Saç Bakımı Nasıl Olmalı? Doğru Saç Bakımı Rutini Nasıl Yapılmalı?

Kadınlar için saçların bakımı ilk öncelikle konulardan biridir. Bu yazıda doğru saç bakımı nasıl olmalı sorusuna cevap arıyoruz. Sağlıklı ve doğru bir saç bakımı rutini nasıl yapılmalı? Saç bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken önemli detayları ele alacağız.

08.08.2023
Saç Bakımı Nasıl Olmalı? Doğru Saç Bakımı Rutini Nasıl Yapılmalı?

Güldane ailesi olarak saç bakımı konularımıza saç bakımı nasıl olmalı başlıklı bu yazımızla devam ediyoruz. Bu sayfada doğru saç bakımı nasıl yapılmalı? Saç bakımı rutini nasıl olmalı? Saçların en doğru şekilde bakımı için neler yapılmalı? Bu gibi konularla ilgili faydalı bilgiler almaya çalışacağız. Saç bakımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalara değineceğiz.

Saçın kadınlar için ne kadar önemli olduğunu tartışmaya gerek yoktur sanırım. Güldane olarak bizler de saç bakımı önerileri ile gözümüz gibi baktığımız saçlarımız için doğru bakım önerileri verelim dedik. Sağlıklı saçlara sahip olmak için uzmanların önerilerini sizlere sunacağız. Uzmanlar sağlıklı saçlar için neler öneriyor? Mükemmel saçlara sahip olmak için en doğru saç bakımı nasıl olmalıdır? Saçların bakımında dikkat edilecek önemli konular nelerdir? Hep birlikte ele alacağız.

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her kadın saçları hızlı uzasın, bakımlı ve parlak görünsün ister. Işıl ışıl parlayan saçlara sahip olmak ister ve bunun için denemediği yöntem yoktur. Ancak, her güzelliğin ne yazık ki bir bedeli olduğundan saç bakımından da güzel sonuçlar elde etmek istiyorsanız, önce saçlarınızı anlamanız gerekmektedir. Saçınızın yapısına göre uygun bakımı yapmalısınız.

Saç bakımında dikkat edilmesi gereken

Saç bakımında dikkat edilmesi gereken

Maddi olarak da saçlarınızı besleyecek yatırımı yapmanız gerekebilir. Doğru bir saç bakımı nasıl olmalı sorusunun cevabı için yeri gelirse pahalı ürünler kullanmasını bilmelisiniz. Peki, saç bakımında nelere dikkat edilmelidir? Uzmanlar tarafından tavsiye edilen doğru saç bakımı önerileri nelerdir? Tek tek ele alalım…

Uzmanlara Göre Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

  • Saçlarınızı çok sık yıkamaktan kaçınmalısınız.

Sık sık duş almak, kişisel temizlik ve cilt bakımı için saçlarımızı ve cildimizi yıkamak çok önemlidir. Ancak, uzmanların aktardığına göre saçların hemen hemen her gün yıkanması nemini kaybetmesine yol açmaktadır. Bu sebeple saç yapısının kurumasına neden olmaktadır. Dolayısıyla saçlarınızı sık sık yıkamak, saçlarınız için yararlı olmaktan ziyade zararlı olabilmektedir.

  • Saçlarınızı yıkadığınızda saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Saç kremleri, gerek saçın kolay taranmasını gerekse nem kazanmasını sağlayacaktır. Duştan sonra mümkün mertebe saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Bu konuyla alakalı daha önce yayımladığımız “Saç Bakım Kremi Önerileri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Duş sonrasında saçınıza soğuk su dökün.

Saçları aşırı sıcak sudan uzak tutmanız gerektiği gibi duş sonrasında soğuk suyla durulamanız saç gözeneklerinizi kapatarak, saça canlılık ve parlaklık katacaktır. Birçok kişinin belki de ilk defa duyduğu bu tüyo, herkes tarafından kolayca uygulanabilir. Saç bakım uzmanlarının doğru saç bakımı önerileri arasında en kolayı budur. Yapmanız gereken sadece her duştan sonra saçınıza soğuk su dökmek olacaktır.

Doğru Saç Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

  • Saçınızı belirli aralıklarla kestirin.

