En Yaratıcı Geri Dönüşüm Fikirleri

26.01.2023
En Yaratıcı Geri Dönüşüm Fikirleri

Doğal kaynakları mümkün olduğunca az kullanarak ve geri dönüşüm ile kaynakların tekrar kullanılmasını sağlayarak dünyayı daha yaşanır bir yer haline getirmek için gerekli adımları atabilirsiniz. Atıklarınızı geri dönüşüm için ayırabilirsiniz. Ancak geri dönüşümün başka bir yolu da eğlencelidir ve yaratıcılık gerektirir. İlk başta küçük parçalarla başlayıp daha sonra daha büyük parçalara geçebilirsiniz.

 

Güzel Farklı Geri Dönüşüm Fikirleri

Yeni ürünlerle bütçenizi korur ve çevreyi korursunuz. Geri dönüşüm fikirleri arasında görebileceğiniz bazı projeler varsa çocuklarınızla birlikte yaparak onların gelişimine yardımcı olacak etkinlikler oluşturabilirsiniz. Paylaşılan bu kaliteli zamanlarda siz de geri dönüşümün faydalarından bahsedebilirsiniz.

 

Plastik Şişe Geri Dönüşüm Fikirleri

Doğada, plastikler çözünmesi en zor ve çevreye zararlı maddeler arasındadır. Mümkün olduğunca az plastik atığı çıkarmaya çalışmalısınız. Tek kullanımlık ürünlerden uzak durmalı, suyunuzu plastik şişeden almamalı, tek kullanımlık ambalajlar yerine dayanıklı ürünleri tercih etmeli, alışverişe poşetinizle çıkmalısınız. Ancak plastik atıklardan kaçınmak için neler kullanabileceğinizi değerlendirebilir ve geri kalanı plastik hammaddeler için ayrılmış geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz.

Plastik şişenin üst kısmını kesip, kalan kısımdan çiçeğiniz için uygun bir yükseklik bırakarak, alt kısmına birkaç delik açıp istediğiniz renklere boyayarak saksı yapabilirsiniz.

Pet şişenin ağzını kesip, boyunu koruyabilir, istediğiniz gibi boyayabilir, farklı malzemelerle süsleyip kalemlik olarak kullanabilirsiniz. Kesimi kendiniz yapıp gerekli malzemeleri hazırlayarak sonucu çocuğunuzun yaratıcılığına bırakabilirsiniz. Okullarda geri dönüşüme katkı sağlayan, çocukların oyun yoluyla öğrenebilecekleri çok uygun maliyetli bir atölye olacak.

Pet şişenin ağzını kestikten sonra yanlarından ikişer delik açıp ip geçirip istediğiniz yere asabilirsiniz.  Bu, onu aşağıdakiler gibi birçok ürün için uygun hale getirir. Bu geri dönüşüm fikirleri arasında en çok uygulanan yöntemdir. Düzleştirebilir, sicim ile sarabilir, istiridye kabuklarıyla kaplayabilirsiniz.

Pet şişelerin sadece dibini kullanarak kase yüksekliğinde mini biblo tabakları tasarlayabilirsiniz. Daha büyük pet şişelerle de çöp kutusu tasarlayabilirsiniz. Küçüklü büyüklü çeşitli boyutlardaki yoğurt kapları da bunun için uygundur. Farklı deterjan kutularını da benzer şekilde değerlendirebilirsiniz.

Tek kullanımlık tabak ve bardakların kesilmesi, şekillendirilmesi ve her türlü renge boyanması kolay olup çocuklara geniş bir aktivite yelpazesi de sunar.

Kestiğiniz şişelerin kapaklarını ağızlarından saksılarının toprağına yapıştırın, içini suyla doldurun ve çiçeğin ihtiyacı olduğunda kendi suyunu çekmesine izin verin.

 

Teneke Kutulardan Geri Dönüşüm Fikirleri

Teneke Kutulardan Geri Donusum Fikirleri

Salça, konserve, meşrubat, bisküvi gibi ürünleri satın alırken evlerde sıkça bulunan çöp kutularıdır. Bu kutular geri dönüşüme uygun ürünlerden biridir. Sahip olduklarınıza nasıl değer vereceğinizi öğrenin, keyif aldığınız projeleri uygulayın ve kalan teneke kutuları diğer atıklardan ayırıp uygun geri dönüşüm kutusuna atın. Çocuklarla yapılabilecek etkinliklerde keskin noktalara dikkat edilmelidir. Kolayca delinebilir ve farklı malzemelerin yapıştırılması için uygundur.

Kısa teneke kutuları dilediğiniz gibi boyayıp süsleyebilir ve saksı olarak kullanabilirsiniz. Yerde delikler açmanız gerekiyor. Kullanılmayan eski bir levhayı uygun renk ve desenlerde boyayarak teneke kutudan ayaklık yapabilirsiniz.

