Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur? Ne Kadar Sürer? Nasıl Önlenir?

Bu sayfadaki konumuz, doğum yapan kadınların başına gelen doğumdan sonra saç dökülmesi üzerine olacak. Doğum yaptıktan sonra saç dökülmesi neden olur? Ne kadar sürer? Ne zaman durur? Ne yapmalıyız? Doğumdan sonra saç dökülmeleri sorunu yaşayan kadınlar için faydalı bilgiler alacağız.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur? Ne Kadar Sürer? Nasıl Önlenir?

Bu yazımızda doğum yapmış kadınların başına gelen doğumdan sonra saç dökülmesi nedenleri ve çözüm yollarını ele alacağız. Doğum sonrası saç dökülmesi neden olur? Ne kadar sürer? Doğumdan sonra yaşanan saç dökülmeleri ne zaman durur? Saçların dökülmelerini önlemek için ne yapmalıyız? Alınacak önlemler hakkında bilgiler alacağız. Doğum yaptıktan sonra saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınlar için yararlı bilgiler alacağız.

Öncelikle doğum yaptıktan sonra saçlar neden dökülür? Bu konu hakkında bilgiler alalım. Bir sorunun çözüm yollarını aramadan önce nedenlerini bilmek gerekir, değil mi?

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur?

Hamileliğiniz sırasında saçlarınızın normalden daha sağlıklı ve parlak olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, kanınızdaki yüksek hormon seviyeleri ve hamilelik sırasında artan kan hacmi ve dolaşımı, saçlarınızın her zamanki hızında dökülmesini engellemiştir. Ancak, doğum yaptıktan sonra duş giderinin etrafında normalden daha fazla saç görmeye başlarsanız endişelenmeli misiniz?

Doğumdan sonra yaşanan saç dökülmesi, bebek sahibi olduktan sonra vücudunuzdaki hormonsal değişikliklerin sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Doğumdan sonra hormon seviyeleriniz düşer. Bu da alıştığınızdan daha fazla ve daha büyük kümeler halinde saç kaybetmenize neden olur. Dökülen bu saçların miktarı, muhtemelen son dokuz ayda kaybedeceğiniz ortalama miktardan daha fazla değildir. Ancak, bir anda olduğu için daha fazlaymış gibi gelebilir.

Doğum sonrası saç dökülmelerinin nedeni, doğumdan sonra vücudun hormonlarındaki değişikliklerden kaynaklanır. Hamileliğin başladığı süreçten itibaren normal büyüme döngüsünde olan saç, dinlenme fazına geçer. Hamilelik sırasında, yüksek östrojen ve progesteron seviyeleri nedeniyle saçlarınızın çoğu büyüme aşamasında kalır.

doğumdan yaptıktan sonra saç dökülmesi

doğumdan yaptıktan sonra saç dökülmesi

Doğum sonrası saç dökülmesi neden olur sorusunu anlaşılacak şekilde açıklayacak olursak, hamileliğe bağlı hormonsal değişikliklerin sonucu olarak saç dökülme olayı tamamen durur. Doğum sonrası tekrar canlanır ve normalden fazla dökülmelerine neden olur. Bu, fazla miktarda görünse de uzun vadede aynı seviyelerdedir.

Dökülmeler Ne Zaman Durur?

Doğum yaptıktan sonra hormon düzeyleriniz yeniden değişmeye başlar ve kan hacminiz normale döner. Östrojen seviyeniz düşer ve kalın yeleli hamilelik saçlarınız dökülme aşamasına başlar. Tipik bir insan günde yaklaşık 100 saç teli kaybeder. Doğumdan sonra saç dökülmesi sırasında günde 300 kadar saç kaybedebilirsiniz. Saçınızın çok daha fazlası aynı anda döküldüğü için şampuanınızı duruladıktan sonra parmaklarınızı gevşek saçlarla dolu bulmak rahatsız edici olabilir.

İlginizi Çekebilir: Saç Uzatan Besinler

Doğum yaptıktan sonra saç dökülmeleri, doğumdan sonraki herhangi bir gün başlayabilir. Saç dökülmesinin en yüksek noktası genellikle doğumdan sonraki dört aydır. Ancak, saç dökülmesi doğumdan sonraki bir yıla kadar devam edebilir. Doğumdan sonra saç dökülmesini tamamıyla önleyecek bir yöntem yoktur. Ancak, saçlarınızın daha dolgun ve sağlıklı görünmesi için deneyebileceğiniz bazı uygulamalar vardır.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Bebek sahibi olduktan sonra saçlarınızın seyrelmesi tamamen normal olsa da sizi rahatsız ediyorsa size birkaç ipucu verebiliriz. Aşağıdaki önerileri uygulayarak tamamen önlemese bile en azından saçlarınızın sağlığını korumuş olursunuz. Doğumdan sonra saç bakımı rutininize aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Fön Makinesini Bir Süreliğine Kenara Bırakın

Yıkadıktan sonra saçınızı kurumaya bırakın, çünkü fön makinesi veya maşa kullanmak daha ince görünmesine neden olabilir.