Saçlarınızda zamanla oluşan kırıkları kestirmeniz, ilk başta saçınızı kısaltacak olsa da sonrasında saçlarınızın daha hızlı uzamasını destekleyecektir. Uzun saçlar çabuk yıpranır. Bakımı zordur. Belirli aralıklarla saçlarınızı kestirerek saç bakımına ayırdığınız zamandan da tasarruf edebilirsiniz.

saç bakımı rutini nasıl olmalı

saç bakımı rutini nasıl olmalı

  • Beslenmenize dikkat edin ve bol bol su için.

Saçlarınıza ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri en başta yedikleriniz ve içtiklerinizle verirsiniz. Bu sebeple aşırı yağlı yemeklerden kaçınmalı, bol bol su tüketilmelisiniz. Da önce bu konu hakkında da bir yazı yayımlamıştık. Saçların uzamasında etkili olan gıdalar nelerdir bunları incelemiştik. Saçların uzamasında faydalı besinler hakkında detaylı bilgileri “Saça İyi Gelen Vitaminler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

  • Saçlarınız çok sık dökülüyorsa vitamin alın.

Mevsim değişiklikleri saymazsak şayet saçlarınız yoğun bir şekilde dökülüyorsa tavsiyemiz öncelikle kan değerlerinizi ölçtürün. Zira, bu tür yoğun dökülmelerin altında genellikle demir eksikliği ya da vitamin eksikliği gibi nedenler yatmaktadır. Demir eksikliği veya farklı bir sağlık sorunu karşısında uzman doktor kontrolü dahilinde tabii ki gerektiğinde gıda takviyeleri alın. Saç dökülmelerine karşın doktorunuzun önerisi ile vitamin ya da farklı takviyeler almayı deneyin.

  • Saçınızı yüksek ısıya maruz bırakmayın.

Çoğu kadın saçına şekil vermek için düzleştirici, fön makinası ya da farklı saç şekillendiriciler kullanmaktadır. Böyle durumlarda saç telleri maruz kaldığı aşırı ısıdan ötürü zamanla nemini ve parlaklığını kaybederek yıpranmaktadır. Doğru saç bakımı rutini nasıl yapılmalı sorusunun en kritik cevaplarından biri de saçları ısıdan korumaktır. Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemli faktörlerden biri de saçlarınızı kurularken kullanılan cihazları doğru biçimde kullanmaktır.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Doğru Adımlar
  • Saçınıza doğal saç maskeleri uygulayın.

Saçınızda oluşan kuru, cansız ve yıpranmış görüntüyü belirli aralıklarla yapacağınız saç bakım maskeleri ve bakım yağlarıyla düzeltebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, bal, yumurta, zeytinyağı gibi herhangi bir yan etkisi olmadığı kabul görülen malzemelerle saçınıza iyi gelecek en uygun maskeyi bulun.

Saç bakımında önerilen argan yağını deneyin. Saç uzmanlarının saç tipinize göre saçınıza uygun doğru saç bakımı nasıl olmalı sorusunun önerileri arasından saçınıza en uygun saç maskelerini uygulamaya gayret gösterin.

Saç bakımı hakkında çok fazla konuya değindiğimizi belirtmiştik. Saç bakım maskeleri ile ilgili yayımladığımız “Evde Saç Bakım Maskesi Önerileri” başlıklı yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Her kadının evde rahatlıkla yapabileceği saç bakımı maskeleri ve kürler ile ilgili bilgiler alabilirsiniz.

  • Saçlarınıza kimyasal boyalarla açma – boyama işlemleri yaptırmayın.

Saçların en büyük düşmanının doğal olmayan, aksine kimyasal madde içeren işlemler olduğunu hatırlatmak isteriz. Aslında kimyasal ürünlerin zararları sadece saç için kullanılan ürünler için geçerli bir durum değildir. Her türlü işlemler için kimyasal olmayan doğal ürünler tercih edin.

  • Saç bakım yağları ile saçınızı besleyin.

Saçınıza süreceğiniz bakım yağları ile saçınız hem beslenir, hem yumuşaklık ve parlaklık kazanır. Bunu sadece zeytinyağı ya da Hindistancevizi yağıyla dahi sağlayabilirsiniz. Saç yapınıza göre sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz bir saç bakım yağı seçin ve ara ara saçınıza uygulayın. Daha önce yayımladığımız “En İyi Saç Bakım Yağı Önerileri” başlıklı yazıda detayları bulabilirsiniz.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.