanserine yakalanmanıza büyük ölçüde engel olmaktadır.

  • Kan Şekerini Dengeler

Ani açlık ataklarında tüketilen yer fıstığı açlık ataklarını engelleyerek kan şekerinin ani olarak yükselmesine mani olur. Düzenli olarak yer fıstığı tüketmek, bu konuda çok faydalı olacaktır. Yer fıstığının faydaları bunlarla bitmiyor…

E Vitamini Deposudur

  • E Vitamini İçerir

Bildiğiniz gibi E vitamini, cilt sağlığı için en yararlı vitaminlerden birisidir. E vitamini, yer fıstığı içerisinde oldukça fazla miktarda bulunur. Düzenli olarak tüketilen yer fıstığı, cilt problemlerine karşı epey koruyucu olacaktır.

  • Yer Fıstığı Protein Deposudur

Vücut geliştirme sporu yapan kişiler için yer fıstığı adeta bir protein deposu olarak adlandırılır. 100 gram yer fıstığı ortalama 26 gram protein ihtiva etmektedir. Bu kadar proteini yumurtadan almak için 5 yumurta yemeniz, sütten almanız için ise 3 bardak süt içmeniz gerekmektedir. Bundan dolayı yer fıstığı çok az miktarına karşılık fazla protein miktarı barındırır ve bu sporcular için çok önemlidir. Sporcuların her zaman tüketmesi gereken bir gıdadır. Sporcular tarafından yer fıstığının faydaları arasında protein deposu olması bakımından oldukça sevilir.

Yer fıstığı faydaları nelere iyi gelir

Yer fıstığı faydaları nelere iyi gelir

  • Kilo Aldırıcı Olarak Kullanılabilir

Yer fıstığı protein ve E vitamini yanında kalori deposu olarak da değerlendirilebilir. 100 gram yer fıstığı yaklaşık 600 kalori barındırmaktadır. Bu nedenle kilo almak isteyenler için de tüketilebilir. Yer fıstığının faydaları nelerdir diye soran pek çok kişi gün içerisinde tükettiği 200 gram porsiyondaki yer fıstığı ile kısa sürede istediği kiloya ulaşabilir. Günde 200 gram yer fıstığı yemek, fazladan 1200 kalori almanıza ve dolaylı olarak ayda ortalama 5 kilo almanızı sağlar. Bir türlü kilo alamayan kişilerin mutlaka yer fıstığı tüketmeleri önerilir.

  • Tok Tutar

Yer fıstığı faydaları sadece kilo almak isteyenler için değil aynı zamanda kilo vermek isteyenler için de önerilen ender gıdalardan biri olarak dikkat çeker. Yer fıstığı, kilo almak isteyenler için kullanılabildiği gibi aynı zamanda kilo vermek için de kullanılabilir.

Ara öğün veya tam öğün niyetine yer fıstığı tercih edilebilir. Yer fıstığı öyle bir besindir ki hem protein hem yağ hem de karbonhidrat içerir. Dolayısıyla sadece yer fıstığı yiyerek bile yaşamak veya hayatta kalmak mümkün olmaktadır.

Yer Fıstığı, Faydaları Bakımından Mucizevi Bir Besindir

Yukarıda yer fıstığının faydaları nelerdir sorusuna tek tek saydık. Görüldüğü gibi yer fıstığı faydaları arasında hem kilo almak isteyenler, hem de kilo vermek isteyenler için faydalı bir besin olması nedeniyle “mucizevi” olarak adlandırılabilir. Ayrıca, kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser çeşidine karşı etkilidir. Protein, karbonhidrat ve E vitamini içerir. Bütün bu özelliklerinden dolay vücudumuz ve sağlığımız için oldukça faydalıdır. Lezzetine hiç değinmiyoruz bile!

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.