  • Saçlarınızı Fazla Taramayın

Saçları çok sık taramak veya sert bir tarak kullanmak, daha fazla saçın dökülmesine neden olabilir. Saçınızı taramanız gerektiği durumlarda yumuşak, seyrek dişli bir tarak ile nazikçe ve günde yalnızca bir kez tarayın. Gün boyunca saçlarınızı şekillendirmek için parmaklarınızı kullanın.

doğumdan sonra saç dökülmesi neden olur

doğumdan sonra saç dökülmesi neden olur

  • Hacim Veren Ürünler Kullanın

Bildiğiniz ve daha önce kullanıp memnun kaldığınız hacim veren bir şampuan veya şekillendirme ürünü deneyin. Parmağınızı hafifçe havalandırın ve ardından parlaklığı korumak için hafif bir saç spreyi uygulayın. Ancak, fazla abartmadan, çok fazla ürün kullanmayın. Bu, saçı ağırlaştırabilir ve ince ve gevşek görünmesine neden olabilir.

  • Yeni Bir Saç Modeli Deneyin

Bazı saç modelleri saçınızı daha kalın ve dolgun gösterir. Deneyimli bir stilist size hangi tarzın sizin için en uygun olduğunu söyleyebilir. Birçok yeni anne, saçın daha dolgun görünmesini sağlayan daha kısa saçları tercih eder. Kısa saç kesimi, doğumdan sonra saç dökülmesi sorunu için en azından psikolojik olarak sizi rahatlatabilir. Kısa saç modelini seçmek, doğum sonrası saç dökülmelerini önleme yönetimi de sayılabilir. Kısa saç, sizi daha rahat hareket etmenize olanak tanır. Bu da yeni bebeğinizle geçireceğiniz zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

  • Sağlıklı Beslenin

Beslenme düzeninize çeşitli sağlıklı proteinler, meyveler ve sebzeler dahil etmek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığınızdan emin olmanın en iyi yoludur. Demir ve C vitamini açısından zengin koyu yeşil yapraklı sebzeler, beta karoten içeren tatlı patates ve havuç, D vitamini içeren yumurta ve omega-3 ve magnezyum için balık yemek de saç sağlığını iyileştirebilir. Daha önce yayımladığımız “Saça İyi Gelen Vitaminler, Saç Uzatan Besinler” başlıklı yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

  • Gıda Takviyeleri Alın

Gün içinde almanız gereken tüm vitaminleri almanın en iyi yolu ne yediğinizden geçer. Ancak, bazen bazı önemli besinleri yalnızca beslenme yoluyla kaçırabilirsiniz. Gıda takviyesi almak, bazen çok dengeli olmayan bir beslenmenin desteklenmesine yardımcı olabilir.

Saç dökülmesini durduran veya yavaşlatan belirli bir vitamin takviyesi bulunmamasına rağmen, vitaminler ve mineraller genel sağlık için önemlidir. Emziriyorsanız, genellikle doğumdan sonraki altı ila sekiz hafta boyunca doğum öncesi vitaminlerinizi almaya devam etmeniz önerilir.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesini Önlemek İçin Şampuan Tavsiyesi
doğumdan sonra saç dökülmeleri ne kadar sürer

doğumdan sonra saç dökülmeleri ne kadar sürer

Doğumdan sonra saç dökülmesi sorunuyla uğraşırken saçı kaplayan ve daha dolgun görünmesini sağlayan ve yüksek hacim veren şampuanlar ve saç kremleri kullanmanızı öneririz. Saçınızı ağırlaştırabilecek ağır saç kremleri içeren saç kremlerinden kaçının. İnce telli saçlar için formüle edilmiş, daha hafif formüller içeren saç kremlerini de deneyebilirsiniz.

Doğum sonrası saç dökülmesi sorunu için önerebileceğimiz şampuan çeşitleri şunlardır;

  • Biyotin içeren şampuanlar kullanabilirsiniz. Biyotin, saç güçlendirici bir madde olarak bilinir.
  • Saçı kalınlaştırmak için hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz.

Not: Saç kremini öncelikle saçınızın uçlarına kullanmayı unutmayın. Saç kremini direkt saç derisine uygulamak saçı ağırlaştırır.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Yeni annelerin çoğu hamilelikten sonra bir miktar saç dökülmesi yaşar. Ve doğumdan sonra saç dökülmesi tamamen normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Ancak, bebeğinizin ilk doğum gününde saçlarınız normal dolgunluğuna kavuşmadıysa, bir dermatoloğa görünmek zorunda kalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Keratin Saç Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar?

guldane logo

Doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer dediğimizde bunun en fazla bir yıl süreceğini belirtmiştik. Bebeğiniz 1 yaşına geldiyse ve hala saçınızda dökülme devam ediyorsa saçınızın dökülmesine neden olan başka bir şey olabilir. Saç dökülmelerine neden olabilecek pek çok durum vardır. Bu nedenle doğru teşhis ve etkili tedavi için doktorunuzu görmelisiniz.

Özetle, doğumdan sonra saç dökülmesi normaldir. Genellikle 1 yıl kadar sürebilir. Bundan dolayı endişelenecek herhangi bir durum yoktur. Doğum sonrası saç dökülmeleri 1 yıldan fazla sürerse doktorunuza muayene olabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.