Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Geliştirilir?

13.11.2023
Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Geliştirilir?

Etkili eğitim okulda ki başarı için kritik önem taşır ve birçok yeni üniversite öğrencisi, önceki çalışma alışkanlıklarının büyük ayarlamalara ihtiyaç duyduğunu çabucak anlar. Değişimi yapmaya başlamak için, çalışmak için sessiz, organize bir alan bulun. Olumlu bir tutum ve belirli hedefler düşünerek çalışın. Yardıma ihtiyacınız varsa, sormak ayıp değil. Öğretmenlerinizden ve arkadaşlarınızdan öğrenmenize yardımcı olmak için destek alın. Peki ders çalışma alışkanlığı nasıl geliştirilir ? sizler için hazırladığımız bu konuyu gelin hep birlikte inceleyelim.

Özel bir çalışma alanı oluşturun. Yurt odanızda veya kampüste bir yere odaklanabileceğiniz sessiz bir yer bulun. Her gün aynı yerde çalışmak, belirli bir çevreyi dersle ilişkilendirmek için beyninizi eğitir. Bu, okumaya başladığınızda odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Yazı Başlıkları

Planlı Ders Çalışma Alışkanlığı

Planli Ders Calisma Aliskanligi

Eğitim için düzenli bir zaman ayarlayın. Her gün aynı saatte ders çalışırsanız, derse oturduğunuz an beyniniz öğrenme için kendini hazırlanacaktır. Programınızı gözden geçirin ve ne zaman boş zamanınız olduğunu bilin. Her gün o saatler boyunca okumak için bir veya iki saat zamanlayın.

  • Sınıflar arasındaki boşluklar sırasında veya gün boyunca dersleriniz bittikten sonra akşamları okuyabilirsiniz.
  • Çalışan zamanların bulunmasına ek olarak, doğal olarak daha enerjik olduğunuz zamanları bulun. Öğleden sonra uykulu davranıyorsanız, saat iki sularında kendinizi rahatlatıcı bir şeyler yapın ve akşam yemeğinden sonra da bir çalışma saati programlayabilirsiniz.

Eşyalarınızı düzenleyin. Çalışma alanınızda çalışmanız gereken her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Evinizde bir yerde ders çalışıyorsanız, o bölgedeki kitaplarınız, kalemleriniz ve eskimiş kağıtları vb.  şeyleri saklayın. 

  • Dizüstü bilgisayarlar, kalem kutuları ve kendinizi organize tutmak için diğer depolama aygıtları gibi şeyleri almak için, ofis malzemeleri satan bir mağazaya uğramanız gerekebilir.

Ders Çalışma Alışkanlığı İçin Ortam Hazırlama

Ders Calisma Aliskanligi Icin Ortam Hazirlama

Dikkat dağıtan şeyleri ortadan kaldırın. Çalışma alanınızı hazırlarken dikkatinizin dağılmaması için çok önemlidir. Akıllı telefonunuz gibi dikkatinizi dağıtacak teknolojileri ortadan kaldırın.

  • Başka zamanlar da okumalar gibi rahatsız edici materyalleri çalışma alanınızdan uzak tutun.
  • Yurttan veya apartmanınızdan okumak için dışarı çıkarsanız, potansiyel olarak rahatsız edici bir şey yapmayın. Sadece okul malzemelerinizi yanına alın ve kullandığınız elektronik eşyaları evde bırakın.

Deneme yanılma yoluyla ihtiyaçlarınızı belirleyin. Ders çalışma alışkanlığı nasıl geliştirilir? konusunda diğer bir yöntem ise Okumak için en verimli olduğunuz alanı bulmak olacaktır. Ancak bu biraz zaman alabilir. Dönem başında bir süre boyunca, farklı zamanlarda ve yerlerde, ne zaman ve nerede daha üretken olduğunuzu bulana kadar kendinizi deneyin.

  • Örneğin, bir gün yurtta ve ertesi gün bir kafede çalışın. Kendinizi en rahat ve en verimli hissettiğiniz yeri bulun ve orada düzenli olarak eğitim alışkanlığı kazanın.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.