Evlere genellikle kahve ve bitki çayları gibi ürünlerle birlikte getirilen kapaklı ve dikdörtgen kutular baharatlama için en uygun olanlardır. Hem kutuyu hem de kapağı beğeninize göre boyayın. Dilerseniz tutamak malzemesi alıp kapaklara monte edebilirsiniz. Üzerine kalemle yazı yazarak ya da sticker yapıştırarak içeriklerini belirleyebilirsiniz. Geri dönüşüm uygulamaları çocuklar için de eğlenceli olabilir. Kutuyu farklı şekillerde boyayarak çok eğlenceli kalemlikler yapabilirsiniz. Çok renkli ve koordineli kalemlikler yan yana durduğunda masaya farklı bir hava katıyor. Çocuk masalarında pek çok eşyayı uygun şekilde düzenlemek ve gruplandırmak da iyi bir fikir olabilir. Bu sert malzeme üzerine istenilen deseni çizerek çocuk, kalemlik tasarım sürecinde tüm yeteneklerini ortaya koyabilmektedir. Farklı yükseklik ve genişliklerde bulunan metal kutulardan size uygun olanı seçin. Tahta kaşık, servis ürünleri veya yemek takımı için çatal bıçak takımı olarak kullanın. Boyayabilir, iplikle sarabilir, kurdeleler veya çeşitli desen çıkartmaları kullanabilirsiniz. Teneke kapakları ve yuvarlak kavanozları dilediğiniz gibi boyayıp süsledikten sonra kurabiye kutuları, dikiş kutuları, mücevher kutuları, ilaç kutuları gibi çeşitli alanlarda kullanabilirsiniz. Çok yıkamanın uygun olmadığını düşünerek kullanım alanını belirlemelisiniz.

 

Eski Bardak ve Şişelerin Geri Dönüşümü

Cam doğada çözünmesi en zor olanlardan biri olmasına rağmen, geri dönüşüme uygun bir üründür. Artık kullanmadığınız ve atık olarak belirlediğiniz ürünleri mutlaka atık cam kutulara atmalısınız.

Cam kavanozlardan mumluk yapabilirsiniz. Tencerenin dibini taş, kum, deniz kabuğu gibi malzemelerle doldurup güzel bir tümsek hazırlayıp üzerine mumunuzu koyabilirsiniz. Kavanozunuzun ağzını boyayabilir, ip veya kurdela ile sarabilir ve üzerini kumla süsleyebilirsiniz.

Cam kavanozlardan mumluk, her çeşit şişeden vazo yapabilirsiniz. Artık kullanmadığınız büyük bir cam kase, birkaç basit adımda göz alıcı bir meyve kasesine veya kaktüsleriniz için bir yere dönüştürülebilir.  Cam ürünleri çeşitli aparatlarla duvara tutturabilir veya ip ile asabilirsiniz.

 

Çeşitli Geri Dönüşüm Fikirleri

Geri dönüşüm sadece belirli malzemelerle yapılan kısıtlayıcı bir alan değildir. Biraz yaratıcılıkla birçok farklı proje hayata geçirilebilir. Öncelikle atamak istediğiniz eşyaya ve benim onunla neler yapabileceğime bakmanız gerekiyor. Yırtık veya delik olan kot pantolonunuzun üzerine atmak istediğiniz masa örtüsü ile farklı şekillerde tamir edebilir, kendi modanızı oluşturabilirsiniz. Atmak istediğiniz rendeyi boyayın, tuvalet masanızın en güzel köşesine koyun ve deliklere küpelerinizi asın.  Eski araba lastiğini bahçenizde çiçeklik olarak kullanmak için boyayabilir ve tam ortasına geniş bir alana yerleştirebilirsiniz.

Kullanılmayan tekstil ürünlerini şeritler halinde keserek kendi penye ipliklerinizi hazırlayabilir ve bunlardan yeni ürünler örebilirsiniz. Kullanılmayan plastik botlarınızı biraz alçı ile ağırlaştırabilir, boylarına göre şemsiye ya da çiçek tarhı olarak kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız düğmeleri toplayabilir, eski takılarınızdan boncukları ayırabilir, çocuk oyuncaklarının parçalarını değerlendirebilir, hediye ve dergi kağıtlarını atmak üzere saklayabilir, geri dönüşüm projeleri için kapak malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Tuvalet kağıdı ve kağıt havlu rulolarını toplayabilir, çocuklarınızla yapacağınız etkinliklerde kullanabilirsiniz. Eski kot pantolonlardan çanta yapabilir ya da bu çantayı dilerseniz boncuk ve düğmelerle boyayabilirsiniz. Tüm bu işlemlerde kumaş boyası, akrilik boya, cam boyası gibi seçeneklerden faydalanabilirsiniz.

 

Mobilya Geri Dönüşümü

Eski mobilyalarınızı, mutfak dolaplarınızı ve evinizde kullandığınız buzdolabını istediğiniz kadar boyayabilirsiniz. Yeni bir dekor oluşturmaya veya evinizi yeniden şekillendirmeye hazırlanırken, alanınız için işe yarayabilecek ikinci el eski mobilyalara veya ikinci el mobilya seçeneklerine bir göz atın. Zevkinize ve bölgenize göre seçin. Gelen ürünleri önceden planladığınız renk ve desenlerde boyayarak kimsede olmayan bir ürüne sahip olursunuz. Aynı zamanda kendi bütçenize, dünyanın geleceğine ve ülke ekonomisine katkı sağlarsınız.

Kaynakları sınırsız tüketmek ve bilinçsizce satın almak yerine, geri dönüşümü uygulamak ve bilmek ve sahip olduklarınızdan en iyi şekilde yararlanmak uzun vadeli bir yatırımdır. Kimsede olmayan ve kendi zevkinize tam uyan ürünleri kullanmaya başladığınızda, bunun ne kadar iyi hissettirdiğini görecek ve devamlılığınızı kolayca içine çekebileceksiniz. Başlangıçta zor gibi görünen yapım aşamaları zamanla kolaylaşır ve eğlenceli bir hobiye dönüşür. Dilerseniz evin etrafındaki mobilyalarınızı veya diğer eşyalarınızı 2. el olarak satabilir, ihtiyacınız olan ürünleri 2. el olarak satın alabilirsiniz. Bu sayede hem yerel ekonominize hem de çevreye büyük katkı sağlamış olursunuz.

Bu yazılarımıza da bakın.

İleri Dönüşüm Nedir? İleri Dönüşüm Fikirleri

Çevre Dostu Ürünler Nelerdir?

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.