Halk Eğitime Nasıl Başvuru Yapılır?

20.01.2023
Halk Eğitime Nasıl Başvuru Yapılır?

Halk eğitim merkezi, uzman öğretmenler ve usta öğreticiler tarafından yetişkin insanlara ücretsiz eğitimler verilen milli eğitim bakanlığına bağlı kurs merkezleridir. Halk eğitim merkezleri genellikle milli eğitimin eğitim-öğretim takvimiyle paralel olarak ilerlemektedir. Yetişkinler bu merkezlerde hem hobi hem de meslek edinebilecekleri birçok kursa başvurabilirler. Halk eğitim merkezlerinde bir kursun açılabilmesi için en az 12 kursiyerin başvurusunun olması ve kurs zamanı kursiyerin geleceğine dair teyit alınması gerekmektedir.

 

Kurs Başvuruları Nasıl Yapılır?

 

Halk eğitim merkezlerine hafta içi mesai saatleri içerisinde tüm yıl boyunca başvuru yapılabilmektedir. Başvuruyu üç şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İşlemlerini online olarak gerçekleştirmek isteyenler e-yaygın otomasyonunu ya da halk eğitim merkezlerinin internet sitelerini kullanabilirler. Başvurularını bizzat yapmak isteyenler ise halk eğitim merkezlerine giderek formlarını doldurabilirler.

 

E-yaygın Otomasyonunda Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

E yaygin Otomasyonunda Kurs Basvurusu Nasil Yapilir 1

E-yaygın otomasyon Milli Eğitim ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından birlikte geliştirilen bir sistemdir. Bu sistemde halk eğitim kurslarına başvuru yapabildiğiniz gibi daha önceden de katıldığınız kurs ve eğitimlerinizi görüntüleyebilirsiniz. E-yaygın sistemine e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra başvurular kısmından ”Kursa Ön Başvuru Yap” ya da ”Kurs Açılma Talebi” seçenekleriyle mevcuttaki kurslara ya da açılmasını istediğiniz kurslara başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

 

Halk Eğitim Merkezlerinin İnternet Sitesinden Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Her il ve ilçede bulunan halk eğitim merkezlerinin kendilerine ait birer internet siteleri mevcuttur. Başvuru yapacak kişi kendisine en yakın halk eğitim merkezinin web sitesine girerek başvurusunu gerçekleştirebilir. Arama motoruna istenilen il/ilçenin halk eğitim merkezi yazılınca web sitesi görüntülenecektir. Web sitesinde ön başvuru formu doldurulabilmektedir. Bu şekilde başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

 

Halk Eğitim Merkezlerine Giderek Yüz Yüze Başvuru Nasıl Yapılır?

 

Online başvuru yapmak istemeyenler için ise halk eğitim merkezlerine giderek bizzat ön başvuru formunu doldurabilmektedir. Danışmadaki yetkililerden kurslar hakkında bilgi alabilirler. Halk eğitim merkezlerini gezerek derslikleri görebilme imkanı bulabilirler.

 

Ön Başvuru Yaptıktan Sonra Kurslara Ne Zaman Başlanılmaktadır?

 

Ön başvuru formunu online ya da yüz yüze yaptıktan sonra kursiyerler 12 kişilik kurs başvurusu tamamlandıktan sonra bıraktıkları iletişim bilgileri vasıtasıyla aranarak kurs başlama tarihi hakkında bilgilendirilirler.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.